Sadrokartón má všestranné využitie. Tu sú tri tipy, ako doma na to

27.08.2015, Dana Mrázová | Materiály, technológie, konštrukcie

Moderný byt bez sadrokartónu? Azda kedysi. Dnes si touto technológiou uľahčujeme život čoraz viac. Priečky, predsadené steny, znížené stropy. V tom všetkom majú závity sadrokartónové systémy.

Sadrokartónové systémy majú okrem estetických výhod aj praktické využitie. Prekrytie nerovných povrchov, nízka hmotnosť, rýchlejšia montáž v porovnaní s murovanými stenami, priestor na vedenie inštalácií, lepšia izolácia proti hluku, protipožiarna ochrana a dokonca aj skvalitnenie vzduchu. Istotou, že inštalácia sadrokartónu bude bezpečná, sú tri základné odporúčania.

Sadrokarton-1-X.jpg


1. Kombinácia kvality

Ako dosiahnuť kvalitnú realizáciu sadrokartónu v interiéri? Kombináciou troch podstatných vecí: systémových prvkov (dosky, kovové profily, skrutky), systémových konštrukcií a systémovej montáže podľa technologického predpisu.

"Nesprávnou a neoverenou kombináciou týchto prvkov sa výrazne zvyšuje riziko nesprávnej funkčnosti a bezpečnosti hotovej realizácie," hovorí Róbert Vinca zo spoločnosti Rigips. Zároveň odporúča používať tzv. certifikovaný systém – systémovú konštrukciu.


2. Nechajte to na profesionálov

Práca so sadrokartónom nie je zložitá, ale vyžaduje si odbornosť. Ako si preklepnúť odborníka? Jednoducho. Kvalifikovaní montážnici sadrokartónu by mali mať certifikát o školení, prípadne preukaz montážnika, ktorý vydávajú výrobcovia sadrokartónu.


3. Zabudnite na "fejky"

Aj v stavebnej branži narazíte na dovozcov, ktorí nemajú skúšky pre tú-ktorú krajinu. Dajte si pozor najmä na podozrivo lacné materiály, pretože pri lacnejších profiloch je veľká pravdepodobnosť, že sa pri výrobe použilo menej železa a profil znesie menšiu záťaž. Najrozumnejšie je používať značkové materiály jedného výrobcu, ktoré majú certifikát materiálov. "Fejky" nekupujte, radosť z pár ušetrených eur nebude taká veľká ako riziko nekvalitnej výstavby.

Sadrokarton-3-X.jpg

Sadrokarton-4-X.jpg

Sadrokarton-5-X.jpg

Sadrokarton-6-X.jpg

Sadrokarton-7-X.jpg

Sadrokarton-8-X.jpg

Foto: Rigips

Podobné články