Technologické vychytávky sú už v domácnostiach čoraz bežnejšie

01.10.2015, Barbora Haramiová | Materiály, technológie, konštrukcie

Praktická domáca automatizácia si získava čoraz viac priaznivcov. Prv bývala výsadou moderných administratívnych budov a sídiel veľkých firiem, dnes sú systémy bežné už aj v našich príbytkoch.

Mnohí fanúšikovia siahnu po elektronických vychytávkach aj doma, keďže napriek vyššej obstarávacej cene dokážu komfort bývania dostať na vyššiu úroveň. Modernú domácnosť možno mať doslova pod palcom, technika sa dá dnes ovládať vzdialene prostredníctvom aplikácií do bežných smartfónov a tabletov. Hitom sú trebárs aj domáce výťahy, najmä rozličné atypické riešenia alebo pneumatické podtlakové výťahy. Štandardom sú výťahy bez strojovne, ktoré majú mechanizmus zabezpečujúci pohyb ukrytý vo výťahovej šachte. Pritom fungujú na elektrinu z bežných rozvodov v domácnosti, nepotrebujú žiadny doplnkový generátor prúdu.

Schuco-automatika-3-X.jpg

 Vnútorná jednotka systému ovládania dverí Schüco DCS


 

Sezam, otvor sa!

Ďalším trendom sú ovládacie prvky prevzaté zo smartfónov, a síce dotykové displeje. Nájdete ich už aj na vchodových dverách a automaticky otváraných oknách. Bežné sú senzory otvárania a zatvárania dverí a automatické dovieranie dverí.

"Náš integrovaný samozatvárač dverí vďaka svojmu tichému chodu sa optimálne hodí na použitie v priestoroch citlivých na hlučnosť. Teda predovšetkým v modernej bytovej výstavbe. Malé rozmery samozatvárača umožňujú jeho úplné zabudovanie do profilu dverí, čím spĺňa aj tie najnáročnejšie estetické a dizajnérske požiadavky," uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.

V málo dostupných miestach moderných domov sa využívajú kľučky s dotykovým ovládaním a elektronickým otváraním. Takéto okno vie zaregistrovať aj to, či sa pri zatváraní náhodou nedostala medzi rám okna a samotné okno nejaká prekážka, a uzatváranie zastaviť. Problémom veľkých presklených plôch víl a luxusnejších domov môže byť aj veľká hmotnosť pohyblivých častí. Mechatronický posuvný systém Schüco ASS 39SC TipTronic umožňuje pohodlné otváranie, zatváranie a uzamykanie panelov až do hmotnosti 160 kilogramov.

Schuco-automatika-2-X.jpg

Schuco-automatika-1-X.jpg

 Mechatronický posuvný systém Schüco ASS 39SC TipTronic umožňuje pohodlné otváranie, zatváranie a uzamykanie panelov až do hmotnosti 160 kilogramov


 

Ovládajte svetlo hlasom

Senzory stmievania a ručne ovládané stmievače osvetlenia sa dajú nájsť nielen v príbytkoch majetnejších ľudí. Všetko sú to dostupné riešenia, ktoré zvyšujú komfort bývania. Dnes je možné nastaviť farbu svetla a intenzitu slnečného svitu. Samozrejme, automaticky.

"Pohyblivé veľkoplošné lamely Schüco ALB so skrytým pohonom ponúkajú flexibilný tieniaci systém. Majú elegantný dizajn, minimálny odstup od fasády a lamely sú otočné o 360°. Motory, prevodovky a kabeláž sú šikovne skryté v stĺpikovom profile," pokračuje P. Škvaril. Dostupné sú aj svetlá ovládané hlasom. Jednoducho zadávate povely, napr. cez aplikáciu v smartfóne.


Pomáha aj slnečné žiarenie

Ekológia dnes zohráva dôležitú úlohu aj v stavebných riešeniach. Slnečné žiarenie je tu veľkým pomocníkom. Vďaka solárnym systémom možno výrazne zvýšiť energetickú sebestačnosť domova, pritom nemusí isť o nevzhľadné čierne panely na streche. Nedávno bolo predstavené sklo SunEwat XL so zabudovanými fotovoltickými článkami. Inováciou je ultratenká solárna organická vrstva vložená medzi dve tabule skla.

Ďalšie firmy využili známu technológiu ePaper (napr. v displejoch čítačiek Kindle) a zabudovali ju do okien. Technika dokáže autonómne riadiť množstvo prepusteného svetla a tepla tým, že sa stáva rôzne priepustnou až mliečnou alebo mení farby.

Energiou sa nemá plytvať a treba ju regulovať. Bežnou súčasťou väčšiny domov a bytov sú elektronické meracie prístroje na radiátoroch a inteligentné termostatické regulátory so širokou paletou nastavení teploty. Inteligentné domy využívajú centrálne riadiace jednotky, ktoré optimalizujú teplotu vnútri domova s ohľadom na teplotu okolia. Zároveň kontrolujú správnu funkčnosť vzduchotechniky, bežne nazývanej klimatizácia.

Schuco-automatika-5-X.jpg

Schuco-automatika-6-X.jpg

 Ukážka možnej konfigurácie panelu systému ovládania dvetí Schüco DCS


 

Ak chýba tabuľka Pozor, zlý pes!

Samostatnou kapitolou elektronického domova je ochrana proti neželanému vstupu. Kamery, snímače, pohybové, teplotné, akustické či tlakové senzory sú úplnou samozrejmosťou. Rozmanité zabezpečovacie systémy bývajú často aj podmienkou poisťovní pri poistení domu či vily. Luxusnejšie vybavené domy majú dokonca roboty, ktoré pri priblížení sa osôb k dverám začnú štekať a lomoziť ako psy.

Kamery možno prepojiť rovno na televízor v obývačke alebo vysielať signál pri narušení perimetra do smartfónu. Vstup do takýchto domov je chránený inteligentnými vstupnými systémami, ktoré vyžadujú buď číselné heslo, čítačku kariet alebo biometrické údaje ako napr. odtlačok prsta.

"Dvere Schüco DCS a príslušné komponenty – kľúčový spínač, núdzové tlačidlo a informačný štítok – dokazujú, že certifikovaná bezpečnostná technika sa dá skĺbiť s príjemným vzhľadom. Sklenený povrch s vnútornou potlačou prepožičiava systému celistvý, ušľachtilý charakter," uvádza konkrétny príklad P. Škvaril. K inteligentným ochranným systémom môžeme zaradiť aj detektory požiaru a dymu.


Sedem trendov domácej automatizácie

  1. Domáce výťahy
  2. Dotykové ovládanie dverí a okien
  3. Samozatváracie systémy (okien, dverí, garážových vrát a vstupných brán)
  4. Hlasové ovládanie
  5. Automatizované nastavenie intenzity svetla a tepla
  6. Vstupné dvere na odtlačok prsta
  7. Bezpečnostné detektory, senzory a kamery

Foto: Schüco

Podobné články