Viete, ako sa treba správne starať o jednotlivé druhy podláh?

18.05.2019, Jozef Kaščák | Interiéry, domácnosť

Či už máte doma krásnu drevenú podlahu, alebo lacnejšiu laminátovú imitáciu, prípadne nestarnúce koberce, všetky povrchy majú jednu vec spoločnú – treba o nich premýšľať ako dlhodobej investícii.

A aby mala vaša investícia čo najlepšiu návratnosť, musíte sa o podlahy a koberce náležite starať a vyťažiť z nich maximálnu životnosť. Rozličné typy podláh si pritom vyžadujú inú údržbu. Pozrite sa preto spolu s nami, ako sa treba o jednotlivé druhy starať.

Podlahy-osetrovanie-1-X.jpg


Laminát

Ide o jednu z najpopulárnejších podlahových krytín, ktorá zľudovela pod názvom plávajúca podlaha. Nie je to ani plast, ani drevo, ale hybrid. Údržba je pomerne jednoduchá. Podlahu udržíte čistú pravidelným zametaním a umývaním mopom. Pri používaní mopu je pritom ideálne vytierať podlahu v smere lamiel, aby voda nevnikla medzi špáry.

Pozor treba dávať aj na vyliatu vodu, ktorá sa môže dostať do trhlín laminátu a do jadrovej dosky a podlahu pokrútiť. Najjednoduchším riešením je používať handričku z mikrovlákna, akou je napríklad Actifibre. Dômyselná štruktúra mikrovlákna uvoľňuje nečistoty namokro aj nasucho, a to aj bez použitia chemických prostriedkov.

Pozor!
Ak máte laminátovú podlahu v kuchyni alebo inde, kde dochádza ku kontaktu s vodou a vlhkosťou, odporúčame špáry naimpregnovať ochrannou vrstvou. V žiadnom prípade však nepoužívajte rozličné vosky či lesky, ktoré by neskôr mohli znemožniť odstraňovanie škvŕn.


Drevené podlahy a parkety

Drevené podlahy sú mimoriadne obľúbené v rodinných domoch, ale dnes už nie sú ničím výnimočným ani v bytovke. Atraktivitu im dodáva najmä príjemný prírodný materiál a fakt, že pri správnej údržbe môže drevená podlaha slúžiť po celý život. Základom je jemný zmeták a poriadne vyžmýkaný mop. Pretože kým laminátové podlahy vodu nemajú v láske, tie drevené ju doslova neznášajú.

Ideálnym riešením je požívať mopy so samožmýkacími košmi, akými sú napríklad Ultramax či Ultramat, ktoré jednoduchým zošliapnutím pedálu na vedre vyžmýkajú mop do poslednej kvapky. Dreveným podlahám či parketám nerobí dobre ani priame teplo a slnečné žiarenie. V lete ich preto chráňte zatiahnutými žalúziami či závesmi.

Pozor!
Aby drevo nevysychalo, podlahu treba občas navoskovať či naolejovať. Pre drevenú podlahu to znamená značné predĺženie životnosti, chce to však istú dávku odbornosti. Ak si nie ste stopercentne istí, odporúčame nechať si urobiť voskovanie a leštenie odborníkmi.

Podlahy-osetrovanie-2-X.jpg


PVC a vinylové podlahy

PVC a vinylové podlahy sú v podstate to isté. Vinylová podlaha je vyrobená z PVC, avšak na rozdiel od PVC nie je balená v rolkách, ale v jednotlivých kusoch ako napríklad plávajúca podlaha. Samozrejme, zatiaľ čo pri laminátových podlahách hneď nevidno, že nejde o drevo, pri PVC je to zrejmé už na prvý pohľad.

