Vyberáte si sprchový kút? Tu je zopár rád, na čo si dať pozor

10.01.2020, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Pri výbere sprchového kúta je dobré okrem dizajnu a typu konštrukcie myslieť aj na ďalšie parametre, napríklad tvar, veľkosť, spôsob otvárania dverí, materiál a cenu. Ak zvažujete nákup online, zmerajte si všetky rozmery a pamätajte aj na iné vlastnosti.

Sprchový kút si vyberajte starostlivo, v kúpeľni by mal vydržať dlho. Na trhu je veľa variantov a vybrať ten pravý môže byť ťažké. V popise od predajcu si vždy prečítajte všetky informácie o type, ktorý sa chystáte kúpiť. Zamyslite sa nad konštrukciou a nad priestorom, aký máte v kúpeľni pre sprchový kút. Dôležitý je aj spôsob otvárania.

Sprchovy-kut-1-X.jpg


Typy konštrukcií sprchových kútov

Bezrámová konštrukcia
Tento moderný kút sa skladá iba z bezpečnostných skiel a pántov, pôsobí veľmi elegantne a nerušene dotvára celok kúpeľne. Pri tomto type treba dbať na kvalitu podporných prvkov, ktoré zaručujú patričnú stabilitu. Ide o kovanie, úchytky a rozpery.

Polorámové kúty
Ide takisto o moderný variant. Je vybavený rámom, chýbajú však zvislé rámové profily. Viac vynikne samotná výplň sprchového kúta.

Rámový sprchový kút
Je typický svojím zasadením výplne do rámu, je najrozšírenejším typom. Jeho nespornou výhodou je veľká stabilita, vďaka tomu znese aj časté nešetrné zaobchádzanie. Je vhodný do kúpeľní, kde možno očakávať častejšie používanie (napríklad sauny, športové šatne a podobne).

Sprchovy-kut-2-X.jpg


Aký tvar a veľkosť sprchového kúta si vybrať?

Musíte si najprv uvedomiť, do akej veľkej kúpeľne si sprchový kút vyberáte. Pri rozmeroch sa pohybujeme v číslach od najmenších sprchových kútov 70 x 70 centimetrov až po 100 x 100 cm alebo 80 x 120 cm.

Obdĺžnikové sprchové kúty
Tento tvar je vhodný do veľkých kúpeľní, výhodou je komfort a luxusný priestor pri sprchovaní. Štandardná veľkosť je 80 x 120 cm, ale výnimkou nie sú ani atypické rozmery.

Štvorcové sprchové kúty
Oceníte ich v menších kúpeľniach. Dostačujúci minimálny rozmer pri tomto type je 80 x 80 cm.

Štvrťkruhové sprchové kúty
Sú priestorovo najúspornejšou verziou rohových kútov. Dostačujúci rozmer je 90 x 90 cm.

Sprchovy-kut-3-X.jpg


Varianty otvárania

Posuvné otváranie
Volíme ho do menších kúpeľní. Žiadny priestor kúpeľne po otvorení nie je potrebný. Výhodou tohto systému je, že voda nesteká na podlahu. Nevýhodou pojazdov je náročnosť čistenia, časom sa tiež môžu opotrebovať a potom aj zadrhávať.

Zalamovacie otváranie
Je vhodné opäť pre menšie kúpeľne. Treba si zvoliť väčšiu hĺbku sprchového kúta. Výhodou je, že voda zostáva vnútri sprchovacej zóny.

Pántové, otočné otváranie
Hodí sa do väčšej kúpeľne, pretože dvere sa otvárajú smerom von, na priestor je tak najnáročnejšie. Aby ste zabránili vode stekať na podlahu, obstarajte si dvere s odtokovou lištou. Dvere s pántovými zatváraním sú určite menej náročné na údržbu, k všetkým plochám sa pri umývaní dvierok dostanete celkom jednoducho.

Zhrňovacie otváranie
Tento typ otvárania nájdeme v prípade kútov s lamelovým systémom. Medzi výhody patrí nízka obstarávacia cena, odolnosť, priestrannosť a možnosť úpravy rozmerov.

