Akú povrchovú úpravu použiť v obývačke s podlahovým kúrením?

08.01.2023, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Podlahové kúrenie sa teší obľube. Je hospodárne, efektívne a estetické, majú ho v rodinných domoch, ba i v bytoch a dokonca aj tých v paneláku. Čoraz viac Slovákov zvažuje, že si ho zvolí za hlavný zdroj tepla. Akú povrchovú úpravu si však vybrať, aby bol účinok príjemný a prenos tepla efektívny?

Podlaha-vykurovanie-1-X.jpg 


Čo je najlepšie pre vyhrievanú podlahu?

Podlahové kúrenie je veľmi obľúbené. Trh preto ponúka veľa možností dokončovania – je ľahké sa prispôsobiť potrebám usporiadania miestnosti. Podlahové kúrenie je položené v rozličných miestnostiach vrátane kuchyne alebo kúpeľne, preto je dôležité si dobre vybrať úpravu povrchu.

Medzi povrchovými úpravami sa tešia obľube keramické dlaždice, vinylové panely a laminované panely. Tieto povrchy dobre vedú teplo a dokážu sa postarať o estetiku interiéru. Keramické obklady sa zvyčajne kladú v kuchyni, kúpeľni alebo predsieni, teda tam, kde sa počíta s hygienou a čistotou. Panely sú zas ideálne do obývačky, spálne a chodby.


Prečo je dobré mať laminátové podlahy?

Podlahové kúrenie bude fungovať tak v rodinnom, voľne stojacom dome, ako aj v byte v obytnej budove. Tento efektívny spôsob vykurovania zaujme predovšetkým svojou funkčnosťou a estetikou. Žiadne viditeľné radiátory a rovnomerné vykurovanie sú hlavnými výhodami podlahového vykurovania. Správna povrchová úprava nielenže podčiarkne krásu interiéru, ale umožní vám aj správny prenos tepla.

Laminátová podlaha je jednou z najobľúbenejších povrchových úprav miestností. Poskytuje útulnosť a po paneloch sa chodí príjemnejšie ako napríklad po dlažbe. Na podlahové kúrenie sa často kladú laminátové či vinylové panely. Táto krásna povrchová úprava zdôrazní krásu miestnosti, dokáže imitovať prírodné drevo a v prípade vinylových panelov aj iné materiály. Vďaka tomu sa ľahko prispôsobí rozmanitým interiérom a aranžmánom. Skvele poslúži aj v obývačke, je to jednoznačne najlepšia podlaha.

Podlaha-vykurovanie-3-X.jpg


Je dobré dať na rady od výrobcu

Pri kúpe panelov, ktoré sa majú položiť na podlahové kúrenie, je dôležité siahnuť po takých, čo sa odporúčajú na takúto povrchovú úpravu. Výrobca na obale zväčša uvádza, či je ten-ktorý model vhodný na podlahové kúrenie alebo nie. Vinylové podlahy alebo laminátové panely odporúčané na podlahové vykurovanie majú nízky tepelný odpor, sú odolné voči teplotným zmenám a účinkom tepla sa nedeformujú.

Sú to dôležité parametre, pretože panely, ktoré nie sú prispôsobené na podlahové vykurovanie, sa môžu vplyvom tepla zdeformovať a znehodnotiť alebo ich tepelný odpor bude privysoký na to, aby bolo vykurovanie efektívne. Ak hľadáte tie správne podložky a panely, ktoré si budú perfektne rozumieť s podlahovým kúrením, určite si pozrite podlahové panely Merkury Market – široký sortiment, krásne vzory a farby, ako aj atraktívna cena vás určite zlákajú.


Čo je lepšie – vinyl alebo laminát?

Podlahové panely predstavujú širokú skupinu produktov. Patria medzi ne laminované a vinylové panely. Oba druhy možno prispôsobiť na podlahové kúrenie: budú odolné voči vysokým teplotám, takáto úprava dobre vedie teplo (t.j. vyznačuje sa nízkym tepelným odporom). Ak sa pýtate, ktorá podlaha bude na podlahové kúrenie fungovať najlepšie, rozhodne zvoľte panely.

