Čo nové prináša prehľad základných typov batérií?

19.01.2023, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Spotrebné batérie sú staré ako samá elektronika. Alebo staršie? V podstate aj tie najvýkonnejšie modely starnú a postupom času klesá ich výkonnosť. Batériu pritom nemusíte používať často, jednoducho to vyplýva z opotrebovania článkov. Ako však udržať výdrž batérie a vybrať si spoľahlivý trvácny model pre používanú elektroniku?

Baterie-shutterstock-1-X.jpg

 

Batérie pod drobnohľadom

Niektoré batérie sú malé ako gombík, ale porovnateľne výkonnejšie než iné typy. Dokazujú to už miniatúrne gombíkové batérie Cr2032 ako obľúbené lítiové modely. Ich výhody vyplývajú najmä z konštrukčných vlastností použitých anód. Ak je ich základným materiálom lítium, ide zároveň o najvhodnejší typ s dobrým potenciálom elektrochemického vedenia.

S tým súvisí základná vlastnosť lítiových batérií, a to dlhá životnosť. Prezentujú sa ako stabilné modely, čo užívatelia v praxi zisťujú pri dlhodobom vybíjaní. Tá istá batéria môže slúžiť desať rokov a viac, pričom cena za jeden kus je v porovnaní s výkonnosťou skutočne zanedbateľná.


Jedna batéria nahrádza silu viacerých

Táto vlastnosť naznačuje, že lítiové modely v prehľade základných typov batérií vyhovujú tak z ekonomického, ako aj z ekologického hľadiska. Nevymieňame ich často, a to ani keď ide o frekventovanú a intenzívnu elektroniku. Výkonu jednej lítiovej batérie sa často nevyrovnajú ani dva či tri štandardné modely.

O malých lítiových batériách je známe, že zvládajú vysoké rozdiely v podmienkach skladovania. Môže ísť aj o teploty 30 °C pod bodom mrazu a 60 °C v plusovom pásme. Zároveň sa lítiovými batériami vyzdvihuje ich kompatibilita s bežnou technikou. Batérie tak disponujú zvýšenou ochranou pred vytečením, čím by mohli zariadenie vážne poškodiť. Keď hovoríme o gombíkových batériách pri hmotnosti tri gramy, je až neuveriteľné, o akom výkone a trvácnosti nás presviedčajú.

Foto: Nor Gal / Shutterstock.com

Podobné články