Sadrokartón má všestranné využitie. Tu sú tri tipy, ako doma na to
Moderný byt bez sadrokartónu? Azda kedysi. Dnes si touto technológiou uľahčujeme život čoraz viac. Priečky, predsadené steny, znížené stropy. V tom všetkom majú závity sadrokartónové systémy.
Sadrokartónové systémy majú okrem estetických výhod aj praktické využitie. Prekrytie nerovných povrchov, nízka hmotnosť, rýchlejšia montáž v porovnaní s murovanými stenami, priestor na vedenie inštalácií, lepšia izolácia proti hluku, protipožiarna ochrana a dokonca aj skvalitnenie vzduchu. Istotou, že inštalácia sadrokartónu bude bezpečná, sú tri základné odporúčania.
1. Kombinácia kvality
Ako dosiahnuť kvalitnú realizáciu sadrokartónu v interiéri? Kombináciou troch podstatných vecí: systémových prvkov (dosky, kovové profily, skrutky), systémových konštrukcií a systémovej montáže podľa technologického predpisu.
"Nesprávnou a neoverenou kombináciou týchto prvkov sa výrazne zvyšuje riziko nesprávnej funkčnosti a bezpečnosti hotovej realizácie," hovorí Róbert Vinca zo spoločnosti Rigips. Zároveň odporúča používať tzv. certifikovaný systém – systémovú konštrukciu.
2. Nechajte to na profesionálov
Práca so sadrokartónom nie je zložitá, ale vyžaduje si odbornosť. Ako si preklepnúť odborníka? Jednoducho. Kvalifikovaní montážnici sadrokartónu by mali mať certifikát o školení, prípadne preukaz montážnika, ktorý vydávajú výrobcovia sadrokartónu.
3. Zabudnite na "fejky"
Aj v stavebnej branži narazíte na dovozcov, ktorí nemajú skúšky pre tú-ktorú krajinu. Dajte si pozor najmä na podozrivo lacné materiály, pretože pri lacnejších profiloch je veľká pravdepodobnosť, že sa pri výrobe použilo menej železa a profil znesie menšiu záťaž. Najrozumnejšie je používať značkové materiály jedného výrobcu, ktoré majú certifikát materiálov. "Fejky" nekupujte, radosť z pár ušetrených eur nebude taká veľká ako riziko nekvalitnej výstavby.
Foto: Rigips