Drevostavby stále čakajú, kým Slováci objavia ich prednosti

20.05.2013, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Je to paradox. Hoci drevnej suroviny je na Slovensku dosť, stavanie domov z dreva dnes v SR neletí. Dôvodom môžu byť skreslené predstavy Slovákov o dreve v bytovej výstavbe aj nedostatok informácií.

V podiele stavieb na báze dreva vedú v Európe škandinávske krajiny a Škótsko so 70 percentami. V Nemecku je to 50 perc., Rakúsku 45 perc. a dokonca aj v Anglicku, ktoré neoplýva bohatými zásobami dreva, dosahuje tento podiel 25 perc.

Ročná ťažba dreva na Slovensku v prepočte na jedného obyvateľa je zhruba rovnaká ako v Spojených štátoch amerických, drevostavby v USA však v bytovej výstavbe úplne dominujú. Na Slovensku iba jeden dom z desiatich je postavený na báze dreva, ba niektoré zdroje hovoria, že zruby či drevostavby majú na celkovej individuálnej bytovej výstavbe v SR len 2-percentný podiel.
 

Ukážka požiarnej odolnosti drevostavby

Odborníci si myslia, že za nedôverou Slovákov voči stavbám z dreva môžu byť aj mýty o tom, že sú nebezpečné. Drevo je síce horľavý materiál, no drevostavby – to je niečo iné. O bezpečnosti drevostavieb sa píšu články, vychádzajú na túto tému knihy, lež informácií nikdy nie je dosť. Ukážka požiarnej odolnosti drevostavby bola v máji 2012 súčasťou medzinárodnej odbornej konferencie Wood & Fire Safety vo Vysokých Tatrách.

Slovenské technické normy vyžadujú, aby konštrukcia drevostavby odolávala požiaru najmenej 45 minút. Účelom experimentu s "horiacim domčekom" bolo dokázať, že objekt postavený z dreva nepredstavuje z hľadiska požiarnej odolnosti žiadne bezpečnostné riziko. Na zateplenie exteriéru drevostavby sa použili tepelnoizolačné panely Hofatex UD s hrúbkou 100 milimetrov. Dom zvonku aj zvnútra vzápätí poliali 20 litrami benzínu a zapálili ho.
 

Statika domu bez narušenia

Drevostavba ani po 45 minútach nebola zvonku viditeľne poškodená. Po 60 minútach požiar uhasili. Drevenú konštrukciu potom podrobne preskúmali znalci a konštatovali, že statika budovy je neporušená, takže dom aj po hodinovom požiari je pre obyvateľov bezpečný. Škody v interiéri sú pri požiari drevostavby na druhom mieste. Nábytok, sedacie vaky, koberce, vešiaky a bytové doplnky, to všetko sa dá kúpiť znovu. Predovšetkým však musí plameňom odolať samotný dom.

Podľa odborníkov sú výsledky experimentu s "horiacim domčekom" zároveň dobrým dôvodom na zmenu legislatívy, ktorá nedovoľuje stavať na Slovensku drevostavby vyššie ako dve obytné nadzemné podlažia. Lebo aj obmedzenia technickej normy sú príčinou, prečo je stavieb na báze dreva v SR zatiaľ tak málo.

Foto: drevostavby-ostrava.cz

Podobné články