Modré akustické dosky Rigips riešia problémy s hlukom v byte

03.06.2010, Rigips | Materiály, technológie, konštrukcie

Spoločnosť Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips, uviedla na trh novinku – modrú akustickú sadrokartónovú dosku. Je to profesionálne a hospodárne riešenie protihlukovej ochrany budov.

Modrá akustická doska Rigips v systémových sadrokartónových konštrukciách totiž výrazne znižuje hladinu hluku. Rigips tak pomáha splniť veľmi dôležité kritérium v oblasti komerčnej a bytovej výstavby, a tým je pokoj na prácu aj odpočinok.

Ide o nový druh sadrokartónovej dosky, ktorej vlastnosti pomáhajú znížiť škodlivý hluk. Vďaka modrej farbe je doska ľahko rozpoznateľná. Už v základnej verzii sa akustická doska dodáva v protipožiarnej úprave, teda je vhodná aj pre konštrukcie s požiadavkou na požiarnu odolnosť a je výborným riešením pre podkrovia.

Používa sa na montáž vnútorných i medzibytových priečok, podhľadov a predstien v interiéri. Akustické konštrukcie s modrou akustickou doskou tak umožňujú zlepšiť zvukový komfort všetkých miestností, či už ide o nový alebo rekonštruovaný objekt.

Prvýkrát je teda na trhu k dispozícii jednovrstvovo opláštená sadrokartónová priečka, ktorá splní prísne požiadavky noriem na zvukovú izoláciu vo vnútri bytu.

Modrú akustickú sadrokartónovú dosku vyrába Rigips podľa špeciálnej receptúry. Má vhodne zvolenú hustotu jadra, ktorú tvorí upravená sadrová kryštalická štruktúra so špecifickými tlmiacimi vlastnosťami. Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu doska dosahuje vysoké akustické kvality.

Hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti, dosiahnuté pri laboratórnych skúškach systémov v autorizovaných skúšobniach, preukázali zvýšenú účinnosť modrej akustickej dosky pri izolovaní hluku.

Tieto vysoké východiskové hodnoty nepriezvučnosti navyše zaručujú optimálnu spoľahlivosť konštrukčných systémov i po ich zabudovaní do stavby a staviteľom prinášajú aj istotu, že deklarovaná úroveň akustickej izolácie sa naozaj dosiahne. To všetko platí, pravdaže, za predpokladu, že sa použijú správne systémové komponenty Rigips.
 Vlastnosti modrých akustických konštrukcií Rigips
- vyššia vzduchová nepriezvučnosť (izolácia od hluku),
- vyššia požiarna odolnosť už v základnej verzii (protipožiarna konštrukcia),
- ľahko rozpoznateľná podľa modrej farby (ľahká kontrola),
- vďaka úzkej konštrukcii zostáva väčšia úžitková plocha miestnosti,
- nízka hmotnosť modrej akustickej konštrukcie znamená menšie zaťaženie stavby,
- vhodné riešenie pre rekonštrukcie i novostavby a najmä podkrovia,
- hladký, zdravotne vyhovujúci  a na dotyk teplý povrch,
- ľahké vedenie inštalácií v dutine konštrukcie,
- rýchlosť výstavby suchou cestou,
- úspora investícií.
Viac o modrých doskách Rigips
 Montáž modrej akustickej dosky sa nelíši od klasickej montáže sadrokartónových konštrukcií. Nie je nutné meniť náradie, príslušenstvo a dokonca ani skrutky.

Modré akustické sadrokartónové dosky sa dodávajú v hrúbke 12,5 milimetra a v dvoch šírkových rozmeroch:
- 1 200 mm x 2 000 alebo 2 750 mm,
- 1 250 mm x 2 000 alebo 2 750 mm.

Pri špeciálnych požiadavkách je možné dodať modrú akustickú dosku až v dĺžke 3 200 milimetrov.

Podobné články