Dom roku 2018 v USA má okná od detvianskej firmy Makrowin

03.07.2019, Štefan Kuča | Materiály, technológie, konštrukcie

Ocenenie Dom roku 2018 od amerického časopisu Cosmopolitan Home získal nízkoenergetický dom s názvom Deer Haven Residence. V Michigane si ho postavil mladý architekt Evan Mathison.

Na túto stavbu v blízkosti rieky Thornapple dodal vyše 20 okien a posuvných dverí s trojsklom slovenský výrobca drevených a drevo-hliníkových okien Makrowin, s.r.o., Detva. Podrobnosti o tejto ocenenej stavbe prináša Cospopolitan Home v článku Harnessing the Power of the Sun (Využitie sily slnka).

USA-Mathison-Residence-1-X.jpg


Architekt išiel na istotu

USA-Mathison-Residence-4-X.jpg"Nie je to náš prvý úspech na americkom trhu. V USA sme mali už také referencie, že sa architekt E. Mathison obrátil práve na nás. Potreboval mimoriadne kvalitné okná, ktoré by boli v súlade s jeho filozofiou energetických ziskov zo slnečného žiarenia a úspor z čo najnižších strát. Všetky jeho požiadavky sa zhodovali s našou filozofiou, že výnimočné domy si vyžadujú výnimočné okná. Vyjadrenia v článku na adresu našich okien sú veľmi pochvalné a my si to veľmi vážime. Takéto referencie nám ešte viac otvárajú dvere do USA a svedčia o tom, že sme sa správne zamerali na najvyššiu kvalitu," hovorí riaditeľ Makrowinu Dušan Majer.

Podľa E. Mathisona je základom bilancie každej budovy použitie princípov trvalo udržateľného dizajnu. Kancelária Mathison|Mathison Architects na všetkých projektoch vždy robí štúdie uhlov dopadu slnečného žiarenia, čo mnohí iní architekti zanedbávajú. "Našim klientom hovorím, že značný kus rozpočtu a často najdrahšia časť domu sú jeho okná. Kde sú umiestnené, aké sú veľké a aká je ich orientácia – to je jeden z najkritickejších prvkov," vysvetľuje v článku E. Mathison.


Zákazník vlastnej firmy

Stal sa najnáročnejším zákazníkom vlastnej firmy, keď sa spolu so svojou manželkou rozhodli navrhnúť a postaviť si dom pre seba. Vedel pritom, že pre aktívny solárny dom je zásadná orientácia na juh.

USA-Mathison-Residence-2-X.jpg

Prirodzené svetlo do domu privádzajú trojsklá s plochou 500 štvorcových stôp (46,5 m²). Časť budovy s hlavným vchodom, otočená na sever, má iba 20 percent okien. Hlboké previsy a mreže, ako aj tvar a uhly strechy boli navrhnuté tak, aby dávali tieň, keď je slnko vysoko na letnej oblohe. V zime, keď je slnko na oblohe nižšie, pomáhajú cez okná využívať solárne zisky aj stromy ktoré v lete tienia, no v zime sú bez lístia a prepúšťajú viac svitu.

USA-Mathison-Residence-5-X.jpg


Bežné americké okná majú kolísavú kvalitu

Dizajn domu dotvárajú európske okná s trojsklom. Ide o prvý objekt mimo Nového Anglicka (New England), kde ich použili a E. Mathison chcel svojim klientom ukázať ich energetickú účinnosť v prevádzke. Bežné americké okná s dvojsklom alebo trojsklom majú medzi výrobcami rozličnú úroveň kvality a vyznačujú sa menšou vzduchotesnosťou a tepelnou pohodou.

USA-Mathison-Residence-7-X.jpg

"Trojité sklenené tabule (izolačné trojsklo) prakticky odstraňujú pocit sálania chladného vzduchu z presklenej steny, lebo povrchová teplota trojskla je rovnaká ako povrchová teplota steny. Keď sa postavíte k veľkým posuvným dverám, je to podobné, ako keby ste stáli pri stene. Tepelná pohoda je pre tento projekt rozhodujúca pre množstvo použitého skla. Okná sú otváravo-sklopné smerom do miestnosti alebo úplne otváravé do interiéru ako dvere. Kvalita dvojitého gumového tesnenia a viacbodového uzamykacieho kovania je veľmi vysoká a E. Mathison je hrdý na to, že dom dosahuje index vzduchotesnosti 0,59. Energetický ventilátor (ERV) beží takmer nepretržite cez filtre HEPA a udržiava 90 percent vyhriateho alebo ochladeného klimatizovaného vzduchu vnútri," píše sa v článku na adresu okien od Makrowinu.

USA-Mathison-Residence-6-X.jpg


Best Energy-Smart Home

Ďalší v USA ocenený nízkoenergetický dom, ktorý je vybavený drevenými oknami Makrowin, postavili v štáte Massachusetts. Tento objekt spája nostalgiu tradičného miestneho vidieckeho statku s potrebami rodiny 21. storočia. Vyhral cenu 2017 Best Energy-Smart Home časopisu Fine Homebuilding, prestížneho magazínu pre stavebné firmy v segmente výstavby obytných budov.

USA-Mathison-Residence-3-X.jpg


Makrowinu sa v USA darí

Makrowin sa v Spojených štátoch amerických presadil so svojimi oknami a s posuvnými dverami. Firma tu prerazila so svojimi úspornými drevenými a drevo-hliníkovými oknami už pred niekoľkými rokmi, a to napriek obrovskej konkurencii dodávateľov z celého sveta. V súčasnosti na tomto trhu detviansky výrobca realizuje značnú časť svojej produkcie. USA sa pre firmu stali najdôležitejším exportným teritóriom. Prvé okná od Makrowinu boli inštalované a úspešne prezentované na stavbe pasívneho domu v súťaži Solar Decathlon v roku 2011.

USA-Mathison-Residence-8-X.jpg

Foto: Cosmopolitan Home

Podobné články