Práca z domu je čoraz populárnejšia, má však aj svoje úskalia

23.07.2012, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Pracovať z domu je dnes už celkom bežné. Pravda, ak to umožňuje charakter práce a fungovania firmy, kde je človek zamestnaný alebo pre ktorú pracuje. Podnik šetrí náklady a spokojný je aj zamestnanec.

Vďaka počítačom, internetu, e-mailom či inej forme komunikácie môžu byť firma aj pracovník v takom bezprostrednom kontakte, akoby boli v jednej miestnosti.

Ak k tomu prirátame súčasné technologické trendy, napríklad cloud computing (poskytovanie služieb a programov na vzdialených serveroch, ku ktorým sa používateľ dostane odkiaľkoľvek), možnosti komunikácie sú v podstate neobmedzené. Prácu z domu bežne využívajú aj trebárs živnostníci, najmä ak "zamestnávajú" len sami seba.

Pracovať doma je pre mnohých síce lákavé, je dobré však pamätať na niekoľko zásad, aby výsledok nebol sklamaním. Predovšetkým si treba ustavične uvedomovať základný fakt: áno, som doma, no zároveň som v práci. Je jedno, či ide povedzme o účasť na projekte pre moju firmu, doučovanie matematiky, o moju živnosť alebo hoci písanie bakalárskych prác.

Nič v domácnosti ma nesmie rozpyľovať. Žiadna chladnička, televízor ani nedočítaný časopis. Biznisporadcovia dokonca radia obliecť sa tak, akoby sa človek vychystal do kancelárie či na pracovisko medzi kolegov. Mimoriadne dôležitý je, pravdaže, denný režim, sebadisciplína a koncentrácia.

Tomu, koho láka práca z domu, treba pripomenúť aj jej odvrátenú stránku. Tvrdý denný režim a sebadisciplína nie je každému pochuti, problémom môže byť i potreba každodennej koncentrácie na vysoký pracovný výkon.

Nezanedbateľná nie je ani istá osamelosť, odlúčenie, nedostatok kontaktu s inými a živej komunikácie. Iste, sú práce, pri ktorých je kontaktov dosť. Napríklad také individuálne doučovanie, ako ho popisuje stránka http://www.mojaucitelka.sk/. No to je skôr výnimka. Práca z domu je rehoľa, ktorá si vyžaduje aj psychickú odolnosť.

Ak má takýto zamestnanec či živnostník rodinu, pôsobí proti nemu aj jej tlak: veď si doma, môžeš popri práci vybaviť to či ono, nakúpiť, navariť. A podobne. Dala by sa o tom napísať hoci aj seminárna práca, podľa návodu na stránke http://www.zaverecneprace.sk/zaujimavosti.php?alias=seminarne-prace-20.

Skôr či neskôr začne potom človek premýšľať, či pracovať z domu je naozaj taká výhra. A či by nebolo lepšie sa predsa len vrátiť medzi kolegov. V každom prípade sa treba na prácu doma dobre pripraviť.

Podobné články