Zariaďujeme novú kúpeľňu, jednu z hlavných miestností v byte

01.08.2018, Katarína Selecká | Interiéry, domácnosť

Jednou z najdôležitejších miestností v domácnosti je kúpeľňa. Tá by mala zodpovedať základným potrebám a zároveň spĺňať všetky priania. Naplánovať kúpeľňu, každý jej detail, nie je jednoduché. Šikovné tipy na tému kúpeľne, jej zariaďovania a dizajnu pripravili odborníci z Hornbachu.

"Pred plánovaním kúpeľne je dôležité zamyslieť sa, koľko ľudí ju bude pravidelne používať a či sú medzi nimi deti, staršie alebo hendikepované osoby, na ktorých špeciálne potreby treba brať ohľad," upozorňuje Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia Kúpeľne a sanita v projektových marketoch Hornbach. Pri plánovaní a zariaďovaní treba priestor prispôsobiť ponúkaným možnostiam. Zároveň možno využiť zopár trikov, aké malú kúpeľňu opticky zväčšia, bezbariérovú zútulnia, rodinnú kúpeľňu rozveselia a modernú oživia.

Kupelna-Hornbach-1-X.jpg


Veľké triky pre malú kúpeľňu

Kúpeľňu opticky zväčší základné zariadenie. Vyberajte vaňu alebo sprchu s malými rozmermi alebo rohovým riešením. Sprcha na úrovni podlahy zabráni optickým bariéram. Veľké kúpeľňové zrkadlá, zrkadlové skrinky a dômyselne umiestnené svetelné zdroje kúpeľňu opticky zväčšujú. Inštalácia praktického kúpeľňového nábytku v nikách (stenových výklenkoch) poskytne viac miesta a úložného priestoru.

"Oblé tvary miestnosť zjemnia a veľkoformátové dlaždice ju opticky rozšíria. Použitím obkladových kameňov, mozaikových dlaždíc alebo bordúr miestnosť zvýrazníte a maximálne zhodnotíte priestor. Malej kúpeľni môžete dodať trochu luxusu aplikáciou kamenného koberca na stenu," odporúča M. Bínová.

V malom priestore sa podľa nej treba vyhnúť veľkému množstvu zbytočných vecí. "Tie kúpeľňu stiesňujú a navyše bude pôsobiť neuprataným dojmom. Použite nástenné doplnky do kúpeľne ako držiak na mydlo, stojan na toaletný papier, armatúry," radí odborníčka z Hornbachu. Potiahnuté stavebné dosky pomôžu optimálne využiť niky, tie môžete presne prirezať, naniesť, prípadne položiť ako dlaždice.


Tipy pro bezbariérovú kúpeľňu

"Počas plánovania bezbariérovej kúpeľne by ste mali začať dverami. Ich šírka musí byť minimálne 90 centimetrov, musia sa otvárať von alebo môžu byť posuvné. Kúpeľňa pre vozičkárov by mala mať priestor s rozlohou aspoň 150 x 150 cm, ako plochu na otáčanie. Pre ľudí, ktorí vozíček nepoužívajú, postačí 120 x 120 cm. Ideálne je, aby umývadlo bolo ergonomicky tvarované, malo by byť dobre prístupné aj v sede, preto by pod ním malo byť dosť miesta na kolená a stehná. Montážna výška je individuálna a podľa potreby, pri použití v sede obvykle 65-70 cm, pri použití postojačky 80-85 cm," vysvetľuje M. Bínová.

Kupelna-Hornbach-3-X.jpg

 Bezbariérová kupeľňa


 

Sprcha v úrovni podlahy dáva slobodu pohybovať sa v kúpeľni samostatne a vďaka sklápaciemu sedadlu umožňuje sprchovanie posediačky. Vane sú vhodné na relaxáciu a terapeutické účely. Bezbariérová vaňa umožní takmer bezbariérový prístup. Dvierka z jednoliateho bezpečnostného skla sú zasadené do vane a otvárajú sa dovnútra, potom už je potrebné prekonať len výšku 20 cm.

Kvalitný odtok a prepad sa po kúpeli postarajú o to, že voda vytečie rýchlo, do dvoch minút. Sklopné úchytky a sedadlá v prípade potreby umožnia pridržať sa alebo sadnúť si. Povinnou výbavou bezbariérovej kúpeľne je protišmyková podlaha.


Radosť z kúpania v rodinnej kúpeľni

Ak jednu kúpeľňu používa celá rodina, treba miestnosť zariadiť tak, aby mal každý dostatok priestoru. Dvojité umývadlo vytvorí dostatok miesta pre všetkých. Tým najmenším uľahčí život nízko postavené umývadlo alebo stabilná nášľapná stolička.

