Centrálne ovládanie žalúzií a roliet chráni pred teplom aj zlodejmi

08.12.2017, Michaela Lukovičová | Materiály, technológie, konštrukcie

Centrálne ovládané žalúzie a rolety lepšie ochránia príbytky nielen pred slnkom, ale aj pred zvedavými pohľadmi zvonku.

Žalúzie a rolety s elektrickým motorovým pohonom sú sofistikovaný multifunkčný systém, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá. Majú vplyv nielen na svetelnú a vo veľkej miere aj na tepelnú pohodu v príbytkoch, ale plnia tiež dôležitú bezpečnostnú funkciu. Nepretržite zatiahnuté žalúzie či rolety počas niekoľkých dní sú doslova pozvánkou pre zlodejov. Moderné ovládacie systémy preto umožňujú automatické meniť polohu tieniacich prvkov bez zásahu používateľa, či už na všetkých alebo vybraných oknách. To je však len jedna z mnohých výhod.

49b-shutterstock_452393110-1-X.jpg


Regulácia podľa počasia

Ovládanie žalúzií a roliet pozostáva z pohybov hore a dolu a v prípade žalúzií aj z natáčania lamiel. Okrem manuálneho diaľkového ovládania pomocou ovládača, smartfónu alebo tabletu je však rozumné každé okno vybaviť aj lokálnym tlačidlom, aby ste na povytiahnutie žalúzií na jednom okne nemuseli používať mobilnú aplikáciu či centrálny ovládací panel. Manuálne ovládanie je často prirodzenejšie a rýchlejšie.

V iných situáciách je zasa výhodnejšie všetko ponechať na automatiku. Ak sa napríklad v priebehu dňa, keď nikto nie je doma, zmení počasie, inteligentný riadiaci systém sa postará o optimálne nastavenie žalúzií, čo jednak prináša úspory energie, jednak zabezpečuje aj tepelnú pohodu v príbytku.

Predstavte si, že ráno odchádzate z domu alebo bytu a je zamračené, preto necháte žalúzie vytiahnuté, no o dve hodiny sa počasie zmení a po zvyšok dňa slnko prehrieva interiér. Je síce možné nechávať žalúzie permanentne zatiahnuté, ale to zasa nemusí prospievať izbovým kvetinám, ktoré potrebujú svetlo. V prípade, že chcete žalúzie a rolety regulovať automaticky podľa počasia, mal by byť centrálny riadiaci systém napojený na exteriérový teplomer a senzor slnečného svitu.


Široká paleta scenárov

Schneider-rele-X.jpgIdeálnym riešením je kombinácia centrálneho ovládania všetkých okien s lokálnym ovládaním jednotlivých okien, či už manuálnym alebo automatickým. V súčasnosti sú už bežným štandardom inteligentné prvky na zatieňovanie interiérov vybavené elektrickými motorovými pohonmi, ktoré sa ovládajú tzv. žalúziovými spínačmi.

Umožňujú manuálne riadiť chod žalúzií a roliet na diaľku jednotlivo aj po skupinách, automaticky podľa intenzity osvetlenia, ako aj na základe časového programu, keď spínacie hodiny zabezpečia napríklad vytiahnutie žalúzií a roliet ráno a ich opätovné spustenie večer. Scenárov je nepreberné množstvo.

Centrálne ovládanie žalúzií a roliet sa dá riešiť mnohými spôsobmi. K osvedčeným patria riešenia od spoločnosti Schneider Electric. Veľkej popularite sa teší napríklad ucelený bezdrôtový systém Unica AirLink alebo systém pre inteligentné bývanie KNX.

Pokiaľ však niekto nechce investovať do komplexného systému inteligentnej domácnosti, môže si zvoliť aj jednoduchšie a lacnejšie riešenie – riadiace relé pre viacnásobné ovládanie žalúzií MTN576398 (na snímke). To má navyše výhodu, že je hrubé len 22 milimetrov, takže ho možno bez problémov umiestniť do hlbokej elektroinštalačnej krabice priamo pod akýkoľvek tlačidlový žalúziový vypínač. Vďaka rozličným kombináciám zapojenia niekoľkých relé umožňuje aj toto riešenie centrálne ovládanie všetkých žalúzií a roliet, ako aj po skupinách či samostatne.

Foto: Shutterstock, Schneider Electric

Podobné články