Drevoplastové terasy Twinson zvládli skúšku ohňom

26.12.2018, Silvia Biňovská | Materiály, technológie, konštrukcie

Všetky terasové systémy Twinson, teda Terrace, Terrace Massive aj novinka Terrace Massive Pro, prešli skúškou pôsobenia vonkajšieho ohňa Broof (t1). Informuje o tom spoločnosť Inoutic.

Terasové systémy Twinson možno teda bez obáv použiť na plochých strechách rodinných domov i priemyselných budov. Ide o jediný kompozitný drevoplastový (WPC) materiál na strešné terasy a balkóny, ktorý má dnes túto certifikáciu. Okrem dizajnu je práve odolnosť proti požiaru jedným z hlavných kritérií pri navrhovaní povrchov plochých striech. Terasy z materiálu Twinson odolávajú sálavému teplu aj odlietavajúcim iskrám a bránia tak šíreniu požiaru.

Twinson-ohen-test-1-X.jpg

 Terrace Massive: materiál vhodný na riešenie atypických tvarov


 

Skúška správania striech pri pôsobení vonkajšieho ohňa sa riadi podľa európskej normy STN EN 13501-5, ktorá stanovuje presný postup testovania. Pri testovaní je strecha vystavená kombinovanému pôsobeniu plameňa, tepelného toku (sálania) a bočného vetra.

Twinson-ohen-test-2-X.jpg

 Terasy Twinson prešli skúškou pôsobenia vonkajšieho ohňa


 

Test prebieha tak, že v drôtenom koši položenom na streche sa zapáli 600 gramov drevenej vlny. Počas horenia i po spálení vlny sa následne podľa jasných kritérií hodnotí, k akému poškodeniu povrchu strechy prišlo (napríklad nesmie horieť, tlieť ani z nej nesmú odpadávať žiadne jej časti). Ide o najnáročnejšiu skúšku, ktorú musia splniť materiály spomaľujúce horenie.

Twinson-ohen-test-3-X.jpg

 Novinka Terrace Massive Pro: materiál odolný proti mastnote a škvrnám


 

Ďalšou výhodou terasových systémov z materiálu Twinson je ich ľahká údržba, vysoká odolnosť proti pôsobeniu počasia, drevokazným hubám i hmyzu, pevnosť, odolnosť proti pošmyknutiu (R10/11) vďaka drsnejšiemu povrchu a samozrejme, tiež vzhľad, ktorý je veľmi blízky prírodnému drevu.

Twinson-ohen-test-4-X.jpg

Materiál Twinson obsahuje 50 percent polyvinylchloridu (ide o stopercentne recyklovateľný plast) a 50 perc. borovicových pilín, toré pochádzajú z lesov s certifikáciou PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification, Program pre vzájomné uznávanie lesných certifikačných schém), teda s udržateľným hospodárením.

Foto: Inoutic

Podobné články