Výhodou však je, že keď sa na PVC vyleje voda a zostane tam hoci aj celý deň, podlahe to neublíži. Pri umývaní mopom preto nemusíte úzkostlivo dohliadať na vlhkosť či prípadné kaluže vody. Čistenie nasucho robte denne – vysávačom alebo mäkkým zmetákom – a raz do týždňa vyčistite podlahu namokro s neutrálnym čistiacim prostriedkom pomocou mopu alebo handry.

Pozor!
Rozhodne nepoužívajte prostriedky určené na umývanie riadu či agresívne abrazívne čistidlá. Môžu zničiť ochrannú polyuretánovú vrstvu i samotné PVC. Čistenie namokro realizujte pridaním neutrálneho prípravku určeného špeciálne pre PVC podlahy.


Koberec

Obľúbený koberec síce v posledných rokoch prevalcovali tvrdé podlahy, ale aj tak sa nájde veľa ľudí, ktorí šarmu kobercov podliehajú dodnes. Niet sa čo čudovať. Mäkkosť, teplo a takmer nekonečný výber robia z koberca nesmrteľnú podlahovú krytinu. Nadšenie môže pominúť, keď dôjde na údržbu.

Koberce treba minimálne raz týždenne poriadne povysávať. Oplatí sa pritom investovať do špeciálnych vysávačov s rotačným kartáčom, ktorý odstráni nečistoty z hĺbky vlákna. Čistenie nasucho možno urobiť aj špeciálnym práškom na koberec, ktorý naň jednoducho nasypete, necháte pôsobiť a povysávate. Prášok sa však neodporúča na koberce s dlhým vlasom, keďže čiastočky prachu môžu zostať v koberci. Na dlhý vlas fungujú najlepšie rozprašovacie extrakty, ktoré obyčajne zároveň neutralizujú pachy.

Minimálne raz ročne sa odporúča profesionálne hĺbkové čistenie, ktoré odstráni nečistoty aj baktérie a dodá kobercu nový, svieži nádych. Profesionálne vyčistenie kobercov je o to naliehavejšie, ak trpíte alergiami.

Pozor!
Najväčším strašiakom kobercov sú odolné škvrny. Na ich odstránenie nikdy nepoužívajte čistiace prostriedky s bielidlom! Obyčajne stačí jemné vytieranie nečistoty z vláken malým množstvom saponátu zriedeného s vodou. Dobrým tipom je vyskúšať čistiaci prostriedok najskôr na málo viditeľnom mieste a overiť si, či koberec nepoškodí.

Podlahy-osetrovanie-3-X.jpg


Dlaždice

Dlaždice nachádzajú uplatnenie predovšetkým v exteriéri, ale stretneme sa s nimi aj vo vnútri; najčastejšie za vchodovými dverami či v kúpeľni, kde by bolo umiestnenie laminátu či drevených parkiet, pravdaže, nemúdre. Azda nikoho neprekvapí, že dlažbu treba najskôr poriadne pozametať. Nasleduje teplá voda so saponátom na keramické povrchy a mop či dobre savá handra.

V žiadnom prípade nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky. V prípade terakoty sa vyhnite i prostriedkom s obsahom alkoholu a amoniaku. Absolútne dokonale fungujú napríklad parné mopy, ktoré si hravo poradia aj s medzerami medzi dlaždicami, a to i bez chemických prostriedkov. Nová metóda upratovania horúcou parou pritom zabíja až 99,9 percenta baktérií.

Pozor!
Pri čistení vodného kameňa – napríklad na dlaždiciach v kúpeľni – sa takisto vyhýbajte abrazívnym čističom. S vodným kameňom si hravo poradí octová voda. Povrch dlažby so stopami vodného kameňa stačí jednoducho potrieť octom, nechať krátko pôsobiť a opláchnuť.

A na záver nezabúdajte, že s každým centom, ktorý do údržby podlahy či koberca investujete, môžete ušetriť niekoľkonásobne vyššie sumy za opravy, prípadne, v tom horšom prípade, za kompletne novú podlahu.

Foto: Vileda

Podobné články