Zariaďujete malý byt? Ušetrite miesto výberom správneho nábytku

27.05.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Zariadiť malý byt môže byť náročné a často je ťažké umiestniť doň všetko, čo by ste chceli a ešte sa v ňom aj pohli. Máme pre vás zopár tipov, ktoré vám s tým pomôžu, a aj z malého bytu vyčaríte vzdušný a pohodový domov.

Základom zariaďovania malého bytu je plánovanie. Všetko si poriadne zmerajte a ešte lepšie, aj rozkreslite. Ak nemáte dizajnérsky softvér, vystačíte si aj s obyčajným papierom a ceruzkou. Okrem toho, dbajte tiež na výber správneho nábytku – ani malý priestor nezahltí napríklad obývacia stena, posteľ s úložným priestorom alebo rozkladací gauč.

Maly-byt-Heureka-1-X.jpg


Neprežeňte to s farbami

Keď budete mať predstavu o koncepte a štýle, v akom si bývanie chcete zariadiť, je čas popremýšľať o farbách. Tu si však dajte pozor, aby ste to neprehnali. Určite sa vyhnite výrazným, sýtym farbám a stavte na tlmené, svetlé tóny. Ak sa neviete vzdať divokých farieb, použite ich na doplnky a dekorácie.


Dajte prednosť otvoreným policiam

Masívne drevo je síce krásne, ale malý byt by s ním pôsobil ešte viac stiesňujúco. Poobzerajte sa preto po otvorených policiach a obývacích stenách v svetlých farbách. Do poličiek môžete dať farebné krabice, kam uložíte dokumenty aj oblečenie. Priestor opticky zväčšíte zostavou na nožičkách a úložné priestor navyše získate multifunkčným nábytkom.

Maly-byt-Heureka-2-X.jpg

Stovky obývacích stien, poličiek a knižníc nájdete na Heureka.sk, kde si produkty môžete zoradiť podľa obľúbenosti alebo ceny. Recenzie overených používateľov vám zase prezradia skúsenosti ľudí, ktorí si ten-ktorý kus nábytku kúpili pred vami. Dodatočné recenzie nájdete aj na Heureka.cz.


Myslite aj na svetlo

Osvetlenie dokáže v priestore urobiť zázraky. Nielen lampy a svietidlá, ale aj dostatok denného svetla je dôležitý, preto zabudnite na ťažké zatemňujúce závesy na oknách a prenechajte ich ľahkým záclonám. Umiestnenie svietidiel by malo zodpovedať miestnosti aj účelu. Centrálne svietidlo by malo osvetliť celú miestnosť, stojace lampy potom konkrétne miesto, či už je to kreslo na čítanie, pracovný stôl alebo LED pásik osvetľujúci kuchynskú dosku.


Udržiavajte byt organizovaný

Príbytok preplnený vecami pôsobí stiesnenie. Nieto ešte, ak ide o malý byt. Dbajte na organizáciu: každá vec by mala mať svoje miesto a snažte sa v byte udržiavať poriadok. V malom priestore vidíme každý neporiadok, preto je vhodné voliť uzavreté šatníkové skrine a botníky. Vďaka tomu nebude na prvý pohľad vidno každý pohodený kúsok oblečenia a byt nebude vyzerať ako skladisko.

Foto: Heureka.sk, ABC-bývanie.sk

Podobné články