Dverový systém Vekamotion 82: štíhly dizajn, presvetlený interiér

12.08.2020, Zuzana Šimová | Materiály, technológie, konštrukcie

Jednou z hlavných tohtoročných noviniek spoločnosti Veka, popredného výrobcu plastových okenných a dverových profilov najvyššej triedy A, je dokonale vypracovaný zdvižný posuvný systém dverí Vekamotion 82 a Vekamotion 82 Max.

Dnešná snaha architektov o čo najväčšie presvetlenie interiéru a zapracovanie veľkoformátových prvkov do zástavby viedla na európskom trhu doslova k boomu zdvižno-posuvných dverí. Predovšetkým dverových systémov, ktoré sú vyrobené z tenkých profilov a ponúkajú aj bezbariérové prechody. Spoločnosť Veka na tento trend reaguje predstavením novej generácie zdvižno-posuvného systému dverí Vekamotion 82, ktorý nahradí predchádzajúce Vekaslide 82 a Vekaslide 70.

Vekamotion-1-X.jpg

 Detail dverí s profilom Vekamotion 82


 

Mimoriadne tenký profil

Systémy Vekamotion 82 a Vekamotion 82 Max vynikajú mimoriadne tenkým profilom, veľkorysou svetelnou priepustnosťou a veľmi jednoduchým opracovaním aj montážou. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou má Vekamotion 82 až o 20 percent štíhlejšie profily, čo zákazníkom ponúkne väčšiu plochu skiel.

S Vekamotion 82 a dizajnovým variantom Vekamotion 82 Max je potom možné realizovať veľkoformátové moderné návrhy a ponúknuť klientom dokonale presvetlené interiéry. Vekamotion 82 tiež umožňuje splniť vyššie požiadavky na bezbariérovosť, ochranu proti vode či bezpečnosť.


Vnútorné výstuže pre vysokú pevnosť

Na dosiahnutie vysokej pevnosti aj rozmerných plastových rámov sú pri Vekamotion 82 bohato dimenzované možnosti vnútornej výstuže. Rám so šírkou 62 milimetrov a konštrukčnou hĺbkou 194 mm má dve navzájom oddelené oceľové komory. Možno do nich vložiť oceľové výstuže s rozmerom 60 x 40 mm, ktoré sú používané tiež v systémoch Softline 76 a 82.

"Použitie plastového profilu a klasických oceľových výstuží znamená vyššiu pevnosť pri nižších nákladoch, pretože nie je potrebné použiť hliníkové profily," hovorí Milan Klepsa, hlavný zástupca spoločnosti Veka pre ČR a SR.

Vekamotion-6-X.jpg

 Snímka interiéru s profilom Vekamotion 82


 

Nový štandard pre klasické aj bezbariérové konštrukcie

Pri vývoji Vekamotion 82 sa osobitný dôraz kládol na jednoduchosť opracovania a montáže. Oboje bolo navrhnuté v úzkej spolupráci s výrobcami. Napríklad v prípade prahu si výrobca môže zvoliť medzi ochranným nášľapným profilom v dvoch variantoch a ľahko tak vyrobiť štandardnú či bezbariérovú verziu.


Kvalitná tepelná izolácia a vysoká tesnosť

Vďaka celkovej stavebnej hĺbke dosahuje systém Uf 1,3 W/m²K a môže tak prijať moderné trojsklá až do hrúbky skla 54 mm. Veľkoobjemové tesnenia a dvojzložkové tesniace dielce zaručujú utesnenie Vekamotion 82 až do úrovne 9A. "Toto je dosiahnuté spoľahlivým utesnením medzi prahom, rámom a krídlom pomocou dvoch optimalizovaných tesnení v krídle. Obe tesnenia sú spojené prostredníctvom vulkanizovaných rohov, vďaka ktorým vzniká pevný rohový spoj," vysvetľuje M. Klepsa.

Vekamotion-3-X.jpg

 Snímka exteriéru s Vekamotion 82 Max


 

Tenšie rámy

Vďaka kompaktnému kovaniu, ktoré sa doteraz používalo len pri drevených a hliníkových konštrukciách, bolo možné znížiť výšku rámu na 86 mm a stredného stĺpika na 92 mm. Rovnako tak drážka v profile, ktorá je nevyhnutná na inštaláciu, sa mohla zmenšiť. "To pre zmenu umožnilo vylepšenie výstuží, a teda aj lepšiu zaťažiteľnosť prvkov," spresňuje M. Klepsa. Dverový systém je, pravdaže, možné osadiť bežne dostupným kovaním.


Dizajnové vyhotovenie Vekamotion 82 Max

S iba tromi dodatočnými profilmi môže výrobca dverí rozšíriť svoj sortiment Vekamotion 82 o dizajnový variant Vekamotion 82 Max. Veľkou výhodou dizajnových variantov je možnosť použiť prahový profil pre celý rám. Vizuálne ohromujúca je aj výška vnútorného profilu pevného krídla – len 28 mm. Pevné krídlo môže byť voliteľne zasklené už vo výrobe alebo sa ponúka inštalácia skla zvonku priamo na stavenisku. "Nová konštrukcia rámov navyše umožňuje takmer kompletné prekrytie omietkou, a tým dosiahnutie takmer bezrámového vzhľadu," uzatvára M. Klepsa.

Vekamotion-4-X.jpg

Vekamotion-5-X.jpg

 Prierez profilom Vekamotion 82 (hore), prierez profilom Vekamotion 82 Max (dole)


 

Foto: Veka

Podobné články