Ako vybrať správne okno, čo musí mať, aké požiadavky má spĺňať?

17.04.2020, Miroslava Liptáková | Materiály, technológie, konštrukcie

Okno je neoddeliteľnou súčasťou stavby či už ide o novostavbu, rekonštrukciu, bytový dom alebo administratívnu budovu. Vytvára funkčný a izolačný prvok, zároveň je však aj dôležitým výrazovým prostriedkom architektonického a estetického stvárnenia objektu.

Zle navrhnuté a nekvalitne namontované výplne otvorov predstavujú najväčší podiel tepelných strát budov. Tie môžu byť v intervale od 25 do 35 percent. Rozmiestnenie okien, ich napojenia na konštrukciu, ale aj celkové vlastnosti tak vo veľkej miere vplývajú na funkčnosť, energetické a estetické vlastnosti stavby. Okno okrem toho musí spĺňať aj všetky technické normy a požiadavky, ktoré sú pri každej stavbe odlišné. Podľa čoho si treba okno vyberať a čo všetko musí dobré okno mať?

Okna-Incon-1-X.jpg


Čo treba zohľadniť pred kúpou okien?

To prvé, čo si pri kúpe okien musíme ujasniť, je materiál, z ktorého budú nové okná vyrobené. Na trhu sú k dispozícii okná z plastu, dreva, hliníka či drevo-hliníka, pri každom z materiálov však treba zohľadniť konštrukčné možnosti stavby.

Dôležité je aj to, na aký objekt sa nové okná budú montovať. Je rozdiel, či pôjde o staršiu stavbu, nízkoenergetický alebo pasívny dom. Každý typ budovy má iné tepelnotechnické požiadavky. Následne pôjde o špecifikáciu okna, teda určenie jeho rozmeru, zadefinovanie, či pôjde o jednokrídlové alebo viackrídlové okno, a určenie spôsobu jeho otvárania. Otváranie okna môže byť vľavo-vpravo, dnu-von, pevné zasklenie či posuvné vľavo alebo vpravo.

Samostatnou témou pri kúpe okien sú veľké stavebné otvory, ktoré sú zväčša v podobe balkónových dverí či vstupov na terasu. V prípade riešenia s prahom sú najmä pri balkónových dverách častou voľbou presklenia, ktoré sa otvárajú a zatvárajú klasicky. Novším spôsobom sú dvere so sklopno-posuvným PSK systémom, ktoré sa otvárajú iba z vnútornej strany. V prípade bezbariérového riešenia sa využíva zdvižno-posuvný HST systém, ktorý predstavuje jednoduchú manipuláciu aj s veľkými zaskleniami, a je možné ho otvárať a zatvárať aj zvonku.

Okna-Incon-3-X.jpg

(Po kliknutí na obrázok sa predloha otvorí v novom okne)


 

Bezpečnosť, zvuková izolácia aj súkromie

K špeciálnym požiadavkám patrí výber skla, ktoré plní hneď niekoľko úloh. Prepúšťa svetlo, izoluje, má bezpečnostnú funkciu a je súčasťou stavebnej konštrukcie. V súčasnosti je štandardom používanie okna s trojskom, ktoré je rozdelené na dve komory. Tie sú vyplnené plynom – najčastejšie argónom, výsledkom je zlepšenie izolačných vlastností.

Ak hľadáte pokoj, vhodnou alternatívou je akustické sklo, ktoré má vďaka svojmu vrstvenému zloženiu vyššiu odolnosť voči prestupu hluku. Na trhu sú aj sklá, čo dokážu chrániť pred vlámaním a nárazom, či sklá s protislnečnou ochranou, ktoré sú vhodným riešením pre okná orientované na juh. K špeciálnym požiadavkám možno zaradiť aj výber a typ kovania, ktoré môže byť taktiež bezpečnostné, či výber dizajnových okenných kľučiek.

Po zodpovedaní všetkých technických požiadaviek na funkčnosť okna prichádza na rad rozhodnutie o doplnkoch. K najpoužívanejším patria siete proti hmyzu, ktoré môžu byť pevné, dverové alebo posuvné, ďalej interiérové a exteriérové parapety, ako aj interiérové či exteriérové žalúzie.


Okno ako dizajnový prvok domu

Časy, keď sa plastové okná zhotovovali len v bielej farbe, sú preč. Terajším módnym trendom sú odtiene sivej alebo metalickej laminácie. Pre minimalistov a klasikov sú vhodným riešením také farby ako sivá, čierno-hnedá alebo antracitová. Aj tu však treba pamätať, že rám okna by mal elegantne ladiť s interiérom aj exteriérom, aby nerušil kompaktný vzhľad.

Novinkou na trhu je plastové okno so vzhľadom hliníka, ktoré upúta už na prvý pohľad svojím mimoriadnym dizajnom a vynikajúcou teplotechnikou vhodnou aj pre pasívny dom. Okno Incon Design vyhovuje aj novej, prísnejšej tepelnotechnickej stavebnej norme v súlade s európskou smernicou, ktorá počíta s výstavbou budov takmer s nulovou spotrebou energie a v platnosti bude od 1. januára 2021.

Foto: Incon

Podobné články