Vykúzlite si priestor, ktorý spája a tvorí zážitok z rodinnej pohody

28.06.2019, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Každá spoločenská udalosť bola od nepamäti spojená s dobrým jedlom a príjemným posedením. Pri veľkých stoloch sa doťahovali dohody a sobáše, k stolu si každý večer sadala rodina aj so žehnaním jedla, ktoré ju čakalo.

Stôl bol a je symbolom jednoty, spojenia a rodiny. Sýtil žalúdky jedlom a po ňom srdce a dušu slovom. Aj dnes je tento priestor miestom, kde rodina utužuje svoje puto. Takýchto spojení je oproti minulosti síce menej, o to viac je však čas pri stole s našou rodinou vzácnejší. Vykúzlite preto z toho priestoru miesto, kde s láskou zasadne každý deň vaša rodina, kde príbehy a rozhovory budú podtrhnuté atmosférou, akú týmto okamihom dáte.

Stoly-stolicky-1-X.jpg


Ako doladiť jedálenský kút

Pri zariaďovaní jedálne či jedálenského kúta je prvoradá veľkosť priestoru a možnosti, čo máme k dispozícii. Ak je miesta menej, zíde sa každý štvorcový meter. V bytoch býva jedálenský kút často v rohu kuchyne či obývacej izby. Tento priestor je prepojený s inou časťou.

Na konzumáciu a spoločenskú konverzáciu zvykne občas slúžiť i menšií pult alebo drevená doska ako náhrada za jedálenský stôl. Aj tento variant však možno jednoducho upraviť tak, aby každý hneď vedel, že toto miesto patrí rodine a jedeniu. Priestor nad stolom sa dá doladiť aj výrazným rustikálnym a nadčasovým osvetlením, vrchná doska stola lepšie ukáže, ak bude z prírodných materiálov ako prírodné drevo, betón, kameň.

Jedálenský priestor môžeme naznačiť aj dlažbou, ktorá sa farebne či textúrou odlíši od krytiny v inej časti miestnosti. Skvelou voľbou je kvalitná laminátová podlaha, ktorá sa postará, že aj bez domácich papúč bude rodine či priateľom počas obeda alebo večere na nohy príjemne teplo.

Na výber sú rozmanité typy laminátových krytín, od tradičných motívov dreva ako dub, buk, borovica, jaseň až po vzory exotického dreva, kameňa či terakoty. Prednosťou takýchto podláh je relatívne nízka cena, ľahká údržba a rýchla montáž, ktorú zvládne každý domáci majster.

Stoly-stolicky-2-X.jpg


Jedálenský stôl – miesto stretnutí

Akému jedálenskému stolu dáte prednosť, to závisí od viacerých faktorov. Záleží na dispozičnom riešení priestoru aj počte členov rodiny, vašich finančných možnostiach a osobných preferenciách.

Ak miesta v byte máte menej, pouvažujte o jedálenskom stole vsadenom do steny. Ide o drevenú dosku či pult zabudovaný buď napevno, alebo tak, že ho po stolovaní možno ručne sklopiť, aby ste šetrili miesto. Hoci nás rozmery kuchyne zavše obmedzujú, aj tento priestor sa dá doladiť špecifickými prvkami.

Stoly-stolicky-3-X.jpg


Vsaďte na osvetlenie

Nevšedné rustikálne osvetlenie dokáže vyčariť svojskú atmosféru, a to nielen v rámci tohto malého priestoru. Hodí sa aj do jedálne, kde sa stane centrálnym prvkom, aký dokreslí rodinnú atmosféru a súzvuk týchto chvíľ.

Jednoduchšie je to vtedy, ak na jedálenský kút máme viac miesta. V tomto prípade si môžete zvoliť vkusný jedálenský stôl na štyroch nohách, okrúhly, oválny či štvorcový alebo obdĺžnikový. Stôl je síce vsadený do priestoru, nie však do steny. Aj tento priestor vieme výraznejšie odlíšiť od kuchyne či obývacej izby vyššie spomenutými prvkami. Pri výbere jedálenského stola je okrem možností priestoru dôležitý tiež počet členov rodiny. Od toho sa potom odvíja jeho veľkosť.

Stoly-stolicky-10-X.jpg   Stoly-stolicky-11-X.jpg

 Aj vidiecke stolovanie má svoje čaro


 

Jedálenské stoličky

Každá stolička nesie príbeh svojho nositeľa. Je našou oporou a priateľom, ktorý nám poslúži aj vo chvíľach smiešnych či komických alebo naopak, náročných a ťažkých. Vďaka nej si v jej pohodlí vychutnáme skvelé jedlo či víno s dobrým priateľom. Počúva naše rozhovory, nekomentuje ich, a predsa stojí pevne a neochvejne na vlastných nohách.

Pekné jedálenské stoličky môžu byť súčasťou jedálenskej súpravy alebo sa dajú dokúpiť k vybranému stolu. Na trhu je množstvo typov a druhov stoličiek líšiacich sa dizajnom, tvarom, materiálom, výškou a čalúnením.

Stoly-stolicky-7-X.jpg   Stoly-stolicky-8-X.jpg   Stoly-stolicky-9-X.jpg

Stolička by však mala byť predovšetkým pohodlná, stabilná a dotvárať celkovú harmóniu jedálenského priestoru. Harmóniu docielenú buď výraznou odlišnosťou, ktorá však ladí s inými prvkami, alebo daná výberom stola z rovnakého alebo podobného materiálu.

Na výber sú drevené stoličky z duba, buku, čerešne a v ďalších variáciách. Jedálenské stoličky s čalúnením alebo bez neho, stoličky kombinované s kovovou či drevenou konštrukciou a so sedákom potiahnutým látkou alebo sedákom z plastu. Na výber sú tiež stoličky so širokým krátkym, či úzkym vysokým operadlom.

Foto: nabytokakuchyne.sk, ABC-bývanie.sk

Podobné články