Ako sa postarať o zabezpečenie príbytku počas zimnej dovolenky
Aj vy sa už tešíte na zimnú dovolenku? Kiežby ste si ju dokonale vychutnali. Málokto však myslí aj na čierny scenár, že kým on oddychuje a relaxuje, zlodeji v jeho byte nelenili.
V minulosti počet vlámaní na Slovensku z roka na rok klesal. Kým napríklad v roku 2014 zlodeji prenikli do takmer 9,5-tisíca objektov, v roku 2015 polícia zaznamenala necelých 7-tis. vlámaní. Pokles vyplýva najmä z toho, že čoraz viac ľudí už myslí na zabezpečenie svojho príbytku a zaobstaralo si bezpečnostné dvere. Najnovší prieskum uvádza, že 72,8 percenta Slovákov sa vo svojom okolí dopočulo aspoň o jednej domácnosti, ktorú už zlodeji vykradli. Zistilo sa tiež, že 52,4 perc. Slovákov nemá doma bezpečnostné dvere.
Čo sú bezpečnostné dvere?
"Neprekonateľné dvere neexistujú," hovorí Juraj Hroš, bezpečnostný analytik zo spoločnosti Sherlock. Podľa neho stačí, keď zlodej má dobré vybavenie a dostatok priestoru a času.
"Každé dvere sa dajú prekonať. Kým však do jedných stačí kopnúť, aby povolili, iné treba páčiť desiatky minút a nebude na to stačiť len tak hocijaká výbava, ktorá sa dá nenápadne schovať do vrecka," poznamenáva J. Hroš.
Skúsení zlodeji dobre poznajú rozličné modely zabezpečenia. Vedia, ktoré dvere je najlepšie nechať na pokoji, lebo keby ich chceli otvoriť, trvalo by im to dlho alebo by narobili toľko hluku, že by ich pravdepodobne niekto zbadal skôr, kým by sa dostali dnu.
"Bezpečnostné dvere sa testujú v akreditovaných skúšobniach, a to tak, že sa ich tam pokúšajú rozmanitými spôsobmi prekonať. Podľa spôsobu napadnutia a času potrebného na prekonanie dverí sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried," vysvetľuje analytik. "Bezpečnostné dvere, ktoré prešli skúšobňou, majú certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do bezpečnostnej triedy podľa európskej normy EN1627. Ak certifikát nemajú, tak predajca iba deklaruje, že sú bezpečnostné, ale nie je to pravda," pokračuje J. Hroš.
Jednotka nie je výborná
V prípade bezpečnostných tried platí, že čím je ich označenie a číslo vyššie, tým lepšie. Prvá trieda bezpečnosti sa hodí možno na pivnicu, druhá poskytuje základný stupeň ochrany a odolnosti voči statickému a dynamickému zaťaženiu.
"Pre bežnú rodinu, ktorá si chce chrániť majetok, súkromie a bezpečie, sú najvhodnejšie bezpečnostné dvere tretej triedy. Tie majú certifikovaný vysoký stupeň ochrany a odolnosť voči mechanickému napadnutiu skrutkovačom, drevenými a plastovými klinmi, kliešťami, hasákom, páčidlom či ručnou mechanickou vŕtačkou," vysvetľuje J. Hroš. Štvrtá bezpečnostná trieda je najvyššia.
Kvalitné dvere sa navyše testujú aj z pohľadu životnosti. Ak je na certifikáte uvedená životnosť 30 rokov, budú slúžiť minimálne jednej generácii. "Dôležitá je vnútorná konštrukcia dverí. Musia v nich byť priečne a pozdĺžne výstuhy, pevný oceľový rám, zvuková a tepelná izolácia a pre legislatívu a poistenie aj protipožiarne prvky," dopĺňa bezpečnostný analytik.
Hi-tech novinky v Troch vežiach
Sherlock je na trhu už takmer 30 rokov a za tento čas sa postaral o zabezpečenie približne 210-tis. domácností a objektov. Ako prvá firma na Slovensku zaviedla pojem bezpečnostné dvere. V roku 2017 sa spojila so spoločnosťou Assa Abloy. "Vytvorením Sherlock Assa Abloy máme v rukách jednak tradíciu a umenie remesla, jednak prístup k hi-tech technológiám v oblasti zabezpečenia," hovorí Martin Šolc, výkonný riaditeľ spoločnosti Assa Abloy Slovakia. Dôvod na oslavu mal Sherlock aj tento rok v októbri, keď otvoril novú predajňu v komplexe Tri veže v Bratislave. Do skupiny Assa Abloy patrí aj rezidenčná značka Yale.
Foto: Sherlock