Bezpečnostné dvere sú najlepším strážcom vášho príbytku

30.06.2016, Petra Benczyová | Materiály, technológie, konštrukcie

Je príjemné vyberať letnú dovolenku, tešiť sa na ňu, dokonale si ju vychutnať. A potom? Návrat domov môže pripomínať aj ľadovú sprchu, pretože kým vy ste oddychovali, zlodeji nelenili. Brrrr!

Začnime dobrými správami. Počet vlámaní na Slovensku z roka na rok klesá. Kým napríklad v roku 2014 zlodeji prenikli do takmer 9,5-tisíca objektov, vlani polícia zaznamenala necelých 7-tis. vlámaní. To už je pokles! A keď porovnáme toto číslo s údajom z roku 2013, keď zlodeji vnikli do vyše 11-tis. príbytkov, môže sa zdať, že na dovolenke sa už nemusíme trápiť, či je náš byt v bezpečí.

Ale pozor! Za klesajúcim počtom vlámaní nie je to, že by si zlodeji hromadne vstúpili do svedomia. Sú stále rovnako aktívni. Čoraz viac ľudí si však svoje obydlie chráni bezpečnostnými dverami, ktoré zlodeji buď nedokážu prekonať, alebo, keď sa pozrú, aký model dverí by museli zdolať, ani sa o to nepokúsia.

33b-shutterstock_226124095-dvere-1-X.jpg


Čo sú bezpečnostné dvere?

Hros-Sherlock-X.jpg"Treba priznať, že neexistujú neprekonateľné dvere," hovorí Juraj Hroš, bezpečnostný analytik zo spoločnosti Sherlock (na snímke). Áno, z filmov poznáme, ako šikovná partička dlhoprstých prejde cez rozum bankárom či majiteľom kasín, pretože nemá problém prekonať tony ocele ani nástrahy najmodernejšej techniky. Stačí, keď majú dostatok priestoru a času a dobré vybavenie.

"Priestor, čas a vybavenie je presne to, čo rozhoduje. Každé dvere sa dajú prekonať, no kým do jedných stačí kopnúť, aby povolili, iné treba páčiť desiatky minút a nebude na to stačiť len tak hocijaká výbava, ktorá sa dá nenápadne schovať do vrecka," pokračuje J. Hroš. Skúsení zlodeji dobre poznajú rozličné modely dverí a vedia, o ktoré bezpečnostné sa ani neobtrú. Lebo keby ich chceli otvoriť, trvalo by im to tak dlho alebo by pritom narobili toľko hluku, že by ich pravdepodobne niekto zbadal skôr, než by sa dostali dnu.

"Bezpečnostné dvere sa testujú v akreditovaných skúšobniach, a to tak, že sa ich tam pokúšajú rozmanitými spôsobmi prekonať. Podľa spôsobu napadnutia a času potrebného na prekonanie dverí sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried," vysvetľuje analytik zo Sherlocku. "Bezpečnostné dvere, ktoré prešli skúšobňou, majú certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do bezpečnostnej triedy podľa európskej normy EN 1627. Ak certifikát nemajú a predajca aj tak deklaruje, že sú bezpečnostné, nie je to tak," vraví.


Jednotka nie je výborná

V prípade bezpečnostných tried dverí platí, že čím je číslo vyššie, tým lepšia je ich bezpečnosť. Prvá trieda bezpečnosti sa hodí možno na pivnicu naplnenú prázdnymi zaváraninovými pohármi, druhá poskytuje základný stupeň ochrany a odolnosti voči statickému a dynamickému zaťaženiu.

"Podľa mojich skúseností sú pre bežnú rodinu, ktorá si chce chrániť majetok, súkromie a bezpečie, najvhodnejšie bezpečnostné dvere tretej triedy. Majú certifikovaný vysoký stupeň ochrany a odolnosť voči mechanickému napadnutiu skrutkovačom, drevenými a plastovými klinmi, kliešťami, hasákom, páčidlom či ručnou mechanickou vŕtačkou," hovorí J. Hroš. Štvrtá bezpečnostná trieda je najvyššia.