Laminátové panely sú mimoriadne populárnou alternatívou. Väčšinou sú vo farbe a vo vzore prírodného dreva, vďaka čomu miestnosť zútulnia a poskytnú príjemné zázemie pre rozličné aranžmány. Moderné panely sú odolné voči vode ako keramické dlaždice, takže môžu byť dobrou náhradou za keramické dlaždice v kuchyni alebo aj kúpeľniach.

Vinylové panely sa zase vyrábajú tak, že dokážu imitovať nielen prírodné drevo, ale aj iné materiály: kameň, mramor, dlažbu a iné. Vďaka svojej flexibilnej konštrukcii, malej hrúbke a vysokej odolnosti sa odporúčajú najmä na podlahové vykurovanie. Výrobky vhodné na vykurovanie sa vyznačujú dobrým vedením tepla. Vinylové panely dobre zvládajú zmeny teplôt. Osobitne dôležité je aj to, že sú odolné voči vode, takže sa hodia do kúpeľne aj do mokrej zóny (pri sprche či vani).

Podlaha-vykurovanie-2-X.jpg


A čo podlaha z prírodného dreva?

Prírodné drevo sa pôsobením tepla často deformuje. Deformácie vyzerajú nevzhľadne a medzery spôsobujú, že podlahové kúrenie je nerovnomerné a menej účinné. Drevená podlaha preto nie je najlepším nápadom na podlahové kúrenie.

Krása drevenej podlahy láka mnohých, niektoré aranžmány vyžadujú tiež použitie dreva (napr. obývačka vo vidieckom alebo rustikálnom štýle). Mimoriadne dobre bude zariadenie vyzerať aj na drevenej podlahe. Je teda naozaj potrebné vzdať sa dreva, ak je možnosťou aj podlahové kúrenie? Aká podlaha na podlahové kúrenie bude dobrá, ak uvažujeme o prírodnom dreve?


Drevo vhodné na podlahové kúrenie

Ak máte záujem len o drevenú podlahu na podlahové kúrenie do obývačky, vyberte si dreviny, ktoré sa vyznačujú dlhým časom na dosiahnutie hygroskopickej rovnováhy a nízkym koeficientom zmrštenia. Odporúčané druhy sú dub a exotické drevo. Oproti iným drevinám sú odolnejšie voči vysokej teplote. Pevné dosky z nich dokážu lepšie viesť teplo a nie sú také náchylné na poškodenie, drevené dosky nemenia farbu počas používania a v dôsledku teploty.

Podlaha-vykurovanie-4-X.jpg


Koberec na podlahovom kúrení

Ktorá podlaha bude najlepšia, to závisí najmä od vlastností povrchovej úpravy. Dôležité je však zladiť aj usporiadanie a osobné preferencie užívateľov izieb. Dobrá podlaha na podlahové kúrenie má teda splniť nároky obyvateľov. Na podlahové kúrenie sa dajú položiť aj kobercové krytiny. Nie je to veľmi obľúbené riešenie, no skvele sa bude hodiť do detskej izby či spálne, v niektorých prípadoch koberec pekne ozdobí aj obývačku.

Na podlahové kúrenie možno klásť vysokoodolné plastové krytiny. Pred kúpou podlahovej krytiny si však overte, či je vhodná na podlahové kúrenie – túto informáciu by mal výrobca uviesť v popise produktu.


Aká podlaha na kúrenie? Zhrnutie

Ktorá podlaha na podlahové vodné vykurovanie bude najlepšia? Ako vidíte, je veľa možností. Dlaždice, panely, dosky a dokonca aj koberce - dajú sa použiť všetky tieto riešenia. Pri kúpe produktov si však určite skontrolujte, či sa zvolená povrchová úprava odporúča na podlahové kúrenie, či sa vyznačuje vysokou tepelnou odolnosťou a či dobre prepúšťa teplo.

Foto: Merkury Market

Podobné články