Vypínače a zásuvky: kde ich mať, aby doma vždy boli poruke?
Staviate či rekonštruujete starý byt alebo dom a hrubé práce ste už absolvovali? Máte vymurované, a tak vás zrejme čakajú posledné dôležité rozhodnutia pred tým, ako omietnete a vymaľujete.
Organizácia zásuviek a vypínačov patrí do tejto kategórie – vysekávanie elektriny prináša veľa neporiadku a špiny, preto ho nik nemá chuť podstúpiť častejšie, ako naozaj treba. Ak chcete mať bývanie podľa svojich predstáv, je vhodné si všetko vopred naplánovať.
Vypínače podľa potreby
Pri plánovaní rozmiestnenia vypínačov nezaškodí sa po obytnom priestore poriadne poprechádzať. Podstatné je myslieť trebárs na osvetlenie prechodových miestností, kde by vám mohlo prekážať, že napríklad pre zhasnutie svetla v predsieni sa musíte vrátiť nazad k vchodovým dverám. Naplánujte si radšej dva vypínače – jeden na začiatku predsiene, druhý na konci.
Čo sa týka výšky vypínačov, kým v minulosti sa inštalovali relatívne vysoko, dnes sa za optimálny štandard považuje výška približne 1,2 metra. "Nie je to, pravdaže, zákon a ak sa vám takáto výška nezdá, môžete si zvoliť inú," hovorí Pavol Panáček zo spoločnosti Schneider Electric. Ak máte malé deti, výhoda takéhoto umiestnenia vypínača je, že naň dočiahnu aj deti okolo troch rokov. Môžu si teda samé zapnúť svetlo a nemusia sa štverať na stoličku a podobne.
Drahý, či lacný?
Kvalita vypínačov sa takisto rôzni. "V najnižšom segmente sú vypínače za dve eurá. Líšia sa materiálom a dizajnom, no najmä životnosťou. Kým najlacnejšie kusy majú predpokladanú životnosť dva až päť rokov, prémiové modely vás môžu aj prežiť," pokračuje P. Panáček. Drahšie vypínače majú kovový montážny rámček, ktorý je odolnejší a kvalitnejší. Iným viditeľným rozdielom je dizajn.
"Ak si zariaďujete prechodné bývanie, pravdepodobne nebudete investovať do drahých vypínačov. Iné je to však, ak si staviate svoj vysnívaný dom a chcete, aby všetko ladilo so všetkým. Vtedy siahnete po kvalitnom a štýlovom vypínači. Vybrať si môžete napríklad kožený vypínač v rovnakej farbe, akú má vaša sedačka, alebo bridlicový rámček, ktorý sa takmer stratí v obklade krbu," vysvetľuje P. Panáček.
Schneider Electric ponúka prémiový rad vypínačov Unica Class, v ktorom nájdete kúsky z prvotriednych prírodných materiálov, pričom elegantným dizajnom bezchybne plnia svoj účel a zároveň nenápadne lahodia oku.
Zásuviek nikdy nie je dosť
Pri rozhodovaní o umiestnení zásuviek a vypínačov je základom aspoň približný odhad množstva elektrických zariadení a to, aby ste si zvážili funkciu tej-ktorej izby v byte. Užitočné je načrtnúť si pritom budúcnosť a nemyslieť iba na prítomnosť. V praxi to znamená, že ak v kuchyni dnes nepotrebujete zásuvku na umývačku riadu, raz sa vám možno zíde.
Zásuvky sa v minulosti inštalovali k vypínačom a obvykle boli umiestnené vysoko, aj pre bezpečnosť detí. Dnes sa títo elektrickí súrodenci oddelili a zásuvky sú obvykle bližšie pri podlahe. Je to praktické napríklad kvôli vysávaču, ale aj rozličným iným zariadeniam ako televízor či domáce kino. O bezpečnosť detí sa už starajú bezpečnostné poistky.
Opäť však platí, že na umiestnenie zásuviek neexistuje jediné a správne odporúčanie. Ak už dnes viete, že si kúpite televízor s domácim kinom, a viete aj, kde ho chcete umiestniť, nainštalujte si zásuviek radšej viac. Rátajte však i s tým, že ak sa raz rozhodnete zmeniť funkciu miestnosti, po odstránení televízora bude na vás zo stredu steny žmurkať zástup prázdnych a nevyužitých zásuviek.
Foto: Schneider Electric