Žiadny klam, ale konečne dobré nápady na organizáciu vášho šatníka

14.02.2019, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Životný štýl, v ktorom sa odzrkadľuje neporiadok a chaos, pôsobí aj na naše duševné rozpoloženie. Sme podráždení, nepríjemní a v konkrétnej situácii reagujeme neadekvátne, čo však môžeme neskôr, samozrejme, oľutovať.

Nielen z tohto dôvodu by sme sa mali snažiť svoj priestor, ktorý nás obklopuje, zariadiť veľmi jednoducho, prakticky a zároveň elegantne. Platí to aj v prípade vášho šatníka, ktorý je na udržanie dokonalého poriadku pre mnohých nemalým problémom. Aktuálny Kik leták je plný ponuky sezónneho oblečenia v tej najlepšej cene a bolo by predsa nerozumné tie najväčšie zľavy nevyužiť iba preto, že nemáte voľné miesto na nové a pekné oblečenie. Chce to konečne zmenu.

shutterstock_182860121-skrine-1-X.jpg


Rozumná organizácia musí byť

Organizácia šatníka, ktorá má svoje opodstatnenie, vám umožní sa vyhnúť tomu, aby ste na jednom centimetri nahromadili všetky veci. Vhodný skladovací systém vám to pomôže vyriešiť.

Hotové funkčné konštrukcie alebo jednotlivé doplnky vám v dobrej cene ponúka a zároveň predstavuje Tedi leták. Obchod plní inšpirácie každého druhu, s ktorým si pokojne môžete zariadiť celú domácnosť. Tak poďme na to.

Najvyššie umiestnené police sú vhodné pre sezónne oblečenie a veľké predmety (vankúše, prikrývky, bundy, svetre a kufre). Pre pohodlný prístup k tejto časti šatníka môžete použiť schodovú stoličku, vstavané schodisko alebo iné podobné riešenia.

Otvorené police v úrovni očí sú navrhnuté pre veci, ktoré nosíte najčastejšie, nižšie úrovne zasa pre topánky a iné drobnosti. V niektorých prípadoch môžete na dobre organizované uskladnenie vecí využiť aj samotné dvere. Pripevnené háčiky, tašky a vešiaky to predsa umožňujú aj pri vstavaných skriniach. Nájdete ich v nejednom obchode.


Systémový prístup pomôže

Okrem dôkladného zónovania šatníka, o ktorom sme si niečo málo už povedali, je základnou predstavou dobrého dispozičného riešenia a využitia priestoru aj systematizácia. To znamená, že na uskladnenie niektorých druhov oblečenia vám veľmi dobre pomôžu aj priehľadné krabice so zoznamom obsahu na každej z nich. Na označenie menej priehľadných materiálov použite fotografie a ikony, čo je ideálne riešenie napríklad pre obuv.

Zásuvky s malými doplnkami, ako je spodná bielizeň a iný typ menšieho odevu, by mali byť vybavené rozdeľovačmi. Čas hľadania požadovanej položky sa tak zníži na minimum, pretože už dávno viete, kde čo je.


Vetranie oceníte

Nezabudnite, že veci potrebujú vzduch, preto odporúčame vytvoriť v šatníku jednoduchý ventilačný systém, ako aj zvážiť použitie aromatických vreciek, ktoré si môžete vyrobiť z vysušenej levandule aj sami. Vhodným konštrukčným riešením by mohlo byť použitie žalúzií namiesto bežných dverí, ako aj výmena niektorých skladovacích doplnkov vo verziách ekologických materiálov z prútia či ratanu.


Osvetlenie v skrini poslúži

Isteže, využitie šatníka závisí aj od jeho dostupnosti, ktorú vám v každom jednom ročnom období zjednodušuje aj správne osvetlenie. Vyberte si a umiestnite ho na všetkých dôležitých úrovniach. Smerové svetlá alebo LED pásiky nezaberajú zbytočne veľa miesta a navyše sú úsporné.

Nezabudnite ani na zrkadlá, pomôžu vášmu šatníku aj pohodliu, ktoré pri jeho využívaní určite potrebujete mať.

Foto: Shutterstock

Podobné články