Podlaha potrebuje opateru, podlahári vám poradia aj na Conecu

24.03.2014, Katarína Dudáková | Interiéry, domácnosť

Veľká noc sa spája so začiatkom jari. K spokojnosti však vedie upratovanie v domácnosti. Umývanie okien, utieranie prachu a mnohé ďalšie činnosti bývajú súčasťou vítania jari v mnohých príbytkoch.

Podlaha-1-X.jpgVeľa energie ľudia pri upratovaní minú na tieto, nie práve obľúbené činnosti, hoci rovnakú pozornosť si v domácnosti zaslúžia aj iné veci. Ako na jarné upratovanie podláh, radí Tibor Pásztor, cechmajster z Cechu podlahárov Slovenska.

Na stavebnom veľtrhu Coneco 2014, ktorý bude v bratislavskej Inchebe od 26. marca do 29. marca, vás Cech podlahárov Slovenska pozýva do svojho stánku č. 231 v hale A1. Dozviete sa tu viac aj o aktuálnych trendoch, materiáloch a technológiách vo svete podláh. Odborníci z cechu pripravujú i prezentácie o podlahových materiáloch, teplovodnom a elektrickom podlahovom vykurovaní, ako aj o stavebnej chémii a chémii na údržbu podláh.

Čistenie podláh by malo byť bežnou súčasťou upratovania príbytku a treba im venovať náležitú pozornosť. Predsa len, do kúpy podlahy investujeme nemalé peniaze, a tak očakávame, že nám vydrží roky. Ten, kto si myslí, že podlahu stačí len raz do týždňa umyť, nemá pravdu. Na údržbu podlahy by sme nemali myslieť iba v predvianočnom období, ale aj pri bežnom upratovaní. Podlaha sa nám za to odvďačí aj dlhodobou funkčnosťou, aj krásnym a nezmeneným vzhľadom. V ďalších krokoch vám ukážeme, ako efektívne čistiť podlahy počas celého roku.


Drevená podlaha

Drevené podlahy treba udržiavať bez prachu a špiny, preto ich pravidelne zametajte a vysávajte. Aby sa podlaha nepoškriabala, mali by sme všetky nohy nábytku podlepiť mäkkým materiálom, najlepšie plstenými podložkami.

Drevená podlaha sa nesmie umývať mokrým, ale iba vlhkým spôsobom. Pri bežných čistiacich prostriedkoch (riedených vodou) sme často svedkami toho, že sa na podlahu dostáva veľa vody. Tá môže drevo poškodiť a spôsobiť jeho napučanie.

Oproti tradičnému spôsobu čistenia podláh pritom už existujú modernejšie a účinnejšie spôsoby. Na trhu sú čistiace prostriedky vo forme rozprašovačov, ktoré už netreba riediť. Ich nanášanie je jednoduché, stačí ich nastriekať na podlahu a rozotrieť.

Pri tradičnom spôsobe umývania za pomoci vedra sa postupným žmýkaním handry špina a nečistoty hromadia na jeho spodku. Moderné mopy s čistiacimi utierkami z mikrovlákien pracujú inak: špinu nerozotierajú po podlahe, ale uzavrú ju do utierky. Výhodou používania čistiacich prostriedkov vo forme rozprašovačov je aj to, že sa na drevenú podlahu nedostáva nadmerné množstvo vody, ale len presne toľko, koľko treba na jej vyčistenie.


Laminátová podlaha

Laminátové podlahy sa udržiavajú a čistia podľa podobných zásad ako drevené. Treba ich pravidelne zametať alebo vysávať a obmedzovať mokré spôsoby čistenia. Časté mokré čistenie má za následok sčernenie a nabobtnanie hrán v spojoch, čo vôbec nevyzerá na podlahe pekne.

Na čistenie sa používajú špeciálne prostriedky odporúčané výrobcom. Netreba sa snažiť o nanášanie všakovakých leštidiel, pretože čím sa podlaha viac leskne, tým sú stopy nôh na nej viditeľnejšie, najmä na svetle. Menšie poškodenia laminátovej podlahy sa môžu opraviť tmelom, pri väčšom treba vymeniť celú lamelu.


PVC podlahová krytina

Vinylová podlaha sa dá ľahko čistiť bežným domácim zmetákom, vysávačom alebo vlhkým mopom. Na čistenie sa používajú neagresívne čistiace prostriedky, na podlahe nesmú zostávať kaluže vody. Je dôležité nainštalovať podložky z plste na nohy stoličiek, stolov a skríň.

