Ako ušetriť a v týchto neľahkých časoch postaviť kvalitný dom?

08.11.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Uvažujete stavať rodinný dom? Aktuálnym úskalím a problémom môže byť dostupnosť stavebného materiálu a najmä celkový rast cien, o ktorom sa dozvedáme z každej strany. Čo s tým?

Projekt si vopred starostlivo naplánujte, inak sa nedá vylúčiť, že sa vám výstavba domu predraží aj natiahne o niekoľko mesiacov. Pomôže vám to ušetriť hneď dvakrát – pri objednávaní stavebného materiálu, keď predídete ďalšiemu zvyšovaniu cien, aj pri samotnom bývaní, pričom sa dá ušetriť na energiách,

Spoločnosť Leier Baustoffe SK vyrába široký sortiment stavebných materiálov, medzi ktorými nájdete aj veľmi efektívny stavebný systém Durisol. Tvarovky sú 100-percentne recyklovateľné a vhodné na výstavbu nízkoenergetických aj pasívnych domov. Šetria tak nielen prírodu, ale aj vašu peňaženku.

Leier-kominy-1-X.jpg


Ako výhodne kúpiť stavebný materiál

Jednoznačne ho treba objednať v predstihu. Jednak pre cenu, jednak kvôli logistike výstavby a dodacím lehotám. Na obvodové steny domu z Durisolu sa využívajú tvárnice, ktoré sú oproti tradične používaným materiálom väčšie. Vďaka tomu ich stačí menej, čo sa odrazí aj v úspore pri nápočte stavebného materiálu.


Kde šetriť pri realizácii?

Durisol z 90 percent tvorí drevná štiepka, vďaka čomu sú tvarovky ľahké a na stavbe sa s nimi veľmi jednoducho manipuluje. Fungujú ako stavebnica, stačí ich na seba nasucho naukladať a po každom štvrtom rade aplikovať betónovú zálievku.

Výstavba má nízke nároky na použitie stavebných mechanizmov. Zvládnete ju i svojpomocne, stačí zopár šikovných rúk. V prípade, že ide o nízkopodlažný a projektantom vhodne naplánovaný dom, dá sa ušetriť dokonca aj na železnej výstuži. Úsporu však docielite pri dodatočných stavebných prácach ako zatepľovanie či úprava fasády.

Obvodové tvarovky sa predávajú už s vloženou tepelnou izoláciou, ktorou môže byť sivý polystyrén alebo minerálna vlna. Zatepľovanie tak jednoducho odpadá. Zaujímavosťou je použitie najnovšej tvarovky Durisol DSS 45/12 L, ktorú možno nechať aj ako priznané murivo bez ďalších vonkajších úprav.


Ako znížiť prevádzkové náklady

Leier-kominy-2-X.jpgStavebný systém Durisol v sebe spája výhody dreva, účinnosť tepelnej izolácie a pevnosť betónu. Vďaka betónovému jadru majú steny výborné tepelnoakumulačné vlastnosti, čo doma udrží príjemnú tepelnú pohodu. Drevo-cementová zložka tvárnice zasa zamedzí sálaniu chladu zo stien.

Takéto tepelnoizolačné vlastnosti obvodových tvaroviek sa postarajú o minimálne náklady na vykurovanie v zime a klimatizovanie v lete. Nehovoriac o ďalších výhodách Durisolu, ako je pevnosť, odolnosť stavby či zdravé bývanie.

Vráťme sa však k energiám, keďže tie súvisia s vykurovaním a s úspornosťou komínového systému. Správny komín vám dokáže ušetriť až 50 perc. nákladov. Technológia sa neustále napreduje, preto aj pôvodné jednovrstvové komíny, ktoré ešte často nájdete na starých domoch, nahrádzajú tie viacvrstvové. Na rozdiel od starších typov, nepraskajú a sú oveľa bezpečnejšie.

Komíny Leier majú vo vnútri keramickú vložku dilatačne aj tepelne oddelenú od komínového plášťa. Takáto keramická vložka je vhodná pre všetky druhy palív s teplotou spalín prevyšujúcou 40 °C, môžete si tak vybrať vykurovacie palivo, ktoré vám vyhovuje (fosílne aj obnoviteľné zdroje energií). Dokonca ak potrebujete vyriešiť odvádzanie spalín z viacerých spotrebičov spaľujúcich rozličné druhy paliva, existujú i viacprieduchové komíny Leier. Svoj dom tak môžete vykurovať plynom a zároveň napríklad aj biomasou. Komín jednoducho pripojíte na turbokotol, kondenzačné či plynové kotly, krbovú vložku aj piecku.


Optimálna teplota spalín

Správne navrhnutý a dôsledne postavený komín vplýva na optimálnu teplotu odvádzaných spalín, potláča vytváranie dechtu a pozitívne ovplyvňuje aj proces spaľovania. Vďaka nenasiakavosti vložky a zásluhou tesnosti celého systému takisto bráni prenikaniu studeného vlhkého vzduchu do obytných priestorov. Navyše, zamedzuje "vysávaniu" teplého vzduchu z interiéru.

To všetko výrazne pomáha šetriť energie. Tie najdômyselnejšie komíny sú dokonca konštruované tak, že neumožňujú len odvádzať viaceré druhy spalín. Dokážu zároveň aj odvetrávať kúpeľne a WC, privádzať vzduch ku kotlu alebo prívody napríklad k solárnemu výmenníku, satelitnému prijímaču a pod. Dobre zvolený typ komínového systému tak môže ušetriť nielen náklady na vykurovanie, ale aj na výstavbu a takisto na inštaláciu pomocných prvkov.

Vhodnosť konkrétneho komína pre vašu stavbu by mal určiť odborník, nechajte si preto poradiť od produktového manažéra, aby ste využili jeho úplný potenciál. Leier naň ručí až 33-ročnou zárukou, takže svoj výber určite neoľutujete.

Veríme, že sme vám dali aspoň zopár tipov, ako znížiť náklady na výstavbu či na ďalšie fungovanie vo vysnívanom domove. Ak vás oslovil stavebný systém Durisol či moderné komínové systémy Leier, neváhajte a nechajte si pripraviť nápočet stavebného materiálu, stačí poslať projekt na leier@leier.sk.


Kontakt
Leier Baustoffe SK, s.r.o.
Pribylinská 3, 831 04 Bratislava
Tel.: 02/44 888 846
https://www.leier.sk/
leier@leier.sk

Foto: Leier Baustoffe SK

Podobné články