Zápach z odpadu v kuchynskom dreze: ako sa ho spoľahlivo zbaviť?

06.01.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Kuchyňa je miestom, kde nám rozvoniavajú obľúbené pokrmy, zdolávame tu nové kulinárske výzvy. Narábanie s jedlom, zvyšky potravín a aj iné faktory, to všetko vzápätí ohrozuje odpadové potrubie.

Problém, ako je upchatý drez a nepríjemný zápach z odpadu v kuchyni, riešil už azda každý z nás. Či už vám robí starosti upchatý odtok alebo sa snažíte vyriešiť inú komplikáciu, ktorú sprevádza zápach z odpadu, máme pre vás zopár užitočných informácií. Možno sa nepríjemným prejavom a upchatému odpadovému potrubiu vyhnúť úplne?

Odpad-drez-zapach-1-X.jpg


Dôvody ustavičného zápachu z odpadu v kuchyni

Príčin nepríjemného zápachu z odpadu v kuchyni môže byť viac. Niektoré vyriešite sami, na iné je lepšie si zavolať na pomoc odborníka. Prvým a často hlavným dôvodom je nahromadenie zvyškov jedla. Spolu s mastnotou tieto mechanické nečistoty vytvoria hrubú zátku, ktorá spôsobí odtečenie vody zo sifónu a vznik nepríjemného zápachu.

Vo väčšine prípadov zápach v kuchyni súvisí s upchatým odtokom. Rozkladajúce sa zvyšky jedla aj olej, ktorý tam občas lejeme, tvoria naozaj ťažko preniknuteľnú vrstvu. Problémy s upchatým odtokom či sifónom dokážete vyriešiť pomerne jednoducho. Pomôže mechanické čistenie zvonom, treba aj vyčistiť sifón a odstrániť nečistoty. Ak vám však nepomôžu základné postupy, pravdepodobne je problém väčší, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Hovoríme už o čistení samotného odpadového potrubia, ktoré môže byť zanesené, a zápach do kuchyne môže prenikať až z týchto miest. Pri čistení odpadového potrubia odporúčame zavolať si na pomoc špecialistov, ktorí sa postarajú o dôkladné vyčistenie a odstránenie usadených nečistôt i mastnoty.

Odpad-drez-zapach-2-X.jpg


Čo pomáha pri odstránení pachov?

Najlepšia je vždy prevencia. Odtok v dreze si udržíte v poriadku už len obyčajným sitkom na zachytávanie nečistôt, ktoré vznikajú pri príprave jedla. Dobrým krokom je tiež pravidelne preliať kuchynský odtok aspoň tromi litrami horúcej vody každý týždeň. Jednoduché riešenia fungujú zväčša najspoľahlivejšie. Ak však už zápachu z kuchynského odtoku čelíte, máme pre vás zopár tipov.

  • Použitie mechanického zvona. Kuchynský drez naplňte vodou a klasicky použite zvon. Tlak pomáha uvoľniť usadené nečistoty, ktoré sa dostanú do odpadu. Týmto spôsobom možno odstrániť hnijúce pozostatky jedla, ktoré sa tam usadia a sú najčastejším pôvodcom zápachu prúdiaceho z kuchynského odtoku.
  • Vyčistenie sifónu. Ak tlak nebol účinný, je čas vyčistiť sifón. Jednou z možností jeho upchatia môže byť množstvo zvyškov v kombinácii s mastnotou, ktoré spôsobia zanesenie a následné zmiznutie vody zo sifónu (jeho súčasťou je pachová uzávierka, ktorá zabraňuje prenikaniu pachov z odpadu až do kuchyne). S týmto problémom sa však dá stretnúť i v kuchyniach, ktoré slúžia len sporadicky, povedzme na chate a vo víkendovom dome. Voda zo sifónu sa odparí a zápach preniká až do domácnosti. Správne vyčistenie vám tento problém pomôže vyriešiť.
  • Chemické čistenie. Osvedčeným spôsobom je prepláchnuť odpad octom a sódou. Oveľa účinnejšie je však zamerať sa na dostupné produkty (napríklad Domestos) špeciálne navrhnuté pre čistenie odtokov.
  • Inštalatérska špirála. Je to pomocník pre tých, čo sa rozhodli vyčistiť upchané potrubie vlastnými silami. Tento účinný nástroj vám po demontovaní sifónu pomôže vyčistiť aj ťažšie dostupné miesta. Čistenie odtoku pomocou špirály alebo takzvané krtkovanie je určené najmä pre skúsenejších domácich majstrov ako pre začiatočníkov. Ak vám nepomohol zvon ani chemické čistenie a netrúfate si sami na krtkovanie, zavolajte si inštalatéra.


Užitočná rada na záver

Najúčinnejším postupom je prevencia, ktorú spomíname vyššie. Ideálne je, ak aspoň raz ročne zveríte odtoky do rúk odborníkov, ktorí sa postarajú o ich správne vyčistenie. Nespoliehajte sa len na chemické prípravky, ich časté používanie môže potrubie poškodiť. Výmena odpadových rúr je náročnejšie ako pravidelné čistenie.

Foto: freepik.com

Podobné články