Kúpeľňová armatúra so senzorovou technikou alebo úsporná armatúra zabráni zasa plytvaniu s vodou. WC nástavec so zápustnou automatikou ponúka praktické používanie. Pri výbere podlahovej krytiny, aj v sprche alebo vo vani, by ste nemali zabudnúť na protišmykový materiál alebo aspoň protišmykové podložky.

"Sprchový kút s horizontálne delenými dverami oceníte najmä pri sprchovaní detí. Rodičovský dielec je mimo sprchy a naspodku utesnené sprchové dvere ochránia pred striekajúcou vodou," poznamenáva M. Bínová.

Zrkadlové skrinky a praktický kúpeľňový nábytok poskytujú množstvo úložného priestoru. Pestrofarebné doplnky a farebné steny vytvoria v kúpeľni radostnú atmosféru. Ak každý člen rodiny bude mať vlastnú farbu, možnosť zámeny uteráka, zubnej kefky či povedzme hubky je úplne vylúčená.


Nápady pre modernú kúpeľňu

"Ak vám to priestor dovolí, vyberte si do kúpeľne priestrannú sprchu v úrovni podlahy s rohovým vstupom alebo riešením niky. Sprchové panely s veľkou hlavicou a masážnou funkciou urobia z každého sprchovania zážitok. Moderné sprchové žľaby s nepriamou osvetľovacou funkciou dodajú efekt útulnosti, parná sprcha navyše spája funkčnosť s wellnessom. O relaxáciu sa postará aj vírivá vaňa," dopĺňa odborníčka z Hornbachu.

Voľne postavená alebo sklenená vaňa na seba strhne všetku pozornosť. Osvetlená LED armatúra mení farbu podľa teploty vody, sprchovací WC nástavec s diaľkovým ovládaním, vyhrievaným sedadlom a ventilátorom privádzajúci teplý vzduch sa postarajú o hygienické pohodlie. Funkčné a pekné sú aj dizajnové vykurovacie telesá. Nuž a sauna alebo zabudovaná infrakabína je v modernej kúpeľni hotovou čerešničkou na torte.

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Jeden luster v byte nestačí. Aké sú trendy v interiérovom osvetlení?

  Hornbach-svetlo-2-X.jpg

  Osvetlenie v byte je jedným z hlavných faktorov, aké vytvárajú atmosféru a ovplyvňujú našu náladu a psychiku. Nedostatok svetla či naopak, príliš presvetlené priestory nie sú vhodné ani príjemné pre oči. Preto si výber počtu, intenzity a farebnosti osvetlenia pri zariaďovaní interiéru dobre premyslite.

 • Chcete osviežujúci a praktický relax? Nájdete ho aj doma, v kúpeľni

  Kupelna-beneva-sk-2-X.jpg

  Rytmus moderného života určuje jeho zákony a pravidlá. V dôsledku rýchleho tempa však prestávame myslieť na seba, naše telo sa viac opotrebúva a prestáva poslúchať. Ak sa naučíte, ako si správne oddýchnuť a relaxovať, zbavíte sa všetkých negatív a sprievodných prejavov stresu a napätia.

 • Veľké čarovanie na malej ploche: ako si zariadiť neveľkú kúpeľňu

  Kupelna-Favi-2-X.jpg

  Máte doma malú kúpeľňu? Žiaden problém. Kým si však začnete lámať hlavu nad tým, ako do neveľkej kúpeľne vpratať všetko, čo potrebujete, prečítajte si zopár tipov, ako si s malým priestorom poradiť.

 • Štyri spôsoby oživenia bývania, aké interiéru určite pomôžu

  Byt-rekonstrukcia-Shutterstock-2-X.jpg

  Každý interiér by mal byť nielen pohodlný, ale aj pekný. Ba krásny. A dokonca i vtedy, ak vám peňaženka momentálne nedovoľuje zavolať si odborníkov, ktorí to zvládnu profesionálne a zručne.

 • Koloniálny štýl bývania neulahodí len cestovateľom. Presvedčte sa

  Kika-kolinialny-styl-11-X.jpg

  Lákajú vás exotické diaľky a nové dobrodružstvá? Radi spomínate na zážitky z výletov a nechávate sa unášať príbehmi slávnych cestovateľov? Preneste si zámorskú atmosféru aj do svojho bývania a stavte na koloniálny štýl. Moderný koloniálny štýl už dávno nie je len o zapratanom interiéri plnom starožitností.

 • Viete, aké sú charakteristické interiérové trendy pre rok 2018?

  Nabytok-atptrade-2-X.jpg

  Ako a čím sa prejaví nový rok v našich domovoch? Čo bude in a naopak, čoho by sme sa mali vzdať? Osobné preferencie sú síce najlepším barometrom, no vždy je sa čím inšpirovať. Tak to skúste aj teraz – nebojte sa nových dotykov, ktoré osviežia váš domov. Toto sú horúce interiérové trendy roku 2018.