Aká dlažba sa hodí k bazénu aj na terasu k rodinnému domu?

06.08.2020, Katarína Puškarová | Materiály, technológie, konštrukcie

Bazén pri dome je synonymom letnej pohody, osvieženia a pekných chvíľ s rodinou. Tak ako fauna a flóra nemôžu žiť jedna bez druhej rovnako je súčasťou bazéna aj spevnená plocha popri ňom.

Ak ste sa rozhodli pre bazén, myslite aj na to, kedy domáce wellness a jeho okolie budete využívať najčastejšie. Bazén by mal byť umiestnený tak, aby naň slnko svietilo počas celého dňa, nezatieňoval ho dom či stromy.

Celkový dojem však závisí aj od spevnenej plochy okolo bazéna ideálne siahajúcej až po terasu, s ktorou bude vytvárať jeden celok. Ten by mal byť pekný, príjemný na pohľad, funkčný a spĺňať tie najprísnejšie kritériá kvality. Okolie bazéna by malo byť predovšetkým bezpečné a ladiť so zvyškom záhrady a vodnou plochou.

Bazen-beton-1-X.jpg


Materiál na spevnenú plochu k bazénu

Funkčnosť, estetika a minimálna starostlivosť – trio, čo nielen poteší, ale zároveň by to mali byť tri kľúčové vlastnosti materiálu na spevnenie plochy okolo bazéna. V minulosti sa za akúsi klasiku považovalo drevené obloženie, ktoré však potrebuje pravidelnú údržbu.

Navyše, drevo v okolí vodnej plochy nie je najšťastnejšou voľbou. Je menej odolné voči mechanickému namáhaniu, treba ho aspoň dvakrát ročne ošetrovať špeciálnymi prípravkami na zabránenie vzniku plesní, proti poškodeniu škodcami a ochranu pred vlhkosťou.

Okolie bazéna by malo byť upravené tak, aby ste sa k nemu dostali jednoducho. V žiadnom prípade by v jeho blízkosti nemala byť trávnatá plocha, hlina či štrk, pretože by ste si do vody nanosili nečistoty. Vhodným materiálom je betónová dlažba, ktorá je pevná, trvácna a zároveň praktická.

Bazen-beton-3-X.jpg


Betón si pýta minimálnu údržbu

"Betónová dlažba v záhradách vyniká tým, že si vyžaduje minimálnu údržbu, pri ktorej sa jej životnosť môže rátať aj na dve desaťročia. V ideálnom prípade bez poškodenia poslúži aj celý váš život. A k bazénu sa hodí naozaj dokonale," hovorí Marko Szőcs, odborník zo spoločnosti Austria Beton Werk.

Ak sa vám predsa len najviac páči drevo, aj v tomto prípade vás čaká zaujímavé a praktické riešenie. "Krásna a elegantná betónová dlažba v dizajne dreva dodá exteriéru jemnosť a pocit tepla. Oproti drevenej podlahe má výhodu v tom, že potrebuje minimálnu starostlivosť," poznamenáva M. Szőcs.

Dlažba so štruktúrou dreva dodá vašej záhrade romantický punc. "Tento materiál pôsobí na pohľad aj na dotyk ako z dreva, pričom si zachováva výhody betónovej dlažby. Na kráse jej pridáva vek, resp. patina, ktorá zvýrazní jej prírodný charakter," pokračuje odborník.


Nie je dlažba ako dlažba

Okolie bazéna by malo spĺňať viacero kritérií. Hlavná je bezpečnosť, čo sa napríklad o tráve vôbec nedá povedať. Ak sa rozhodnete pre betónovú dlažbu, platí pravidlo, že by nemala byť príliš štruktúrovaná či s reliéfom. "Dlažba pri bazéne by nemala byť štruktúrovaná alebo s reliéfom, aby na nej nestála voda. Treba osobitne dbať, aby voda rýchlo odtekala do podkladovej vrstvy štrku – makadamu, či ak je dlažba vyspádovaná, tak odteká na určené miesto, povedzme do trativodu, teda vsakovacej jamy," vysvetľuje M. Szőcs.

Podľa neho treba myslieť i na to, aby dlažba nebola len mrazuvzdorná, ale dobre znášala aj letné horúčavy, nápory dažďa i snehu. Pri výbere je dôležité si uvedomiť, že dlažba okolo bazéna musí mať dlhú životnosť, vynikajúce fyzikálne vlastnosti, byť bezúdržbová, protišmyková a mať nadčasový dizajn.

Bazen-beton-4-X.jpg


Prečo je betónová dlažba unikátna?

Betónová dlažba vhodná na spevnenie plôch v okolí bazéna sa vyrába špeciálnou technológiou – vibrozalievaním. Táto čiastočne ručne zhotovovaná dlažba spĺňa vysoké estetické štandardy a ponúka vzhľad toho najkrajšieho, čo príroda ponúka.

Farebné varianty pôsobia hrejivo a v okolí domu robia príjemnú atmosféru. Niektoré druhy dlažieb sa k bazénu hodia aj vďaka tomu, že sa na nich nešmýka, voda na povrchu nestojí a ich fyzikálne vlastnosti ich predurčujú na to, aby dlhodobo slúžili bez poškodenia.


Výhody betónovej dlažby k bazénu

  • dlhá životnosť materiálu
  • výborné fyzikálne vlastnosti
  • minimálna údržba
  • protišmykový a mrazuvzdorný materiál
  • nadčasový a elegantný dizajn

V prípade betónovej dlažby je potrebná starostlivosť minimálna. Navyše, ak si užívateľ zvolí spomedzi dlažieb, ktorých povrch tvoria menšie póry, nie je veľkou hrozbou ani vyliate červené víno. Kým do širších pórov tekutiny rýchlejšie vsiaknu, menšie póry im na povrchu odolávajú dlhšie.

"Ak sa pustíte do údržby betónovej dlažby (postačí raz ročne), oplachovať by ste ju mali stredne silným prúdom vody, aby sa nepoškodila jej štruktúra," dopĺňa M. Szőcs. Majte však vždy na pamäti, že krása betónu spočíva aj v jeho prirodzenom prispôsobovaní sa okolitej prírode.

Bazen-beton-5-X.jpg

Foto: Hornbach, Austria Beton Werk

Podobné články