Zhotovte si doma sami dizajnový originál od Sigurda Larsena

01.07.2018, Katarína Selecká | Interiéry, domácnosť

Hornbach predstavuje posledný typ projektu, aký mu dosiaľ chýbal – dizajnovú edíciu Dielo. Pre všetkých domácich majstrov, machrov a každého, kto chce a verí si, uznávaný dánsky architekt pripravil v spolupráci s Hornbachom dizajnové kreslo.

Tento originálny kus nábytku má však jeden háčik – nedá sa kúpiť. Každý si ho musí zhotoviť sám. Všetko, čo potrebujete, je trocha šikovnosti a chuť tvoriť vlastnými rukami. A keďže Hornbach je synonymom aj pre odborné poradenstvo, nechýba kniha s návodom ani videonávod na stránke www.hornbach.sk/dielo.

Záhradné domčeky, zámkové dlažby či nábytok z paliet sa stavajú bežne, teraz však ide o dizajn. Cesta k nemu nie je jednoduchá, ale Hornbach nachystal všetko potrebné – šablónu, knihu s návodom krok za krokom, videonávod a dokonca aj kovovú plaketu originality. Všetko je vysvetlené, názorne ukázané, stačí sa len pustiť do "diela". Nech žije odvaha pre vlastnoručne vyrobené a chuť do práce!

Hornbach-kreslo-Larsen-1-X.jpg


Sigurd Larsen – dánsky architekt

Na projekte sa s nadšením podieľal Sigurd Larsen, dánsky architekt a dizajnér nábytku, ktorý okrem iného získal akademický titul na Kráľovskej akadémii výtvarných umení v Kodani. Podmienkami pri zadaní a vzniku projektu boli pôvod a dostupnosť materiálov a náradia v Hornbachu. Jedinečnosť konceptu dokazuje aj pozvanie S. Larsena, z dôvodu spolupráce na edícii Dielo, na Venice Design 2018.

Spolupráca renomovaného dizajnéra a maloobchodného reťazca je stále ešte ojedinelou záležitosťou a Hornbach tým opäť udáva trend. "Navrhnúť nábytok z materiálu, ktorý možno kúpiť iba v hobbymarkete, bola naozaj zaujímavá príležitosť. Bolo zábavné rúcať zažité konvencie tvorenia nábytku a uvažovať inak, s novými materiálmi pre úplne nečakané účely. A s novým cvengom pre označenie Do-It-Yourself, ktoré nevyzerá ako vyrobené na kolene," hovorí S. Larsen.


Prečo práve kreslo?

"Kreslo je pre dizajn ikonické. Uprostred miestnosti pôsobí ako socha, čo sa nedá povedať napríklad o nástennej polici. Tento pocit umocňuje aj bezprostredný kontakt kresla a človeka, ktorý v ňom sedí. Vzťah sa, pravdaže, ešte zintenzívni, ak si človek kreslo postaví sám," vysvetľuje S. Larsen. Dizajnové kreslo je o niečo nižšie a pohodlnejšie ako bežné stoličky. Vynikne aj samostatne, čo je dôležité, pretože takéto dielo by malo v priestore upútať.

Hornbach-kreslo-Larsen-6-X.jpg


Originálne materiály z projektového marketu

Na zhotovenie dizajnového kresla sú použité originálne materiály, aké by tradiční výrobcovia nábytku asi nepoužili. Štíhly rám je zo stabilného vrstveného dreva, ktoré na rozdiel od masívu príliš nepracuje. Špeciálne skrížené, široké a pevné pásy tvoria dekoratívnu sedačku aj operadlo.

Dôraz sa kladie na detaily – trebárs pri montáži nie sú použité bežné skrutky, lež nábytkárske, ktoré kreslu dávajú osobitý štýl. Na výrobu pritom stačí bežné náradie, žiadne priemyselné nástroje. Kreslo by si mal vedieť doma postaviť každý, kto má aspoň menšiu dielňu.

Podstatou témy Hornbach edícia Dielo je nielen realizácia účelného a funkčného projektu, ako je v Hornbachu zvykom, ale aj zhotovenie luxusného dizajnového kusa nábytku. Ide vlastne o návod, ako sa stať jedinečným a postaviť si svoj originálny kúsok domácnosti.

Hornbach-kreslo-Larsen-3-X.jpg

 Hornbach edícia Dielo: plaketa originality


 

Skvelý pocit z vlastnoručnej práce

Výrobe treba, samozrejme, venovať čas a preukázať i zručnosť. Úspešnou realizáciou klient získa originálne kreslo navrhnuté slávnym dizajnérom a zároveň skvelý pocit z vlastnoručnej práce.

"Týmto projektom sme mysleli na ľudí, ktorí radi pracujú rukami a dokážu oceniť dobrý výsledok. Skrátka na ľudí, ktorí vedia niečo vyrobiť," poznamenáva David Kolář, marketingový riaditeľ Hornbachu pre Slovensko a Českú republiku. "Hornbach edíciou Dielo chceme ukázať, že z nášho sortimentu sa dá toho urobiť viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Jednoduché to nebude, ale my našim zákazníkom veríme," dodáva.

Pravý zmysel existencie projektovému marketu dá len vášeň a práca jeho zákazníkov. Pretože to, čo sa dá v takom obchode kúpiť, je iba časťou celku. Aj preto Hornbach v aktuálnej kampani nekomunikuje a nepredstavuje žiaden materiál alebo nástroj, ale dielo, ktoré si zákazník musí sám vyrobiť.

Knihu Hornbach edícia Dielo s návodom na montáž, so šablónou a s plaketou originality si možno za 7,90 eura kúpiť len v Hornbachu alebo online na www.hornbach.sk/dielo, kde nájdete aj ďalšie videá a fotografie k príbehu vzniku kresla.


Viac o S. Larsenovi

Hornbach-kreslo-Larsen-5-X.jpgS. Larsen je dánsky architekt pracujúci v Berlíne v oblasti architektúry a nábytkového dizajnu. V roku 2008 získal titul na Kráľovskej akadémii výtvarných umení v Kodani, o rok neskôr v Berlíne založil dizajnové štúdio architektúry, projektového plánovania a dizajnu.

Počas svojej krátkej kariéry sa stihol stať nositeľom niekoľkých čestných ocenení za architektúru a dizajn a presadil sa v rozličných architektonických súťažiach. Jeho nábytok sa predáva v obchodoch i galériách približne 20 európskych metropol. Medzi jeho nedávne projekty patrí napríklad celá séria Loft Rooms pre berlínsky Hotel Michelberger.

S. Larsen sa narodil v roku 1981 v Dánsku, vyrástol teda v priamom kontakte so škandinávskym dizajnom a pod jeho vplyvom. Vo svojej práci kombinuje estetiku vysoko kvalitných materiálov s konceptmi zameranými na funkčnosť v atypických priestoroch.

Foto: Hornbach

Podobné články