Čo by ste mali vedieť o streche, jej rekonštrukcii a strešnej krytine

03.06.2016, Vladimír Pabiš | Materiály, technológie, konštrukcie

Strechy na budovách majú životnosť desiatky rokov, strešnú krytinu si preto treba vyberať veľmi starostlivo. Aj tá najkvalitnejšia strecha však raz doslúži a bude potrebovať rekonštrukciu.

Strechy domov bývajú ploché a šikmé. Za plochú možno považovať strechu so sklonom menej ako 10°. Hlavnou výhodou je jednoduchšie konštrukčné riešenie ako pri šikmej streche, rýchla montáž a zväčša aj nižšia cena. Nevýhodou je predovšetkým menší výber zo strešných krytín (prevládajú varianty z plechu alebo betónu), nižšia životnosť (zásluhou intenzívnejšieho UV žiarenia) a nižšia odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Strechy-krytina-1-X.jpg

 Drevostavba s keramickou strešnou krytinou Braas Smaragd


 

Solárne panely na plochej streche

Plochá strecha sa dnes spája aj s nízkoenergetickými riešeniami. Vďaka nízkemu sklonu je vhodnejšia na inštaláciu solárnych panelov, ktoré sú tak schopné príjmať viac slnečného žiarenia. Jednoduchšia konštrukcia výrazne zjednodušuje aj zateplenie, kedže sa zatepľuje len v jednej rovine, vďaka čomu tieto strechy majú dobré tepelnoizolačné parametre.

Čo sa týka polohy, ploché strechy sú konštrukciou určené do rovinatých oblastí bohatých na slnečný svit, kde nehrozia extrémne výkyvy počasia. Navyše, dnes je to trendové riešenie, ktoré si na novostavby vyberá čoraz viac ľudí. Z použitých materiálov tu najviac prevládajú betónové a plechové varianty.

Strechy-krytina-8-X.jpg

 Dom s plochou plechovou strechou Ruukki


 

Šikmé variácie

Šikmé strechy sú tie, kde sklon prevyšuje 10°. Na základe svojho sklonu sú menej namáhané poveternostnými zmenami, preto ich plášť je menej náročný na stavebný materiál. Medzi ich hlavné výhody patrí vyššia životnosť konštrukcie, priestor pre obytné podkrovie, jednoduchšia údržba a vyššia odolnosť voči počasiu. Prednosťou je tiež možnosť vybrať si z viacerých druhov krytín (betónová, keramická, plechová či asfaltová).

Šikmá strecha môže mať viac tvarových variácií. Najčastejšie používané je klasické "véčko" alebo sedlová strecha, ktorá je na Slovensku najobľúbenejšia. O niečo zložitejšia je strecha valbová a polovalbová, tie sa využívajú najmä pri stavbách domov tvarovaných do L. Ďalším, čoraz populárnejším typom je strecha pultová, ktorá sa od plochej líši väčším sklonom presahujúcim 10°.

Šikmá strecha sa vďaka svojej konštrukcií oveľa viac hodí do vysokohorských oblastí, kde hrozia extémne výkyvy počasia. Šikmé strechy majú aj podstatne dlhšiu životnosť ako ploché, a tak ich údržba je oveľa jednoduchšia. Vyššie nároky sa však kladú na zateplenie, kedže pri šikmej streche je oveľa viac miest, kde môžu vzniknúť tepelné mosty. Medzi najobľúbenejšie materiály patria betónové a keramické krytiny.

Strechy-krytina-3-X.jpg

 Dom s betónovou strešnou krytinou Bramac Adria


 

Druhy strešných krytín

  • Betónové krytiny – na Slovensku jedno z najpoužívanejších riešení. Odolávajú extrémnym povetrernostným výkyvom a použitím kvalitného štrku získavajú vysokú pevnosť, ktorá vekom ešte rastie. Nízka nasiakavosť je veľkou devízou najmä počas zimných mesiacov, keď je krytina zaťažená snehom. Záruka sa dáva na 30 rokov na mrazuvzdornosť a odolnosť tejto krytiny, ktorá je vhodná na všetky typy striech.
  • Keramické krytiny – sú esteticky príťažlivé. Vďaka hladkému povrchu a úpravám, ako sú engoba a glazúra, dobre odolávajú kyslým dažďom, nečistotám a machu. Majú tiež dlhú životnosť. Vhodné sú skôr pri väčších sklonoch.
  • Asfaltové krytiny –vyznačujú sa nízkou hmotnosťou. Sú vodovzdorné, flexibilné a priľnavé. Kvalitu zabezpečuje sklená rohož, ktorá je nosnou zložkou šindľov. Majú solídne zvukovoizolačné vlastnosti, vzdorujú machom a lišajníkom. Ich životnosť býva do 30 rokov.
  • Plechové krytiny – sú najľahším riešením, preto sa hodia skôr do rovinatých oblastí. Potrebujú pravidelnú údržbu a ochranu náterom pred koróziou. Hodia sa aj na strechy s nízkym sklonom a sú cenovo dostupné. Životnosť majú 15 až 30 rokov.

