Doska Kaurit Light je až o 30 perc. ľahšia ako bežná drevotrieska

06.07.2010, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Nemecká spoločnosť BASF oznámila, že vyvinula nový drevitý materiál Kaurit® Light, ktorý môže výrazne zasiahnuť do trhu s nábytkom. Je totiž podstatne ľahší ako klasické materiály.

Drevotrieska bola dosiaľ vďaka mimoriadnej tvrdosti a univerzálnemu použitiu neodmysliteľným materiálom na výrobu nábytku. Je však pomerne ťažká, takže nábytkársky priemysel neúnavne hľadal ľahšiu alternatívu. Doposiaľ navrhnuté materiály mali síce podstatne nižšiu hmotnosť, ale zároveň aj nevýhody pri výrobe alebo ďalšom spracovaní.

"Nové drevité dosky vyrábame pomocou našej novej technológie. Sú o 30 percent ľahšie ako bežná drevotrieska, no ponúkajú rovnakú tvrdosť," vysvetľuje Stephan Weinkötz, projektový manažér koncernu BASF.

"Dosky z materiálu Kaurit Light obsahujú drevené triesky, napenený polymér a lepidlo Kaurit. Pri vývoji tohto materiálu sme kombinovali a využili know-how dvoch divízií BASF," dodáva S. Weinkötz.
 

Z čoho sa skladá bežná drevotrieska

Bežná drevotrieska sa skladá z troch vrstiev. Dve vonkajšie obsahujú malé čiastočky dreva na dosiahnutie čo najhladšieho povrchu. Medzi nimi je stredná vrstva obsahujúca dve tretiny celkového množstva použitého dreva. Väčšie triesky v tejto vrstve zabezpečujú požadovanú tvrdosť a nosnosť dosky.

Pri výrobe drevotriesky sa drevené triesky najskôr vysušia a potom zmiešajú s lepidlom. Nato sú v troch vrstvách nanesené na dopravník a spojené pod vysokým tlakom pri teplote až 250 stupňov Celzia.
 

Z dosiek Kaurit Light sa dá robiť ľahší nábytok

V rámci konceptu Kaurit Light sa približne 200 kilogramov dreva na meter kubický drevitej dosky nahrádza 15 až 25 kilogramami polyméru. Polymér sa pridáva do strednej vrstvy vo forme penových guličiek.

Hoci doska teraz obsahuje väčšie množstvo vzduchu, podarilo sa vedeckým pracovníkom v BASF dosiahnuť prakticky rovnakú tvrdosť ako pri bežnej drevotrieske. Výsledkom je univerzálna drevitá doska s hmotnosťou iba 450 kilogramov na meter kubický, kým hmotnosť bežnej drevotriesky je až 650 kilogramov.

Ľahšia drevotrieska znamená ľahší nábytok, a teda aj výhody pre používateľov v podobe jednoduchšej prepravy a montáže a menšieho rizika poškodenia. Nový materiál Kaurit Light je atraktívny aj pre výrobcov vďaka jednoduchšej manipulácii a doprave, nižšej spotrebe obalových materiálov a teda úspore energie a jej zdrojov. Nízka hmotnosť materiálu navyše prináša nové možnosti v oblasti dizajnu a konštrukcie.
 

Nový materiál vyhovuje aj po ekologickej stránke

Dosky Kaurit Light prešli tiež testami zisťujúcimi vplyv na životné prostredie. Metóda Eco-Efficiency Analysis, vyvinutá spoločnosťou BASF a overená nezávislou nemeckou organizáciou TÜV, ukázala, že ekologická efektívnosť nových drevitých dosiek je prinajmenšom porovnateľná s bežnou drevotrieskou. Analýze bol podrobený celý životný cyklus dosky – od výroby a dopravy po použitie a likvidáciu.

Trhový potenciál Kaurit Light vyzerá veľmi sľubne a spoločnosť BASF je presvedčená, že v strednodobom horizonte by tento nový materiál mohol nahradiť približne desať percent celosvetovej výroby drevotriesky.

Okrem nábytku je možné uvažovať o použití dosiek Kaurit Light napríklad pri výrobe výstavných stánkov a montovaných domov, dverí a vnútorného zariadenia karavanov a lodí, ako aj vo výrobe prepravných obalov, dodáva BASF.

Podobné články