Bezúdržbový moderný plot vás zbaví starostí a vyzerá ako z dreva

11.09.2018, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Význam oplotenia pozemku netreba dlho vysvetľovať. Či už potrebujete oplotiť pozemok, kde stojí vaša novostavba, alebo uvažujete o novom plote namiesto starého, mal by váš nový plot byť nielen pekný, ale aj praktický a funkčný.

Vhodný výber materiálu, z ktorého bude plot vyrobený, oceníte rok čo rok. Moderný plot od Sunsystem môže vyzerať stále ako nový bez toho, aby ste sa museli trápiť s jeho údržbou.

Plot-drevo-hlinik-1-X.jpg


Drevený plot a jeho náročná údržba

Drevo býva prvým materiálom, ktorý si spájame s plotom k rodinnému domu. Nechceme spochybňovať jeho krásu, lebo predsa len, na výrobu plotov sa používa po stáročia a ide o ekologický a veľmi estetický prírodný materiál. Jeho údržba je však náročná aj časovo, aj finančne.


Ako sa starať o plot z dreva?

Kvalitný drevený plot nie je lacná záležitosť a treba sa oň dobre starať. Prvotné ošetrenie dreveného plota sa skladá z niekoľkých krokov. V prvom rade je nutné plot naimpregnovať fungicídnymi napúšťadlami. Tie majú za úlohu drevo chrániť pred hubami, plesňami, a tiež ho pripraviť na teplotné výkyvy. Až po zaschnutí sa môže plot natrieť farbou. Následne musíte náter každý rok obnovovať, najlepšie vždy pred zimou.

Po piatich rokoch by mala nastať veľká kontrola a údržba. Ak zistíte, že niektoré časti plota hnijú, je potrebné ich celé vymeniť. Z ostatných dielcov potom treba oškrabať všetky staré nátery a drevené plotovky opäť naimpregnovať, ošetriť a natrieť.


Moderný plot je bezúdržbový

Hliníkové ploty sú v poslednom čase veľkým hitom. Vďačia za to nielen svojmu nadčasovému, modernému vzhľadu, ale predovšetkým vynikajúcim vlastnostiam. Na rozdiel od drevených dosiek hliníkové systémy oplotenia, či už ide o plotové polia, vstupnú bránku alebo elektrickú hliníkovú bránu, budú vyzerať stále skvele bez pričinenia majiteľov.

Kvalitné hliníkové oplotenie a všetky jeho súčasti je zhotovené z hliníkových profilov, ktorých povrch je špeciálne ošetrený vypaľovanou práškovou farbou. Dôležité sú aj pevné spoje, ktoré by mali byť výhradne z nehrdzavejúceho materiálu.

Plot-drevo-hlinik-2-X.jpg

Plot-drevo-hlinik-3-X.jpg


Hliníkový plot v drevodekore

Príkladom toho, ako esteticky môže vyzerať moderný hliníkový plot v drevodekore, je jedna z realizácií firmy Sun System. Zákazník si vybral jednoduchý a elegantný dizajn hliníkového lamelového plota Rand pre niekoľko plotových polí a vstupné bránky na pozemok.

Pretože sa nechcel vzdať vzhľadu prírodného dreva, vybral si pre svoj nový plot povrchovú úpravu v drevodekore, konkrétne v drevodekore orechového dreva. Získal tak bezúdržbový plot, ktorý bude stále vyzerať ako nový, a zároveň neprišiel o vzhľad plota z prírodného dreva.

Plot-drevo-hlinik-5-X.jpg

 Vzorkovník drevodekorov hliníkových plotov od českej značky Novavisio (po kliknutí na obrázok sa predloha otvorí v novom okne)


 

Foto: Sun System SK

Podobné články