Moderné podlahové krytiny od strednej cenovej kategórie majú trvácny polyuretánový náter, ktorý zapĺňa póry na podlahovine spôsobené výrobnou technológiou a znižuje náročnosť údržby podlahy. Odpadáva takisto nevyhnutnosť aplikácie leštidiel, najmä v úvodnej fáze používania podlahy.

Vinylové/PVC homogénne podlahové krytiny najvyššej kategórie dokonca nevyžadujú aplikáciu leštidiel počas celej svojej životnosti. Možno ich preleštiť "nasucho", účinkom nylonového padu za vysokých otáčok.


Prírodné linoleum

Na staré typy podlahovín z prírodného linolea výrobcovia nanášali len prvotný voskový náter. Pred začatím používania podlahy bolo však nevyhnutné dať jej ďalšie vrstvy náteru, aby bola odolnejšia proti vlhkosti či špine a predĺžila sa jej životnosť. Táto náročnosť údržby prinášala značnú nevýhodu oproti PVC podlahovým krytinám.

Nové typy linolea majú jedinečnú povrchovú úpravu, vďaka čomu možno frekvenciu a rozsah čistenia a údržby značne zredukovať. V porovnaní s linoleom bez povrchovej úpravy sa proces čistenia a údržby zjednodušuje.

Kým je na podlahovine povlaková vrstva (najmenej päť rokov) a tiež vtedy, keď sa zošliape, dodržiavajte návody výrobcu. Treba používať len špeciálne prípravky, ktoré na povrchu linolea vytvoria ochranný film. Väčšie poškodenia podlahy sa dajú opraviť lokálne včelím voskom, ktorý sa zafarbí práškom z podlahoviny a vzápätí zaleští dostratena.


Textilné podlahové krytiny

Textilné podlahové krytiny by sa mali pravidelne vysávať, najlepšie dva- až trikrát týždenne. Po určitom čase však treba koberec dôkladne vyčistiť, aby sa z neho odstránili hĺbkové nečistoty. Existujú tri druhy čistenia kobercov – nasucho, namokro a strojové čistenie.

Pri čistení nasucho sa používa prášok, ktorý je jemne vlhký a má výraznú absorpčnú schopnosť. Tento prípravok nie je vhodný na koberce vyrobené z bavlny a na koberce s vyššou dĺžkou vlasu.

Čistenie namokro sa dá všeobecne použiť pri každom druhu koberca. Musíme však myslieť na to, že textil po častom mokrom čistení sa zbieha (ako šatstvo), čo je viditeľné najmä na spojoch.

Po mokrom čistení je nevyhnutné podlahu nechať dôkladne vysušiť, pretože hlboko do koberca sa môže zašliapať i blato. Tomu sa niekedy nedá vyhnúť na pracoviskách s nepretržitou prevádzkou, kde sa skôr uplatní suché čistenie práškom.

Koberce najmä s vyšším strihaným vlasom môžu mať vlákna odolné (objektové koberce), ale ťažko zabrániť tomu, aby bolo vidno vychodené a nevychodené zóny. Odporúča sa preto používať vysávače s rotačnými kefami v hlavici.

Na čistenie kobercov sa najčastejšie používajú špeciálne prostriedky. Strojové čistenie spočíva vo vstrekovaní roztoku horúcej vody a saponátu. Takisto sa predávajú čističe na fľaky, a to v závislosti od toho, či vlas koberca je syntetický (PP, PA), alebo prírodný (vlna).


Liate podlahy

Liate podlahy si nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Na čistenie sa používajú dostupné neagresívne čistiace prostriedky. Štruktúra povrchu podlahy zabraňuje rozmnožovaniu baktérií a zaručuje tak hygienické a bezprašné prostredie v miestnosti. Na veľké priemyselné plochy sa aplikuje strojové čistenie s cyužitím čistiacich automatov/kombajnov. V potravinárskom priemysle (mliekarne, mäsopriemysel) sa využíva aj čistenie horúcou parou, pričom sa podlaha odmastí aj dezinfikuje. Proti takémuto tepelnému šoku však podlaha musí byť odolná. Zväčša ide o špeciálne polyuretánové kompozície materiálu podlahy.

Je dôležité aby sme sa o podlahy starali pravidelne, nielen v období sviatočného upratovania. Pokiaľ to zanedbáme, cesta späť nebude, lebo poškodená podlaha sa veľmi ťažko opravuje. Ak sa však o podlahu budeme starať pravidelne, bude nám slúžiť počas celého obdobia svojej životnosti.

Podobné články