Balkóny, lodžie a terasy: všetko, čo by vás mohlo zaujímať
Dôležitým faktorom pri kúpe nehnuteľnosti je prítomnosť vonkajšieho priestoru v podobe balkónu, terasy či lodžie k bytu. Kupujúcim pritom záleží tak ich veľkosti, ako aj vhodnej orientácii.
Šancu majú najmä priestory s väčšou výmerou, pretože častou požiadavkou je možnosť umiestnenia vonkajšieho sedenia. Nájdu sa však aj také byty, ktoré takouto plochou nedisponujú, ale je ich oveľa menej ako v minulosti.
• Bratislava, Panorama City
Kupujúci si všímajú nielen veľkosť, ale aj vhodnú orientáciu. V priemere sa veľkosť balkónov či lodžií pohybuje od 2,5 do 10 m². Medzi balkónom a lodžiou je rozdiel v tom, že balkón je vystúpený, akoby prilepený na fasádu, pričom lodžia je zapustená do budovy a tým je lepšie chránená proti vetru a čiastočne aj dažďu. Najmä pri väčších bytoch, najčastejšie umiestnených na vyšších, ustúpených podlažiach bývajú strešné terasy, ktorých rozloha je niekedy väčšia ako úžitková plocha bytu. Vlastník to berie ako pridanú hodnotu v podobe relaxačnej či oddychovej zóny.
• Bratislava, Belaria Koliba
Balkóny, lodžie či terasy tvoria príslušenstvo bytovej jednotky, a teda sú vo vlastníctve majiteľa bytu. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov sa ich plocha nezapočítava do podlahovej plochy bytu, no pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zaratúva jedna štvrtina z ich plochy. Väčšie opravy, ako napríklad zatepľovanie, úpravy na fasáde alebo opravy funkčných nedostatkov na konštrukcii spôsobujúcich zatekanie, sa hradia z fondu opráv. Individuálne úpravy, povedzme zasklievanie, si majiteľ platí zo svojho.
• Bratislava, Hradný vrch
Ak teda vlastníci uvažujú o zasklení, mali by vedieť, že zodpovedajú za všetky stavebné úpravy a zásahy, ktoré vykonajú. Na zasklenie alebo vymurovanie sú potrebné rozličné povolenia. V prvom rade súhlas od spoločenstva vlastníkov bytov, resp. väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, netreba však zabudnúť ani na povolenie od stavebného úradu. Ten rozhodne o tom, či stačí ohlasovacia povinnosť alebo treba aj stavebné povolenie. Preto odporúčame pri plánovaní akýchkoľvek stavebných úprav preveriť si tieto veci na príslušnom stavebnom úrade.
• Bratislava, Palác Motešických
Dnes sa dá pomôcť už aj bytu, ktorý balkón nemá. Existujú možnosti, keď sa balkón dá buď zväčšiť, a to až o 150 centimetrov, alebo dokonca namontovať nový. Ide o tzv. závesné oceľové konštrukcie, ktoré umožňujú balkóny namontovať na budovu, kde dosiaľ neboli. Pravdaže, s ohľadom na statiku a možnosti umiestnenia takýchto balkónov na fasádu.
• Bratislava, Tri veže
Mgr. Ing. Katarína Dorn je obchodnou riaditeľkou v spoločnosti Lexxus
Foto: Lexxus