Chcete bývať moderne a naozaj zdravo? Nie je to nič zložité

21.05.2015, Dana Mrázová | Materiály, technológie, konštrukcie

Chceme bývať moderne a v zdravom prostredí, pritom šetriť čas i peniaze. Snažíme sa o ohľaduplnosť k životnému prostrediu a využitie ľahko dostupných materiálov. Ako to zvládnuť jedným ťahom?

V rebríčku obľúbenosti pri prerábaní kúpeľní, obývačiek či detských izieb vyhráva suchá výstavba so sadrokartónom. Je to čoraz vyhľadávanejší stavebný postup pri výstavbe alebo rekonštrukcii domov či bytov.

Sadrokartón ako stavebný materiál sa prvýkrát objavil koncom 19. storočia. Jeho hlavnou zložkou je sadra. Je to prírodná hmota, ktorá je recyklovateľná, má neutrálnu vôňu, je nehorľavá a priateľská voči životnému prostrediu. Vďaka pórom dokáže v prípade potreby nasať vlhkosť a naopak, pri suchom vzduchu ju uvoľniť, čím zaručí vyhovujúcu klímu.

Rigips-X.jpg


Ukážky pre verejnosť

Sadrokartónové dosky sú jednoduché na montáž, šetria priestor a sú ľahko demontovateľné. Prácu s nimi zvládne aj zručný domáci majster. Výstavba je dvakrát rýchlejšia ako tradičné murovanie.

"Rekonštrukciu a výstavbu pomocou sadrokartónových dosiek oceníte najmä vtedy, keď sa práce vykonávajú za chodu domácnosti. ‚Murovanie’ so sadrokartónom je jednoduchšie, rýchlejšie a nevzniká pri ňom toľko odpadu," hovorí Róbert Vinca, produktový manažér pre sadrokartónové systémy zo spoločnosti Rigips.

Získať rady, dozvedieť sa o postupoch a vidieť i praktické ukážky práce so sadrokartónom môžu domáci majstri v Technickej akadémii Rigips. V školiacich strediskách v Prešove a Bratislave pravidelne organizujú odborníci dni otvorených dverí určené pre verejnosť.

 

Formaldehyd už nebude strašiť

Pre príjemné a zdravé bývanie sú dostupné na trhu už aj sadrokartóny, ktoré dokážu zlepšiť kvalitu ovzdušia v interiéri. Novinkou je sadrokartónová doska Activ’Air, ktorá zachytí a pohltí formaldehyd, najrozšírenejšiu znečisťujúcu látku vo vnútornom ovzduší, premení ju na neškodnú a zároveň znemožní jej spätné vylučovane. Doska dokáže znížiť koncentráciu formaldehydu v miestnosti až o 70 percent. Účinnosť látky bola overená akreditovanými laboratóriami a aj meraním Štátnym zdravotným ústavom v Prahe.

Takúto dosku možno použiť na všetky typy konštrukcií, kde sa pracuje s bežnými sadrokartónovými doskami, a jej montáž nevyžaduje žiadne osobitné technologické postupy. Je však dôležité, aby doska "dýchala" a na to treba myslieť pri zariaďovaní izby, tapetovaní či maľovaní. Stačí len použiť difúzne otvorené farby alebo tapety a potom nie je problémom ani opakované maľovanie. Cena tiež milo prekvapí, zaplatíte iba o 15 eur viac ako za bežné sadrokartónové dosky.

Sadrokartón je aj ideálnym riešením v panelákoch, a to pre jeho akustické vlastnosti. Neplatí úplne, že čím je stena hrubšia, tým je zvukotesnejšia. Pri správnej inštalácii a striedaní vhodných typov materiálov si aj sadrokartón dokáže poradiť s hlučnými susedmi.

Foto: Rigips, Activ’Air

Podobné články