Ako dostať doma slnečné lúče aj dotieravý hmyz pod kontrolu?

16.08.2021, Silvia Jáhnová | Materiály, technológie, konštrukcie

Letné mesiace bývajú úmorné. Trápi vás doma príliš ostré slnko či dotieravý hmyz? Ako si šikovne poradiť a pritom ešte zveladiť dizajn vnútorných priestorov? Máme pre vás zopár rád.

Priame slnečné lúče dokážu najmä v lete narobiť v interiéri viac škody ako úžitku – od spálených kvetín na parapete až po vyblednutý nábytok, koberce či tapety. "Vhodné tienenie nielenže zaručí príjemnejšiu teplotu v miestnosti a zvýši komfort bývania, ale zároveň podčiarkne štýl zariadenia," hovorí Tadeáš Tenkl, odborník z oddelenia doplnkov, dekorácií a zo sveta bývania v obchodnom reťazci Hornbach.

Siete-zaluzie-3-X.jpg


Závesy, žalúzie či oboje?

Záleží na každom z nás, čomu dáva prednosť. Niekto sa cíti útulnejšie so záclonami a zatemňujúcimi závesmi na oknách, iní, naopak, ocenia praktický úžitok interiérových žalúzií a možnosti využitia ich nastavenia na rozličné sklony slnečného svitu.

"Obľúbenou kombináciou sú dnes kvalitné žalúzie a k nim iba ľahšie dekoratívne závesy v svetlých odtieňoch, prípadne s rozmanitými zaujímavými motívmi, ktoré ladia s celkovým dizajnom interiéru," vysvetľuje T. Tenkl z Hornbachu.

Siete-zaluzie-2-X.jpg

Závesy sa tešia veľkej obľube vo všetkých vekových kategóriách aj pre širokú škálu možností výberu materiálu, farby, vzoru či uchytenia a veľmi jednoduchou inštaláciou. Možno ich tiež pomerne jednoducho vyrobiť priamo na mieru z dekoratívne textilnej metráže.

Siete-zaluzie-5-X.jpg


Rímske rolety majú šmrnc

V jednoduchosti je krása. Pre milovníkov čistých línií, moderného až industriálneho dizajnu či priaznivcov praktického zariadenia sú ideálnym riešením rímske rolety. "Ide o jeden z najobľúbenejších variantov zatienenia strešných okien," pokračuje T. Tenkl.

Poznamenáva, že ich výhodou je možnosť výberu materiálu, či už je to bavlna, ľan alebo polyester, farby a spôsobu zhrňovania v podobe plisé alebo rolety. Nemenej podstatná je aj ich vhodnosť využitia do bytových i nebytových priestorov, oceňovaná je takisto jednoduchá manipulácia s nimi.

Siete-zaluzie-8-X.jpg


Čaro japonskej steny

Vyznávači orientálneho alebo koloniálneho štýlu ocenia efektné usmerňovanie slnečného žiarenia pomocou japonskej steny. Tieto posuvné látkové panely ponúkajú pestrú škálu možností kombinovania farieb aj materiálov a variabilitu posunu. Výborne sa to hodí pre tienenie francúzskych okien a balkónových či terasových dverí.

Moderné japonské steny môžu pôsobiť v priestore úplne dominantne a miestnostiam, ako sú obývacia izba, jedáleň alebo spálne, dodať nádych nevšednosti a originality. Účinne podčiarknuť jedinečnosť dizajnu dokáže nielen sofistikované skĺbenie lesklých a matných látok, priehľadných i nepriehľadných materiálov, ale najmä využitie zaujímavých vzorov či drevených rámov. Veľkej obľube sa v posledných rokoch teší minimalistický typ japonských stien "deň a noc".

Siete-zaluzie-4-X.jpg


Koniec otravného hmyzu

Šliapnuť bosou nohou na osu v kuchyni alebo telo poštípané od komárov hneď ráno po prebudení – to sú nepríjemnosti, ktorým sa dá jednoducho predchádzať. Najúčinnejším spôsobom boja proti hmyzu, ktorý nás obťažuje v interiéroch, je vôbec ho do vnútorných priestorov nepúšťať. Rokmi prevereným riešením sú v tomto ohľade siete do okien a vstupných dverí.

Siete-zaluzie-6-X.jpg

"Ideálnou pomôckou na obstaranie siete proti hmyzu je využitie konfigurátora, ktorý umožňuje prípravu na mieru presne podľa vašich požiadaviek. Stačí len navoliť všetky potrebné parametre vrátane vami zvoleného spôsobu uchytenia siete, na základe čoho potom získate cenovú kalkuláciu," vysvetľuje T. Tenkl.

Výhody plánovania na mieru pomocou konfigurátora možno využiť aj pri nákupe slnečnej plachty alebo balkónovej zásteny. Tie nielenže zabezpečia väčšie súkromie, ale aj veľmi účinne usmernia slnečné lúče a zvýšia tak celkový komfort bývania.

Siete-zaluzie-1-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články