Ak sa v byte objavia plesne, s ich odstránením by ste nemali otáľať
Našli ste v byte plesne? Často sú dôsledkom vlhkosti či zlej izolácie. Odstrániť ich dokážete aj sami a bez väčšej námahy, dôležitý je však správny postup a výber vhodných sanačných prostriedkov.
Ak sa vám doma objavili na stenách plesne, nemali by ste dlho váhať s ich odstránením. Malé sivé až čierne bodky či fľaky nielen vedia znepríjemniť bývanie svojím výzorom či zápachom, ale aj ohrozujú vaše zdravie.
Plesne či huby môžu byť zdraviu nebezpečné, ak sa ich spóry dostanú do ovzdušia. Tieto voľným okom neviditeľné čiastočky spôsobujú alergiu a dýchacie problémy, napríklad astmu alebo nádchu, preto by sme pri ich objavení a odstraňovaní mali byť opatrní. Okrem možných zdravotných rizík ovplyvňujú plesne, samozrejme, aj estetickú stránku bývania.
Kde sa plesni páči?
Na vznik plesní sú ideálne podmienky najčastejšie v kúpeľni, kuchyni či nevetraných a tmavých priestoroch, ktoré sú najviac vystavované značnej vlhkosti. Aj pravidelné sušenie bielizne v interiéri dokáže vlhkosť zvýšiť a podporiť tak utváranie plesne.
Ak je vlhkosť spôsobená vodným kondenzátom v dôsledku tepelných mostov, zatekania či nesprávnej montáže izolácie, nezriedka je nutný väčší stavebný zásah, ktorý však treba konzultovať s odborníkom.
Pri menej závažných prípadoch či menších plochách si dokážete poradiť aj sami. Na zamedzenie vzniku plesní niekedy stačí pravidelné dôkladné vetranie v miestnostiach počas varenia, kúpania alebo prania, aby sa zabezpečila dostatočná cirkulácia vzduchu.
Ako sa plesne zbaviť?
V prvom rade zistite pôvodcu plesne na stenách a pokúste sa odstrániť príčiny toho, prečo sa objavila. Potom môžete pristúpiť k mechanickému ošetreniu poškodeného miesta.
Pleseň odstraňujeme výhradne za mokra, aby nedošlo k roztrúseniu či šíreniu škodlivín a nevdýchli ste ich. Pomocou špeciálneho biocídneho prostriedku Likvisan s preventívnym a likvidačným účinkom, určeného na dezinfekciu postihnutého miesta, docielite účinnú biologickú likvidáciu plesní a húb.
Po dostatočnom čase potrebnom na biocídny účinok treba pleseň dôkladne zoškrabať do maximálne možnej hĺbky a postrek znovu opakovať. Ak je miesto značne postihnuté, prípravok môžeme aplikovať viackrát za sebou. Jeho výhodou je to, že neobsahuje chlór a nemá bieliace účinky, preto je vhodný aj na farebné nátery.
Ideálne je použiť sanačný náter
Po vyschnutí podkladu sa odporúča aplikovať špeciálny protiplesňový náter Hetline SAN, ktorý pôsobí preventívne proti opätovnému vzniku plesne, preto je ideálny na použitie vo vlhkých a zle vetraných miestnostiach. Farba obsahuje látky s fungicídnym a preventívnym účinkom a je, pravdaže, tónovateľná.
Odstránením vlhkosti zo stien a ošetrením plesní získate nielen príjemnejšie a estetickejšie domáce prostredie, ale aj kvalitnejšiu a zdravšiu vnútornú klímu.
Foto: HET Slovakia