Nehorľavá izolácia z kamennej vlny dom spoľahlivo ochráni

06.03.2015, Sylvia Kovalčíková | Materiály, technológie, konštrukcie

Ľudia trávia v uzavretých priestoroch veľkú časť svojho života, čo má nemalý vplyv na jeho kvalitu. Budovy majú veľa funkcií a zaručujú nám pohodlie. Predovšetkým však musia byť bezpečné.

Požiare budov rok čo rok nechávajú po sebe obete a spôsobujú obrovské škody. Pod tragické následky nešťastí sa podpisujú aj nepresné informácie o vlastnostiach stavebných materiálov, preto je nevyhnutné poznať kritériá označovania stavebných výrobkov. Len tak sa dozvieme, ako sa pri požiari správa nehorľavá kamenná vlna a čo sa deje s inými izolačnými materiálmi.

RW-fire-3-X.jpg

Aby izolácie plnili svoju funkciu, musia tesne, súvisle a v dostatočnej hrúbke pokrývať celé povrchy stien, striech či inštalácií. V prípade, že začnú horieť, môžu prispieť k rýchlemu šíreniu požiaru na celý objekt.

Tomuto riziku však možno predísť použitím nehorľavej izolácie. Kamenná minerálna vlna Rockwool je nehorľavý a navyše aj protipožiarny materiál. Je jedným z mála izolantov odolných voči pôsobeniu ohňa a teplôt pri požiari, ktoré dosahujú až 1 000 °C. Je tiež protipožiarnou bariérou, ktorá zabraňuje rozvoju požiaru a obmedzuje možnosť jeho šírenia do iných častí budovy.

RW-fire-2-X.jpg


Eurotrieda, dym a horiace kvapky

Norma STN EN 13501-1 umožňuje skúmať reakcie stavebných výrobkov na oheň a ich klasifikáciu podľa rovnakých zásad a kritérií v celej Európe. Označenie eurotriedy nájdeme na etiketách mnohých stavebných materiálov. Najbezpečnejšou voľbou je výrobok eurotriedy A1, potom A2 a B. Výrobky, ktoré sú v triedach C, D, E a F, sa skúšali v reálnych podmienkach (RCT – Room Corner Test), keď došlo k vzplanutiu a prudkému, takmer výbušnému rozšíreniu ohňa.

Štatistiky ukazujú, že v prípade rýchleho šírenia požiaru do iných miestností mnohonásobne rastú materiálne straty a počet ľudských obetí stúpa až trojnásobne. Smrť až dvoch tretín obetí požiarov pritom nespôsobuje oheň, ale dym. Ten komplikuje riadenie záchranných akcií a znižuje schopnosť orientácie v priestore.

Etikety stavebných výrobkov označených eurotriedami musia preto uvádzať i množstvo emisií a údaj o vývine dymu. Vďaka tomuto značeniu nielen profesionáli, ale aj bežní používatelia dokážu identifikovať artikel, ktorý môže viesť k potenciálnemu ohrozeniu.

Aj bez testovania je známe, že materiály s klasifikáciou triedy reakcie na oheň A1 dym takmer nevytvárajú, kým trieda E alebo F ho produkujú vo veľkom množstve. Stavebné výrobky v triedach od A2 do E musia byť dodatočne klasifikované podľa plamenne horiacich častíc, ktoré môžu spôsobovať ďalšie šírenie požiaru. Pravdaže, netýka sa to materiálov triedy A1, keďže tie nehoria a plamenne horiace kvapky nevytvárajú.

RW-fire-1-X.jpg


Nehorľavé riešenie

Kritérií pri výbere tepelnej izolácie je veľa. Spolu s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami by k tým podstatným a rozhodujúcim mala patriť dlhodobá stálosť materiálu, schopnosť vzdorovať vlhkosti, paropriepustnosť, akustický komfort a požiarna bezpečnosť. Zároveň by mal materiál spĺňať i náročné štandardy na ochranu životného prostredia.

Izolácia z kamennej vlny Rockwool podstatne znižuje nežiaduci únik tepla konštrukciami a popritom umožňuje domu dýchať. Dokáže odolať teplotám vyšším ako 1 000 °C, chráni samotnú stavebnú konštrukciu pred ohňom. Podstatne tak predĺži čas potrebný na evakuáciu osôb, čo môže rozhodnúť o záchrane života. Je ideálna pre nízkoenergetické aj pasívne domy, ako aj pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie.

Tabulka-1-X.jpg  Tabulka-2-X.jpg

Foto: Rockwool

Podobné články

  • Strešné okná sa dajú bez problémov vymeniť kedykoľvek počas roku

    Stresne-okno-4-X.jpg

    Pri starostlivosti o domácnosť si treba stanoviť jasné priority. Kým niektoré predmety, ako staré rádio či historický nábytok, môžu mať pre nás veľkú nostalgickú hodnotu, pozornosť treba venovať i modernizácii a údržbe stavebných prvkov ovplyvňujúcich kvalitu bývania.

  • Silno prší a vy potrebujete vyvetrať v podkroví domu. Čo teraz?

    Okno-dazd-4-X.jpg

    Silné dažde nás v posledných dňoch nútia venovať viac pozornosti našim domovom. Aby bolo podkrovie chránené aj v nepriaznivom počasí, všetky dnešné strešné okná Velux sú vybavené trojsklom.

  • Komfort, elegancia a funkčnosť, ktoré otvárajú každý priestor

    HS-portal-2-X.jpg

    Stavať dom či rekonštruovať byt je ako variť guláš. Aby bol výsledok taký akurát, potrebujete tie správne ingrediencie. V stavebníctve sú jednou z tých hlavných prísad okná. Avšak nie hocijaké, ale tie, ktoré predstavujú dokonalé spojenie tradičných materiálov s modernými technológiami.

  • EPS ako zatepľovací materiál: akým fámam nesmiete veriť

    EPS-zateplenie-6-X.jpg

    Zateplenie domu prináša majiteľom nehnuteľnosti viacero výhod, najmä úsporu energií a zvýšený komfort bývania. Medzi osobitne obľúbené tepelnoizolačné materiály patrí expandovaný polystyrén. O polystyréne však stále koluje veľa nepravdivých fám. Je načase ich uviesť na pravú mieru.

  • Najlepšia ochrana strechy pred počasím a vonkajšími vplyvmi

    Strecha-2-X.jpg

    Tak našu pleť, ako aj fasádu domu a jeho strechu treba dobre chrániť pred čoraz viac nevyspytateľným a premenlivým počasím alebo inými vonkajšími vplyvmi. Poškodenie strechy môže mať veľa podôb. Najhoršie je, že aj ten najmenší problém, ak sa podcení, máva často vážne následky.

  • Aj plastové okná treba po čase vymeniť. Kým nebude neskoro

    Plastove-okna-vymena-5-X.jpg

    Máte doma plastové okná už vyše 15 či 20 rokov? Zvážte ich výmenu. Ich životnosť je obmedzená a postupne sa aj na nich začnú objavovať rozličné problémy. Nižšie účty za energie sú len jedným z dôvodov, prečo staršie plastové okná treba vymeniť.