Strechy-krytina-4-X.jpg

 Dom s betónovou krytinou Bramac Klasik


 

Kedy rekonštruovať?

Trend viacgeneračných domov je na Slovensku mimoriadne rozšírený, takže rekonštrukcia striech je na našom území častým javom. Dôvodov na opravu je hneď niekoľko. Keďže však ide o veľký zásah aj do konštrukcie domu a navyše finančne náročný postup, treba si rekonštrukciu vopred dobre premyslieť.

Najčastejšou príčinou výmeny strechy je jej vysoký vek, keď už prestala plniť svoju funkciu. Medzi ďalšie dôvody patrí rozšírenie obytného a pracovného priestoru, odstránenie konštrukčných chýb, lepšie zateplenie domu kvôli šetreniu energií a pravdaže, zvýšenie estetickej a trhovej hodnoty stavby. Sezóna na strešné rekonštrukcie trvá nepretržite okrem zimy, keď by mala strecha byť už zatvorená a dôkladne si tak plniť svoju úlohu.

Strechy-krytina-5-X.jpg

 Dom s betónovou strešnou krytinou Bramac Klasik Thermoprotector


 

Treba sa dôkladne pripraviť

Pred začiatkom rekonštrukcie si treba dobre premyslieť, či chcete len vymeniť strešnú krytinu, alebo aj rozšíriť svoj dom o útulné podkrovie. Pri výmene krytiny nepotrebujete žiadne stavebné povolenie, kým pri výstavbe podkrovia áno. Ďalším krokom je osloviť projektanta, ktorý vám projekt rekonštrukcie vypracuje, a statika, aby prišiel skontrolovať krov.

Ak navyše nechcete nič nechať na náhodu, kvalitní výrobcovia strešných krytín ponúkajú okrem realizácie rekonštrukcie aj bezplatný servis a poradenstvo. Poradia vám, aká strešná krytina sa hodí práve na váš dom, a vypočítajú cenu celej strechy aj s použitým príslušenstvom. Budete mať teda presnú predstavu o finančnej náročnosti projektu.

Strechy-krytina-6-X.jpg

 Dom s betónovou strešnou krytinou Bramac Max 7


 

Strešné príslušenstvo a izolácie

Ak ste si už zvolili strešnú krytinu, nasleduje výber zatepľovacích, poistných a hydroizolačných fólií, ktoré sa kombinujú s ostatnými izolačnými materiálmi (napr. kamenná vlna). Okrem nich tvorí strešné príslušenstvo veľké množstvo prvkov, ako sú príchytky, hrebeň, prvky pre odkvapovú hranu, prestupy, ukončovacie systémy, úžľabie a celé riešenie odkvapového systému. K strešnému systému patria aj slnečné panely, fotovoltické články a strešné okná.

Veľké množstvo strešných komponentov vytvára pre obyčajného, menej informovaného zákazníka neprehľadnú situáciu, ktorú nezodpovední fušeri môžu zneužiť. Z praxe sú známe príklady, keď jednotlivé prvky strešného systému nie sú osadené vôbec alebo sú nahradené nekvalitnými napodobeninami s problematickou zárukou.

"Strešné doplnky bývajú veľmi namáhané, preto ich kvalita a odolnosť je nesmierne dôležitá. Ak využívate služby značkových pokrývačov, strešnú krytinu vám dodajú spolu so strešným príslušenstvom a dielcami, ktoré sú navzájom kompatibilné," hovorí Marcel Modranský zo spoločnosti Bramac.

Strechy-krytina-7-X.jpg

 Dom s betónovou strešnou krytinou Bramac Reviva


 

Nová strecha za päť dní

Ak ste si vybrali krytinu aj so strešným systémom, rekonštrukcia môže trvať päť dní. V prvý pracovný deň sa demontuje strecha. Druhý a tretí deň sa montujú kontralaty, fólie a laty. Už na štvrtý deň sa ukladá strešná krytina a na posledný, piaty deň sa rieši montáž strešného príslušenstva a ostatných doplnkov. Starú strechu tak môžete vymeniť v priebehu jedného týždňa.

Strechy-krytina-9-X.jpg

 Dom s betónovou strešnou krytinou Terran


 

Strechy-krytina-10-X.jpg

 Dom s keramickou strešnou krytinou Tondach


 

Foto: Braas, Bramac, Ruuki, Terran, Tondach

Podobné články