Ako si správne vybrať a aplikovať tesniacu hmotu? Poradíme vám

10.05.2021, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Tesniace hmoty sa používajú na vyplnenie špár, dokončenie spojov či ako ochrana proti pretečeniu. Svoje uplatnenie si nájdu aj v automobilovom priemysle, kde sa tesniace tmely využívajú na utesnenie zvarov alebo na prichytenie ľahkých dielcov. Podľa čoho sa v tesniacich hmotách zorientovať?

Tesniaca-hmota-1-X.jpg 


Tesniaca hmota: neprepustí, zalepí a drží

Tesniaca hmota je v stavebninách k dispozícii v mnohých variantoch – najčastejšie sú v ponuke tie na silikónovej, polyuretánovej, polyesterovej či teflónovej báze. Predávajú sa vo forme kartuší alebo plechoviek s látkou roztierateľnou štetcom. Niektoré typy tesniacich hmôt majú univerzálne použitie, iné sa hodia iba na určitý účel (napr. tesniaca hmota na motory, krby, do chladičov, na sanitu a pod.).

Pri výbere správneho tmelu je dôležité myslieť na to, aké materiály budete spájať. Akrylátové hmoty sa nehodia na utesnenie hladkých povrchov (sklo, obklady atď.), bitúmenové tesnenia sú zas určené na bitúmen a strešné materiály. Silikónové hmoty sa potom delia na niekoľko typov podľa použitia a citlivosti utesňovaného materiálu.


 

Tip: Na náročné podmienky vyberajte vhodný typ tmelu – niektoré vydržia teploty do stoviek stupňov Celsia, k dipozícii sú bezpečné tmely na potravinárske účely, lepenie akvárií či špeciálne špárovacie silikóny do vlhkých priestorov so zvýšenou odolnosťou voči plesniam. Vždy sa na obale ubezpečte, že je daný tmel vhodný na požadovanú látku – niektoré hmoty obsahujú kyseliny, ktoré spôsobujú poleptanie citlivejších materiálov (sklo, kameň, meď, mramor, hliník atď.).


 

Môžete si vybrať medzi častejšie využívaným elastickým alebo pevne zatvrdnutým spojom, podľa zloženia hmoty. Na tesniacich tmeloch väčšinou nie veľmi dobre drží náterová farba (v prípade pružných spojov navyše vrstva aj praská), preto si vyberte aj správny odtieň tesniaceho materiálu.


Lepenie tesniacou hmotou?

Niektoré tesniace hmoty ponúkajú aj pomerne dobré lepiace vlastnosti. Nie je to však pravidlo. Platí poučka, že na samotné lepenie by ste mali radšej použiť lepidlo, ktoré sa hodí na daný povrch a ktoré udrží spoj určite lepšie. Výnimkou sú univerzálne prípravky, označované ako tesniaca hmota + lepidlo (2 v 1).


Dodržiavajte postup pri aplikácii

Pri aplikácii tesniacej hmoty postupujte podľa pokynov výrobcu. Ak si nie ste istý, či dokážete tmel naniesť úhľadne, použite maskovaciu pásku, ktorou si špáru alebo dutinu ohraničíte. Zvyšky hmoty odstráňte ihneď po aplikovaní (zotretím). Po vytvrdnutí by ste museli použiť ostrý nôž, špachtľu, hrubú hubku alebo špeciálny čistič.

Foto: La Miko, Pexels

Podobné články