Kvalitné dvere sa navyše testujú aj z pohľadu životnosti a keď je na certifikáte uvedená životnosť 30 rokov, budú slúžiť minimálne jednej generácii. "Bezpečnostné dvere by však mali chrániť aj pred hlukom či ohňom, to všetko si treba overiť na certifikáte dverí. Význam ochrany pred ohňom je každému azda jasný, dvere s protihlukovým uzáverom poskytujú súkromie zvnútra a pokoj zvonku. Lepšie utesnenie navyše bráni únikom tepla či prefukovaniu popod dvere, čo tiež zvyšuje komfort bývania a v neposlednom rade šetrí peniaze," vysvetľuje J. Hroš.


Čo je dôležité

"Dôležitá je vnútorná konštrukcia dverí. Musia v nich byť priečne a pozdĺžne výstuhy, pevný oceľový rám, zvuková a tepelná izolácia a kvôli legislatíve a poisteniu aj protipožiarne prvky," dopĺňa bezpečnostný analytik.

Ako perfektný prvok ochrany sa nám roky zdal aj bod do podlahy. Ale jeho sláva sa pominula. Nie je na škodu, keď ho dvere majú, no záujem oň klesá, pretože ľudia si nechcú poškodiť dlažbu, v ktorej majú neraz kúrenie či elektrické vedenie. Niektoré nevhodne umiestnené otvory pre aktívne či pasívne čapy môžu znížiť bezproblémovú funkčnosť a užívateľský komfort bezpečnostných dverí, napríklad z dôvodu zanesenia otvoru do podlahy drobnými nečistotami, kamienkami prinesenými na obuvi. Otvor sa zanesie a dvere sa nedajú uzamknúť.

Naopak, výhodou konštrukcie bez istiaceho bodu do podlahy je možné dodatočné dopasovanie na výšku a majiteľ sa vyhne možným problémom pri zamykaní. Najbezpečnejšie sú body, ku ktorým sa páchateľ nedostane.


Dvakrát meraj

O bezpečnosti dverí rozhoduje ešte tisíc ďalších maličkostí. Teda zdanlivých maličkostí. Napríklad to, čím je vyplnená zárubňa. Či ju vie dodávateľ dverí zložiť aj z dvoch kusov, lebo najmä v tehlových domoch nebývajú steny ideálne rovné a rovnako hrubé. Čo potom? Veď zárubňa sa ohnúť nedá. Alebo taká retiazka. Ak sú oká na nej poctivo pozvárané a retiazka je pevne uchytená skrutkou na jednom konci v zárubni a na druhom konci na kľučke, prekonať ju je náročné. Každý zlodej však vie, že obyčajná pokovovaná či pozinkovaná retiazka je iba ozdoba, ktorá sa dá jediným šikovným ťahom prekonať.

"Istotu, že budete mať dobré a funkčné bezpečnostné dvere máte iba vtedy, keď si ich vyberiete až po tom, ako servisní technici všetko zamerali, zvážili a následne navrhli riešenia. Takže nie najskôr zaplatiť zálohu a potom ich čakať, ale dať si bezplatne urobiť zameranie, odborne a nezáväzne poradiť, na základe zisteného získať cenovú ponuku a vzápätí si v pokoji vybrať," radí bezpečnostný analytik.

A keďže také dvere nie sú lacný špás, nie je na škodu vybrať si ich od takého predajcu, ktorý k nim ponúka aj časovo neobmedzený a bezplatný servis. Ak vie, že predáva kvalitný produkt, nemá problém poskytovať takúto službu.


Hudba budúcnosti

Smart, inteligentné technológie prenikajú aj do dverí. Už aj u nás dostať dvere s elektronickým kukátkom, ktoré nasníma človeka stojaceho pred nimi. "Čo sa týka bezpečnostných dverí, v materiáloch sa už nie je veľmi kam posunúť. Inovácie sú však v ovládaní a sledovaní vstupov cez smart technológie, v odplašení neželaného návštevníka na diaľku zvukovým signálom alebo montovaním prídavného zariadenia na kľučku, ktorým sa potom dajú dvere otvoriť na diaľku cez smartfón alebo na základe odtlačku prsta. Pokrok nezastavíme ani v tejto oblasti a sám som zvedavý a vzrušený z toho, čo všetko prinesú nové technológie do oblasti bezpečnostných dverí. Trendy dlhodobo udáva Assa Abloy, globálny líder na trhu bezpečnostných riešení otvárania dverí," uzatvára J. Hroš zo Sherlocku.

Foto: Shutterstock, Sherlock

Podobné články