Zima vždy poriadne preverí kvalitu vykurovacieho systému

25.01.2013, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Zima vždy poriadne preverí kvalitu vykurovacieho systému, aký používame. Či už v bytovke, alebo v rodinnom dome, na chalupe. Ak kúrenie ide dobre, je to fajn. A ak nie? Treba sa rozhodúť, čo s tým.

Bytové domy sú vykurované zväčša centrálne, a to buď z centrálneho tepelného zdroja (centrálnej kotolne) alebo lokálnej domovej kotolne. Ideálny stav v bytovom dome je taký, že vykurovacia sústava je hydraulicky vyregulovaná, v bytoch na radiátoroch sú osadené regulačné hlavice spolu s pomerovými meračmi na zmeranie spotreby tepla.

Ak to dom a byty nemajú, vykurovanie treba upraviť práve v spomínanom poradí: najskôr sústavu hydraulicky vyregulovať a až potom radiátory vybaviť regulátormi a meračmi. V prípade, že bytovka sa potom zrevitalizuje, vrátane zateplenia obvodového plášťa, vykurovaciu sústavu treba upraviť, nastaviť nové parametre hydraulického vyregulovania, lebo do domu sa dodáva rovnaké množstvo tepla ako pred zateplením. Inak sa môže z vykurovacej sústavy v bytoch ozývať šum alebo iné nepríjemné zvuky spôsobené nesprávnym prietokom vykurovacieho média.

Pri vykurovaní rodinného domu či chalupy je alternatív viacero. Od obyčajnej piecky, cez akumulačné kachle, krb až po trebárs tepelné čerpadlo. Komu čo vyhovuje.

Ak sa rozhodnete pre kozub, určite neoľutujete. Stavba krbov je dnes veľmi obľúbená, keďže tento spôsob vykurovania má veľa výhod. Z jedného telesa možno pomocou teplovodov vykúriť viacero miestností, ba aj celý dom i s podkrovím. Navyše, ak má krbová vložka dostatočný výkon a vyberiete si vhodný typ, po jednorazovom naložení paliva vydrží oheň v nej horieť aj vyše desať hodín. Výkon krbovej vložky závisí od objemu miestností, ktoré treba vykúriť, pričom jeden kilowatt výkonu stačí na ohriatie zhruba 25 kubických metrov priestoru.

Určite stojí za to sa vopred poradiť s odborníkmi, ktorí sa špecializujú na predaj krbov, alebo si preštudovať inzeráty na internete a v médiách. Pri výbere treba zvážiť aj to, čo budeme v kozube spaľovať – či palivové drevo, pelety alebo napríklad bioalkohol (ide o biokrby, ktoré nepotrebujú komín).

No a potom, keď nám v krbe už preskakujú plamienky, môžeme konečne robiť to, k čomu to všetko vedie. Teda aspoň chvíľu si posedieť v pokoji. A popremýšľať trebárs o založení spoločnosti, akú už dávnejšie nosíme v hlave, alebo o prácach, čo nás na jar čakajú okolo domu a v záhrade.

Foto: kozel-stavby.cz