Kvalitná penetrácia je dôležitá, predlžuje trvácnosť náterov

09.09.2015, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Základnými a pritom často prehliadanými funkciami penetrácií je zjednotiť nasiakavosť a spevniť nesúdržné podklady. Pripravujú tak tzv. spojovací mostík na aplikáciu náteru alebo omietky.

maliripraha9-cz-2-X.jpgPovrchové úpravy sú vďaka penetráciám trvácnejšie. Či ide o náter alebo omietku, povrch zostáva lepšie a dlhodobo chránený. Okrem zjednotenia a spevnenia podkladov penetrácia zvyšuje priľnavosť ďalších prípravkov určených na povrchovú úpravu.

Penetračné nátery zamedzujú nadmernému vsakovaniu zmesovej vody z cementových lepiacich stierok a tmelov do podkladu, a teda aj nedostatočnému vyzretiu týchto materiálov pod vplyvom nedostatku vody pre hydratačnú reakciu cementu s vodou.

 

Odborník poradí najlepšie

Pri nenasiakavých povrchoch preberá penetrácia funkciu spojovacieho mostíka, ktorý zvyšuje priľnavosť (adhéziu) medzi podkladom a nasledujúcou vrstvou. Penetrácie, aj keď po nanesení nie sú vždy viditeľné, významne ovplyvňujú životnosť ďalších povrchových úprav.

Mnohí penetráciu nepoužívajú a potom nie sú s výsledkom náteru či omietnutia spokojní. "Stretávame sa i s tým, že bežný zákazník si penetráciu aj kúpi, ale nevhodnú, alebo ju zriedi v nesprávnej koncentrácii. Pri úpravách povrchov tak môžu nastať problémy ako sú odlupujúca sa farba alebo popraskaná omietka," upozorňuje Martin Procházka, predseda predstavenstva spoločnosti Stachema Bratislava, a.s.

Pred použitím penetrácie preto odporúča poradiť sa s odborníkom napríklad v špecializovaných predajniach. Odborník odporučí systémové penetrácie, s ktorými je výrobok vyskúšaný a certifikovaný.


Nasiakavé i nenasiakavé, hĺbkové aj univerzálne

Forestil-X.jpgVšeobecne možno penetračné nátery rozdeliť podľa druhu podkladov na dve skupiny. Prvé sú určené na nasiakavé a druhé na nenasiakavé podklady. Čo sa týka zloženia, podľa použitého polyméru sú na trhu najrozšírenejším druhom styrenakrylátové penetrácie.

Podľa veľkosti častice polyméru rozlišujeme penetrácie hĺbkové a univerzálne. Čím sú častice polyméru menšie, tým hlbšie prenikajú do podkladu. S touto vlastnosťou súvisí aj riedenie. Správne zriedená penetrácia musí totiž obsahovať 6 až 12 percent polyméru. Zvyšok tvorí voda.

Stachema Bratislava má vo svojom sortimente širokú škálu penetrácii na všetky druhy podkladov a pre rôznorodé typy povrchových úprav. Napríklad Fortesil hĺbková penetrácia je špičková hĺbková penetrácia s vynikajúcou penetračnou kapacitou určená na nasiakavé anorganické podklady najmä pod samonivelačné a izolačné stierky, cementové lepidlá, farby na betón a podobne.

Fortesil S 2802 penetrácia je vhodná na nasiakavé podklady najmä pod interiérové farby, cementové stierky, cementové lepidlá a akrylátové fasádne farby. Fortesil adhézny mostík je určený na nenasiakavé povrchy. Svojím zložením vynikajúco pripravuje priľnavý (adhézny) mostík pre rôznorodé podklady, ako sú vyzreté omietky, betón, sklenené tapety, drevené, papierové, sadrokartónové povrchy a drevotriesku, umakart, obklady a dlažby a tiež pod cementové lepidlá, stierky a samonivelačné hmoty. Viac informácií na stránke výrobcu.

Foto: Stachema Bratislava

Podobné články