Ako si zabezpečiť príbytok a na čo nezabudnúť pred dovolenkou?
Aj vy si už píšete zoznam, čo všetko musíte urobiť pred odchodom na dovolenku? Popri tom, čo pokúpiť a zabaliť, si pripíšte aj to, ako sa postarať o byt či dom pred katastrofou, kým nebudete doma.
Ak nezabudnete aj na zabezpečenie svojho príbytku, nielenže ho po návrate nájdete tak, ako ste ho zanechali, ale na dovolenke sa nebudete ani sužovať myšlienkami, či ste vypli žehličku alebo zatvorili balkónové dvere. A čo všetko by na takom zozname malo byť? Základné body sme pre vás pripravili s bezpečnostným expertom značky FAB Danielom Gregorom.
• Vlamač nekvalitnú vložku spozná na prvý pohľad
Vypnúť tepelné spotrebiče
Prejdite si celý byt a skontrolujte, či sú vypnuté všetky tepelné spotrebiče – kúrenie, žehlička, rýchlovarná kanvica, ale napríklad aj elektrický radiátor. Môže sa totiž stať, že sa samy od seba zapnú, a pokiaľ sú blízko nich napríklad nejaké papiere, malér je na svete.
Nastaviť svetelný spínač a pohybový snímač
Zlodeji najčastejšie "pracujú" pod rúškom tmy. Preto investujte do svetelných snímačov pohybu nielen pred hlavnými vchodovými dverami, ale aj pred dverami na terasu alebo do garáže. Tiež je dobré mať svetelný spínač, ktorý sa večer rozsvieti v niektorej miestnosti vnútri domu. Máloktorý zlodej bude riskovať, že v dome na niekoho narazí. Riešením sú potom také elektronické zabezpečovacie systémy, ktoré okamžite privolajú bezpečnostnú službu.
Skontrolovať zámky a ich bezpečnostnú triedu
Tento bod rozhodne nepodceňujte. Bytoví zlodeji spoznajú na prvý pohľad, s akou zámkou majú tú česť. Ak narazia na cylindrickú vložku bezpečnostnej triedy 3 až 4, doplnenou kvalitným kovaním, poberú sa radšej k iným dverám. "A ak sa už zlodej predsa len odhodlá a pustí sa do záipasu s takouto zámkou, bude s ňou bezvýsledne bojovať naozaj veľmi dlho," vysvetľuje D. Gregor.
• Cylindrická vložka FAB v bezpečnostnej triede 4 vám zaručí tú najvyššiu ochranu. Ak nie ste si istí tým, akú vložku doma máte, spýtajte sa certifikovaného zámočníka. Úroveň vášho zabezpečenia uvidí podľa kľúča.
Prečítať si poistku
Pri čítaní poistnej zmluvy nejde ani tak o to, čo všetko ste si poistili, ale najmä o to, či spĺňate všetky podmienky na poistné plnenie. A to je podmienené dostatočným zabezpečením domu alebo bytu. Aj keby ste mali šperky poistené na milióny, ak je v poistných podmienkach zámka štvrtej bezpečnostnej triedy – a to nielen na vchodových, ale i na garážových či balkónových dverách, a vy máte niekde len trojku alebo dokonca dvojku, máte smolu.
"Ak nie ste si istí tým, akú cylindrickú vložku máte vo dverách, zastavte sa u certifikovaného zámočníka. Ten spozná úroveň vášho zabezpečenia podľa kľúča," odporúča D. Gregor. Štatistiky hovoria, že asi 80 percent vlámaní sa nepodarí objasniť. A keby aj zlodejov chytili, vaše veci už budú najskôr dávno predané. Poistka je teda jedinou cestou, ako sa domôcť odškodnenia.
Napísať priezvisko v množnom čísle
Jednoduchá rada zadarmo. Ak je na zvončeku napísané povedzme Jozef Novák alebo Martina Slobodová, automaticky to vzbudzuje dojem, že tam býva len jeden človek. Takže keď je na dovolenke, vzduch je pravdepodobne čistý. Ale keď napíšete Novákovci, dá sa iba ťažko usúdiť, či niekto z viacčlennej rodiny nezostal doma.
Cennosti si uložiť do trezora
Šperky, hotovosť, ale aj bločky od drahej elektroniky zavrite do trezora. Nielenže ho zlodej zrejme nenájde, ale určite sa doň ani nedostane. A prečo bločky? Pri prípadnom preukazovaní škôd poisťovni vám môžu výrazne uľahčiť situáciu.
Dohodnúť sa so susedmi na vyberaní schránky
Nič nevypovedá o neprítomnosti lepšie ako preplnená poštová schránka. Preto poproste susedov alebo kohosi z rodiny, aby vám občas poštu zo schránky vybrali.
Foto: Assa Abloy