Ako správne zabezpečiť príbytok? Položte si sedem hlavných otázok

15.12.2016, Monika Klemšová | Materiály, technológie, konštrukcie

Cítite sa doma bezpečne? Čo ak to tak úplne nie je? Možno ste si nedávno kúpili novú zámku a ste v pohode, lenže zabezpečenie nie je iba o jednej zámke. Je to celý komplex krokov, ktoré si treba prejsť. Položte si s nami sedem základných otázok, my na ne máme tie správne odpovede.

Fab-zamka-1-X.jpg

1. Podľa čoho mám vyberať vhodnú zámku do vchodových dverí?

Kvalitná zámka s cylindrickou vložkou je základ, to vám povie každý. Ale ako si ju vybrať? Zaujímajte sa o bezpečnostnú triedu zámky a vyberte si takú, ktorá je minimálne v tretej. Bezpečnostná trieda určuje kvalitu vložky a pomocou nej sa dozviete, či je zámka odolná proti zlodejských technikám, ako je odvŕtanie alebo vyhmatanie. A zadovážte si aj prídavnú zámku, každá prekážka pre zlodeja navyše vám môže ochrániť majetok.


2. Čo kľúče? Je dôležité, z akého materiálu sú vyrobené?

Určite áno. Ide o malý kúsok kovu, ale práve na ňom sa môže celé zabezpečenie zosypať. Kľúče sa dajú skopírovať, to je pre zlodejov to najjednoduchšie. "Väčšina vložiek od tretej triedy vyššie disponuje bezpečnostnou kartou. Bez nej vám žiadny zámočník kópiu kľúča nezhotoví a zlodej má smolu," hovorí Daniel Gregor, bezpečnostný expert spoločnosti Assa Abloy, ktorá vyrába zámky a kľúče FAB. Podľa neho je tiež potrebné zamerať sa na kvalitu kľúča. "Môže sa stať, že dostanete nekvalitný kľúč, preto radšej vždy kupujte od certifikovaného zámočníka," radí.


3. Ako je to s dverami? Musím zohľadniť ich kvalitu?

Na zabezpečenie svojho domova je vždy ideálne pozerať sa ako na celok. A k tomuto celku patria, samozrejme, aj dvere. Dnes sa už predávajú špeciálne bezpečnostné dvere s mnohými prvkami, cez ktoré sa zlodej prakticky nemá šancu dostať. "Osadzujú sa do špeciálnej zárubne a ich súčasťou je kvalitná vložka a bezpečnostné kovanie. Ide teda o komplexné riešenie," vysvetľuje D. Gregor.


4. A čo ďalšie miesta, kadiaľ sa môže zlodej dostať dovnútra? Ako s nimi naložiť?

Prejdite si celý byt či dom aj jeho okolie. Kritické sú balkóny na nižších poschodiach a na prízemí, ako aj okná. Nechávate otvorenú ventilačku? Pre zlodejov ide o pozvánku dovnútra. Zamerajte sa na vchody do záhrady alebo dvere z garáže do domu. Tieto miesta je potrebné zabezpečiť tak, aby sa cez ne zlodej nedostal dnu.


5. Čo keď ma vykradnú? Na čo mám od poisťovne nárok?

Keď už k tejto situácii dôjde, je neskoro. Bezpečnosť treba riešiť vopred. Máte poistenú domácnosť? Pozorne si znovu preštudujte náležitosti zmluvy a podľa toho postupujte. "Ľudia často neprispôsobia svoje zabezpečenie tomu, čo majú v poistke, a potom veľmi ľutujú. Len čo nedodržíte napríklad aj detail, máte smolu, poistnú udalosť nemožno uznať," poznamenáva D. Gregor.


6. Stratil som kľúče. Ako mám postupovať?

Sú kľúče naozaj "v ťahu"? Tak to vážne nie je dobrá správa. Aby ste mali istotu, rozhodne je lepšie vymeniť cylindrickú vložku za novú. Nikdy totiž neviete, kto vaše kľúče má. Existuje aj elegantnejšie riešenie. Takzvané zámky 2v1 sa dodávajú s dvoma rôznymi súpravami kľúčov. Stratili ste kľúč z jednej súpravy? Nič to, stačí použiť kľúč z druhej súpravy, vložka sa sama prekóduje na nový kľúč.


7. Treba sa na noc zamykať?

Ak si hovoríte, že na noc stačí zasunúť do zámky znútra kľúč a ste v pohode, nie je to tak. Zlodeja to nijako nezdrží a nezamknuté dvere prekoná za pár minút. Jedinou možnosťou je zamykať sa, a to na dva západy. To je pre zlodeja skutočná komplikácia.

Foto: FAB

Podobné články