Sprchovy-kut-4-X.jpg


Náš tip

Aktuálne je veľmi obľúbená séria Melody, ktorá ponúka sprchové kúty, vaničky aj dvere. Sprchové kúty z tejto série zaujmú dizajnom s nádychom luxusu. Sú zhotovené vo variante jednokrídlových, dvojkrídlových či zalamovacích dverí. Inštalácia kúta je možná tak na vaničku, ako aj priamo na dlažbu, ponúka i bezbariérové riešenie. Skvelou súčasťou je bezpečnostné sklo Easy Clean, ktoré zabraňuje usadzovaniu nečistôt. Dá sa vybrať tiež variant Walk In.


Pár rád na záver

 • Môže sa stať, že aj napriek vášmu starostlivému premeraniu a zvažovaniu možností pri následnom otváraní zistíte, že vám objednaný sprchový kút z nejakého dôvodu nevyhovuje. Myslite na to, že aj sprchové kúty kúpené online môžete do 14 dní podľa spotrebiteľského zákona vrátiť.
 • Pozorne si prečítajte informácie o doprave a prípadnom vrátení tovaru. Na trhu nájdete niekoľko e-shopov, ktoré ponúkajú dopravu zadarmo pri nákupe nad určenú cenu.

Foto: KrásnaKúpeľňa.sk

Podobné články

 • Laminát takmer ako reálne drevo. Vďaka technológiám sa to dá

  Laminat-Quick-Step-7-X.jpg

  Inovácie, kreativita a technológie vedú k čoraz dômyselnejším riešeniam. Aj laminátová podlaha dnes môže vyzerať ako reálne prírodné drevo. Unikátny dizajn, precízne spracovanie, jednoduchá montáž aj údržba – to sú hlavné atribúty kvalitnej laminátovej krytiny, ktorá vzhľadom a vlastnosťami pripomína skutočnú drevenú podlahu.

 • Čierna kuchyni pristane, biele odtiene prestávajú dominovať

  Oresi-cierne-kuchyne-3-X.jpg

  Vo výrobe nábytku a v dizajne sa čierna stala novou bielou a tento trend prenikol aj do sveta kuchýň. Absolútnym hitom sú netradičné povrchy ako sklo a dekory z mramoru či kovu a tmavé farby.

 • Ako šetrne čistiť najcitlivejšie povrchy v kuchyni a domácnosti?

  Citlive-povrchy-5-X.jpg

  Teflónové panvice, sklokeramické varné dosky, exkluzívne mramorové krytiny či moderný drevený nábytok. Táto skupina nemá na prvý pohľad nič spoločné, no to len dovtedy, kým ich netreba čistiť. Všetky tieto materiály si vyžadujú osobitnú starostlivosť, keďže nesprávnym ošetrovaním ich možno ľahko a nenávratne poškodiť.

 • Viete, aké sú aktuálne interiérové trendy pre tohtoročnú jar?

  Hornbach-trendy-17-X.jpg

  Aby sme sa v interiéri cítili čo najpríjemnejšie, je dôležitých niekoľko faktorov. Svetelnosť priestoru a použité farebné kombinácie patria medzi najvýznamnejšie. Či si to uvedomujeme alebo nie, farby veľmi ovplyvňujú pocity, ktoré v nás priestor vyvoláva. Svetlé, pastelové farby nás upokojujú, tmavé alebo pestré farby nás napĺňajú energiou. Spoločnosť Hornbach prináša túto jar štyri atraktívne interiérové štýly plné inšpirácie.

 • Pri vyberaní a kúpe novej sedacej súpravy záleží na každom detaile

  70c-shutterstock_786280726-2-X.jpg

  Sedacia súprava býva kľúčovým prvkom každej obývačky. Nielenže na nej trávime hodiny, ale bežne tam usadíme aj svoju návštevu. Na čo všetko treba dopredu myslieť, aby nás pri sedačke nič neprekvapilo?

 • Tipy, ako efektívne zladiť dvere s podlahou. Je to jednoduché

  Podlahy-dvere-4-X.jpg

  Pri zariaďovaní bytu, domu či kancelárie je často náročné vytvoriť jednotný dizajn. Vizuálne zladiť všetky prvky v interiéri sa však dá veľmi jednoducho v prípade, že poznáte niekoľko základných pravidiel.