Viete, čo je to cirkadiánny dom? Jeho úlohou je chrániť naše zdravie
Denné svetlo je jedným z kľúčových faktorov, čo vplývajú kvalitu života. Presvetlený interiér pozitívne pôsobí nielen na fyzické zdravie človeka, ale aj na psychickú pohodu a sústredenie.
Distribúciu prirodzeného svetla v miestnosti zásadne zlepšujú strešné okná. Osvetľujú aj časti, ktoré sú vo väčšej hĺbke priestoru, kam fasádne okná nemajú dosah. V kombinácii s oknami na fasáde navyše prinášajú zlepšenie svetelných pomerov. Strešné okná privádzajú do interiéru až dvojnásobne viac denného svetla ako fasádne a až trikrát viac ako vikier rovnakých rozmerov.
Odborníci zo spoločnosti Velux pracujú na tom, aby ľudia žili v zdravých domovoch a aby sa v nich cítili príjemne. Preto sa rozhodli zvolať 19 medzinárodne uznávaných expertov z oblasti architektúry, stavebníctva a medicíny. Zámerom ich spoločných stretnutí bolo dospieť k definícii charakteristických čŕt zdravého bývania. Práve týchto päť usmernení treba podľa expertov pri novostavbe aj rekonštrukcii zohľadniť.
• Pri správnom umiestnení okien možno získať najviac čerstvého vzduchu
Ľudia nedokážu žiť bez čerstvého vzduchu a to isté platí aj pre interiér. Látky, ktoré znečisťujú vzduch, sú aj vo vnútornom prostredí, pričom človek ich nemusí cítiť. Napriek tomu môžu nepriaznivo ovplyvniť fyzické zdravie ľudí a ich pohodu. Riešenie v záujme zvýšenia kvality vzduchu v interiéri je však jednoduché. Správne umiestnenie okien umožní prirodzene vetrať a pravidelne vymieňať vzduch. Tak sa účinne z interiéru dostanú častice a látky, ktoré sa uvoľňujú počas varenia alebo zo stavebných materiálov či z nábytku.
• Správne množstvo denného svetla v správnom čase
Kolobeh dňa – ranné zobúdzanie, denné svetlo počas dňa a tma v noci – je veľmi dôležitý pre ľudský biorytmus. Svetlo a tma majú dôležitú úlohu pri synchronizácii cirkadiánnych rytmov a vnútorných hodín ľudského tela. Cirkadiánne rytmy sú v podstate periodické zmeny u živých organizmov a opakujú sa zhruba na dennej báze. Ovplyvňuje ich aj denné svetlo. Pojem cirkadiánny dom spája teda denný rytmus svojich obyvateľov s 24-hodinovým cyklom dňa. Investovať do opatrení, ktoré sa postarajú o denné svetlo a tmu v čase prirodzenom pre ľudský organizmus, sa preto skutočne vyplatí.
• Užitočná prítomnosť prírody v interiéri
Prírodu treba priniesť do domova, pretože blízky kontakt s ňou zlepšuje náladu. Pomáha aj fyzickej stránke človeka a znižuje stres. Už pri výstavbe domu treba mať na zreteli, že je dobré mať aspoň jeden exteriérový/poloexteriérový priestor – ako je napríklad záhrada, terasa alebo balkón. Ak to nie je možné, pomôže aj veľkorysý výhľad na oblohu a okolie. Aj to môže byť spôsob, ako priniesť prírodu do interiéru.
• Nadbytočný hluk prináša iba stres a nervozitu
Nežiaduce zvuky, povedzme hlučná doprava, sú zdrojom zbytočnej nervozity a podráždenia. Okrem toho môžu spôsobovať aj stres a mať priamy negatívny vplyv na pohodlie obyvateľov domu. Preto by sa zvuky v interiéri, ktoré spôsobuje vykurovanie, klimatizácia alebo vetracie systémy, mali udržiavať na minimálnej hranici. Úrovne hluku by v noci mali byť ešte nižšie.
• Príjemná interiérová teplota vďaka regulovaniu
Jedným z najkritickejších faktorov, ktoré sa týkajú pohodlia v dome alebo byte, je vnútorná teplota. Mala by totiž sledovať ten istý rytmus ako teplota v exteriéri – tá počas dňa stúpa a v noci klesá. Ľudský organizmus je nastavený tak, že sleduje rytmy vonkajšej teploty. Vďaka regulácii interiérovej teploty sa automaticky dosiahne to, čo človek vníma ako najpríjemnejšiu vnútornú teplotu.
Nad rámec výskumu
Tieto jednoduché usmernenia sú výsledkom diskusií 19 medzinárodných expertov, ktoré vzišli zo série seminárov o vnútornom prostredí, historických pohľadoch na budovy, svetle a cirkadiánnych rytmoch. Kompletná správa s názvom Circadian House (Cirkadiánny dom) ponúka ešte viac rád, ako si vytvoriť zdravý a pohodlný domov. Správa na stiahnutie je TU.
Foto: Velux