Dlažby v interiéri sa netreba báť. Poradíme vám, ako si dobre vybrať

12.04.2024, Silvia Jáhnová | Materiály, technológie, konštrukcie

Vybrať si dlažbu ako podlahovú krytinu do interiéru a exteriéru prináša okrem vizuálneho zjednotenia priestoru aj ďalšie výhody. Vďaka svojej odolnosti je ideálna na miesta náchylné na opotrebovanie.

Odklon od zaužívaných postupov ponúka možnosť znásobiť potenciál obytných priestorov nevšedným spôsobom. "Rovnaká dlažba v interiéri aj v exteriéri búra hranice v priestore. Vytvára pocit plynulosti a súdržnosti, ktorý je vizuálne pôsobivý a funkčne tiež praktický," hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia obkladov a dlažieb v nákupnom reťazci Hornbach.

Dlazba-interier-1-X.jpg


Správna podlaha pre každý priestor

Dlažbu si vyberajte nielen podľa estetických kritérií, ale aj vzhľadom na jej praktickosť. V kuchyni sa bežne vyskytujú rozliate tekutiny, mastnota a je tu aj veľký pohyb. "Požiadavkám rušného kuchynského prostredia vyhovie ľahko čistiteľná dlažba, ktorá je odolná voči škvrnám a vlhkosti," poznamenáva R. Klička.

Dlazba-interier-2-X.jpg

Do obývacej izby, kde je prvoradé pohodlie a štýl, zvážte obklady s teplejšou a prívetivejšou štruktúrou, napríklad obklady so vzhľadom dreva či kameňa. Dlažba v prírodnom dekore dodá priestoru teplo a atmosféru a zároveň odoláva každodennému opotrebovaniu. V prípade výberu dlažby pre terasu sú kľúčovými faktormi trvanlivosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Dlazba-interier-3-X.jpg


Rozdiely v kvalite a vo vlastnostiach

Pri kúpe obkladov a dlažieb je veľmi dôležité si overiť, či spĺňajú normu EN. Táto európska norma stanovuje minimálne kritériá kvality pórovitých a kameninových obkladov a dlažieb a slúži zákazníkom ako cenný nástroj na orientáciu pri výbere výrobkov. "Obklady a dlažby zhodujúce sa s európskou normou EN majú regulované minimálne požiadavky na odolnosť proti opotrebovaniu, vsiakavosť, toleranciu rozmerov, rovnosť povrchu, mrazuvzdornosť a pevnosť v tlaku a ohybe," vysvetľuje R. Klička.

Dlazba-interier-5-X.jpg

Rozdelenie podľa zaťaženia a odolnosti
Nemenej dôležité je aj zohľadniť požiadavky na zaťaženie priestoru, kde sa bude dlažba používať. Na miesta s vysokou intenzitou prevádzky, ako sú chodby, kuchyne či terasy, zvoľte dlažbu s vysokou odolnosťou. Priestory s nižším pohybom, ako sú spálne alebo kúpeľne, nevyžadujú dlažbu s takou vysokou nosnosťou.

Dlazba-interier-6-X.jpg

Triedy protišmykovosti
Bezpečnosť by mala byť najvyššou prioritou pri výbere dlažby, najmä v priestoroch náchylných na rozliatie tekutín alebo vlhkosť. Dlaždice s glazovaným či neglazovaným povrchom sú na trhu dostupné v niekoľkých triedach protišmykovosti. Do kúpeľní, kuchýň či vonkajších priestorov si voľte dlažbu s vyššou triedou protišmykovosti, aby ste minimalizovali riziko nehôd. Textúrované alebo matné povrchové úpravy môžu tiež zlepšiť trakciu a zabezpečiť väčšiu stabilitu pod nohami.

Dlazba-interier-8-X.jpg

Triedy oteru
Triedy oteru, označované aj skratkou PEI, udávajú odolnosť glazúry – od ľahkého používania v domácnostiach až po náročné komerčné použitie.

Dlazba-interier-7-X.jpg


Keď interiér ide von: symetria in/out

Použitie rovnakej dlažby v interiéri aj v exteriéri prináša hneď niekoľko výhod. Po prvé, vytvára plynulý prechod medzi vnútornými a vonkajšími priestormi, čím podporuje pocit celistvosti. "Zjednodušuje to aj proces navrhovania. Majitelia domov môžu zvolenú estetiku plynule rozšíriť z interiéru do exteriéru bez potreby ďalších materiálov alebo konštrukčných úvah. Rovnaká dlažba zjednodušuje údržbu, možno použiť rovnaké postupy čistenia," dodáva odborník z Hornbachu.

Dlazba-interier-4-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články