Drevo na stenách: interiérový doplnok, čo nikdy nevyjde z módy

06.12.2024, Dagmar Jančovičová | Materiály, technológie, konštrukcie

Drevo je ušľachtilý materiál, preto má svoje neodmysliteľné miesto v klasickom i modernom interiéri, bez ohľadu na to, či je určený na bývanie alebo komerčné účely. Je nadčasové a zostáva, hoci sa iné trendy menia. Drevo stále bude symbolizovať luxus, prírodu, útulnosť a eleganciu.

Drevené obklady nie sú len spomienkou na staré dobré časy, keď zdobili domy najbohatších. Kazetové stropy, veľké drevené knižnice a drevený obklad na stenách boli jednoznačným symbolom luxusu panských sídiel a víl zámožných ľudí. V súčasných moderných interiéroch má drevo a drevený obklad tiež svoje miesto. No viac ako o luxuse vypovedá o harmónií a dodáva pocit pohody v každodennom živote.

Drevo-interier-1-X.jpg


Cenné vlastnosti dreva

Drevený obklad sa dá použiť na celé steny alebo na ich časti. Zakryje sadrokartónové aj murované priečky, čím do interiéru vnáša teplo a zároveň mení jeho akustické vlastnosti. Obklad prekryje nerovné povrchy stien, chráni steny pred poškodením a zašpinením a v nemalej miere zvyšuje akustickú pohodu v miestnosti.

"Obklad môže slúžiť aj ako funkčný závesný systém s možnosťou rozličných doplnkov," hovorí Tomáš Barbořík, riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia. "Rovnako tak môže vytvárať viaceré zóny v jednom priestore, napríklad kuchyňa sa dá dreveným obkladom na stene v kombinácii s neviditeľnými zárubňami funkčne oddeliť od obývačky, hoci stále tvoria jeden celok."


Škála obkladových materiálov

Umiestnením obkladu a výberom farby a dekoru sa dajú meniť aj optické vlastnosti priestoru. Miestnosť sa opticky predĺži, ak sa obklad na steny člení horizontálne. Pocit zníženého priestoru možno zasa dosiahnuť dreveným obkladom iba do úrovne bežnej svetlej výšky (265 centimetrov).

"Špeciálny vizuálny efekt bez pocitu preplnenia miestnosti sa dá docieliť tak, že drevom pokryjete len časť priestoru, napríklad dominantnú stenu," poznamenáva T. Barbořík. "Svetlejšie tóny vytvárajú vzdušný a príjemný pocit, kým tmavšie odtiene dodávajú hĺbku a pôsobia luxusne. Drevené obklady môžu reagovať so svetlom v priestore, čo vytvára prirodzené tieňovanie."

Škála drevených obkladových materiálov je naozaj veľmi široká a zahŕňa efektívne riešenie za príjemné peniaze, aj luxusné variácie. Najčastejšie sa v interiéri podľa druhu dreva využívajú dub, buk, jaseň a čerešňa. Pri zhotovovaní interiérového obkladu môžeme siahnuť aj po smrekovci (odpudzuje mole), orechu alebo javore.

Dubové drevo je tvrdé, odolné, svetlej farby a so zaujímavou štruktúrou. Buk je takisto vysokoodolný voči oderu, má jemnú kresbu a svetlý, až ružovkastý odtieň. Veľmi obľúbené ako obklad v interiéri je jaseňové drevo, ktoré môže mať celú škálu farieb od bielej až po bronzovú. Drevo má krásnu kresbu a zlatistý lesk. Pre zaujímavé farebné odtiene je interiérovými dizajnérmi oceňovaná aj čerešňa, ktorá môže byť od maslovožltej až po červenkastú.

Drevo-interier-2-X.jpg


Udržateľnosť a ekologické benefity

Drevené obklady si nevyžadujú veľa času na údržbu, stačí sa im venovať iba raz alebo dvakrát do roka. Vtedy ich treba zbaviť prachu napríklad prachovkou alebo vysávačom.

Niektoré povrchové úpravy drevených obkladov si vyžadujú o čosi viac pozornosti. Na dosiahnutie krásneho efektu čistoty a zdravého dreva je pri ich údržbe vhodné použiť olejové čističe, ktoré obkladu poskytnú ochranu a dodajú lesk. Olejové nátery zároveň nechávajú drevo dýchať.

Ďalšou alternatívou je voskovanie. Vosk zvýrazní štruktúru dreva a drevenému obkladu dodá nový nádych. Prípadná patina vzhľad obkladu neznehodnocuje, naopak, je dôkazom toho, že interiér je súčasťou prírody a jeho majiteľ má rešpekt ku všetkému živému, aj cit pre detail.


Drevo a minimalizmus

Drevo je vhodný materiál aj do minimalisticky zariadených interiérov. V kombinácii s inými prvkami vytvára dojem jednoliatosti, čistoty a vzdušnosti, ale stále v kontakte s prírodou.

"Hliníkové zárubne a skryté konštrukcie sú ideálne na vytvorenie čistého, minimalistického dojmu, ktorý ponecháva drevo v hlavnej úlohe bez toho, aby bolo narušené tradičnými zárubňami," pokračuje T. Barbořík.

Skryté a "neviditeľné" zárubne umožňujú vytvoriť úplne hladkú stenu bez prerušení, čo podporuje luxusný a moderný vzhľad. Náklady na vytvorenie takéhoto priestoru pritom vôbec nemusia byť prehnané. "Áno, tieto systémy robia interiér nielen elegantným, ale umožňujú aj jednoduchší prechod medzi miestnosťami, čím sa priestor opticky zväčšuje a odstraňuje pocit uzavretosti," vysvetľuje T. Barbořík.

Drevo-interier-3-X.jpg


Spôsoby montáže

Pri výbere dreveného obkladu dávajte prednosť jednoduchým montážnym riešeniam, ktoré umožnia hladkú inštaláciu drevených obkladov a skrytých dverí aj pri rekonštrukciách. Ide o práce, ktoré by mal ľahko zvládnuť aj priemerne zručný majster.

Kotvenie obkladu v stene zabezpečujú samostatné úchytky, závesy alebo rošty, prípadné nerovnosti steny sa upravujú pomocou podložiek alebo rektifikačných nastaviteľných skrutiek. "Ak sa drevený obklad používa na vnútornej strane obvodovej steny alebo prekrýva dodatočné zateplenie z vnútornej strany, treba medzi stenou a obkladom dodržať minimálne 15-milimetrovú vzduchovú medzeru alebo použiť parozábranu. Medzi obkladom a stropom treba nechať medzeru aspoň tri milimetre na cirkuláciu vzduchu," radí odborník z J.A.P. Slovakia.

Využiť obkladový systém na maximum pomáhajú dobré doplnky. "Obkladový systém by mal umožňovať uchytenie rozmanitých funkčných doplnkov do zvislého prepojovacieho profilu s otvormi. Tie umožňujú vloženie závesného systému, ktorý je variabilný a podľa potrieb slúži trebárs ako podpera políc, skriniek, držiaka na ramienka alebo okuliare. Tak využijete maximálny potenciál svojho drevného obkladu a získate cenný úložný priestor," uzatvára T. Barbořík.

Foto: J.A.P. Slovakia

Podobné články