Škárovacia hmota PCI Geofug: škáry, ktoré sa čistia takmer samy
Divízia Stavebné hmoty koncernu BASF uviedla na trh inováciu v oblasti škárovacích hmôt. PCI Geofug® je vyrobený na báze geopolymérov a oproti klasickým cementovým škárovacím hmotám má viacero výhod.
Všetci o tom vedia, no zväčša si to málokto uvedomuje – kým obložená alebo vydláždená plocha v kuchyni či kúpeľni pôsobí aj po dlhom čase ako nová, škáry sú znečistené, môžu byť porušené a dokonca sa aj drobiť. Celkový dojem z priestoru je tak narušený.
Nový materiál vyniká samočistiacim efektom, fotokatalytickou funkciou likvidácie nečistôt z povrchu škárovacej hmoty, trvalou odolnosťou proti čistiacim prostriedkom s obsahom kyselín, bežne používaným v domácnostiach, a odolnosťou voči vysokým teplotám až do 500 °C.
Škáry sú dlho hygienicky čisté a estetické
Škára alebo bežne používaná cementová škárovacia hmota je v tomto prípade tým najcitlivejším miestom, ktoré vplýva na estetiku a funkčnosť plochy. Spoločnosť BASF prišla s revolučným riešením, s úplne novým typom škárovacej hmoty PCI Geofug, vďaka ktorej kúpeľne, kuchyne, resp. škáry týchto denne používaných priestorov zostanú dlho hygienicky čisté a estetické.
Výhodné vlastnosti PCI Geofug sú dané odlišnou vstupnou surovinou a technológiou spracovania. Cementová technológia je nahradená novou technológiou založenou na báze spracovania geopolymérov (anorganické suroviny s vlastnosťami, ktoré sa podobajú prírodným kameňom).
Povrch PCI Geofug je hydrofilný
Kým cementová škárovacia hmota neumožňuje ideálne a jednoduché odstránenie nečistôt z jej povrchu, povrch škárovacej hmoty PCI Geofug to dokáže. Je hydrofilný (viažuci vodu) a tak len vďaka tečúcej vode je možné prirodzené premývanie pórov v povrchovej vrstve hmoty, pričom prípadné nečistoty sa priebežne vyplavujú. Škárovacia hmota sa teda čistí takmer sama.
Samočistiaca schopnosť je spôsobená tzv. peciclean efektom. Vďaka technológii geopolymérov ponúka PCI Geofug okrem peciclean efektu aj ďalšie výhody. Zvyšky nečistôt a najmä zárodky mikroorganizmov, ktoré sa neodstránia vodou, sa priebežne uvoľňujú z povrchu škárovacej hmoty pod vplyvom pôsobenia svetla, čo je výsledok fotokatalýzy. Svetlo môže byť buď prirodzené, alebo umelé.
Novinka odoláva aj čističom na kyslej báze
Škáru najviac poškodzujú čistiace prostriedky s obsahom kyselín, ktorými sa udržiavajú obklady a dlažby v čistote. Škáry sú najslabším miestom tohto uceleného systému a prakticky každým čistením je ich povrch pri klasických cementových škárovacích hmotách čoraz viac narušený.
Hmota PCI Geofug je vďaka svojmu podobnému zloženiu ako keramika vysoko odolná proti čističom na kyslej báze, a to bez toho, aby utrpela jej štruktúra.
V súčasnosti sa dostávajú do popredia parné čističe, čo pracujú na báze ohrevu vody, ktorú premieňajú na "suchú" vodnú paru s teplotami +90 °C a viac. Je známe, že práve vyššie teploty poškodzujú povrch bežnej cementovej škárovacej hmoty pri jej čistení.
Jej povrch sa drobí a škára sa následne uvoľňuje. PCI Geofug je veľmi odolný proti teplotám až do +500 °C, a tým umožňuje efektívne využívanie týchto moderných prístrojov na čistenie.
Hmota výhradne do interiérov
"Vlastnosti škárovacej hmoty sú navrhnuté tak, aby vydržala esteticky čistá po celý čas životnosti obkladov alebo dlažieb. Z dlhodobého hľadiska je to zaujímavá výhoda. Nehovoriac o tom, že práve pre škáry sa dnes upúšťa od navrhovania obkladov a dlažieb v priestoroch náchylných na znečistenie," dopĺňa Peter Gašinec, obchodný riaditeľ BASF Slovensko, spol. s r.o., Divízia Wall Systems.
Škárovacia hmota PCI Geofug je určená výhradne do interiérov (v bytovej aj verejnej sfére), na všetky druhy keramických obkladov a dlažieb, ako aj na obklady z kameniny alebo porcelánovej a zo sklenej mozaiky.
Šírka škár, pre ktoré je hmota PCI Geofug vhodná, je 1 až 6 milimetrov (po pridaní presného pomeru kremičitého piesku ju možno aplikovať do škár so šírkou až 10 mm). Škárovacia hmota PCI Geofug je v súčasnosti dostupná v 12 najviac žiadaných farebných odtieňoch v päťkilogramových baleniach.