Facelift nehnuteľnosti: ako obnoviť vzhľad fasády a zámkovej dlažby

24.01.2024, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Podobne ako v prípade tváre či celkového vzhľadu oblečenia vizitkou každej nehnuteľnosti je jej fasáda. Pôvodná krása a "svieži nádych" častí domu a jeho okolia sa však vplyvom náročných vonkajších podmienok veľmi rýchlo strácajú. Vrtochy počasia na budovách zanechávajú nežiaduce stopy, ktoré sa však našťastie dajú odstrániť.

Čistenie fasády a obnova jej pôvodného "lesku" môže byť síce výzvou, ale so správnymi prípravkami a postupmi sa dá aj táto úloha napokon veľmi jednoducho zvládnuť. Ideálnym riešením je použiť vhodný prípravok na čistenie. Najskôr si však povedzme, prečo sa fasáda rodinného domu či bytovky tak rýchlo zafúľa.


Najčastejšie dôvody znečistenia fasády

Izolácia, ktorá sa stará o optimálnu klímu v dome, môže byť, naopak, aj nevhodná. Dôvodom je vytváranie kondenzátu na fasáde, ktorý sa na jej povrchu veľmi často objavuje zásluhou rýchlejšieho ochladzovania vonkajšieho plášťa alebo omietky v noci oproti vnútornej strane steny. Z toho potom vznikajú "ideálne" podmienky pre bujnenie rias a plesní.

Cistenie-fasada-dlazba-1-X.jpg

Použitie syntetických farieb v kombinácii s rýchlou výstavbou nehnuteľnosti môže prispieť k tomu, že tieto látky v sebe zadržiavajú vodu a bránia procesu schnutia.

Impregnácia, ktorá má za úlohu chrániť fasádu a stenu pred vlhkosťou, môže pri nesprávnej aplikácii na konkrétny povrch a za nevhodných podmienok vytvárať malé kvapky rosy, ktoré sa v kombinácii s dymom, prachom a s inými nečistotami z okolia menia na špecifický a ťažko odstrániteľný povlak.

To však nie je všetko. Za znečistením fasády sú aj poveternostné vplyvy, orientácia budovy voči svetovým stranám, prítomnosť tieňa od stromov a dokonca aj príliš krátky presah strechy. Problémom sú aj spóry rias unášané vetrom alebo nedostatočné odvádzanie nie práve čistej dažďovej vody z plytkých parapetov, ktoré vie ubrať na kráse domu.


Tenzi APC Out – prípravok na čistenie fasády

Jedným z najúčinnejších prostriedkov na čistenie fasády na trhu je prípravok Tenzi APC Out, ktorý si môžete zaobstarať v rôznom objeme – od jedného do 200 litrov. Jeho špeciálne zloženie v podobe vysokej koncentrácie alkalickej receptúry a zásaditosti dodáva roztoku silu, ktorá dokáže z fasády odstrániť tuky, oleje aj mastné škvrny.

Má schopnosť zlikvidovať nečistoty, škvrny od plesní a rozličné zafúľané miesta, zanechávajúc fasádu v pôvodnom lesku. Pozoruhodná je aj účinnosť: pri využití 10-percentnej koncentrácie roztoku môžete z jedného litra prípravku vyčistiť plochu s rozlohou až 100 m².


Výhody použitia

  • Všestrannosť: prípravok je vhodný pre rozličné druhy fasád vrátane omietok, tehál, betónu a iných materiálov.
  • Silné čistiace účinky: Tenzi APC dokáže odstrániť aj tie najsilnejšie škvrny a nečistoty.
  • Ochrana povrchu: nezanecháva na fasáde škodlivé rezíduá a chráni povrch pred ďalším znečistením.


Správny postup a použitie

Základom čistenia akéhokoľvek povrchu je príprava podkladu. To znamená odstrániť prach a voľné nečistoty z fasády kartáčom alebo hadicou s nízkym tlakom vody.

Nasleduje samotná aplikácia prípravku, ktorého koncentráciu treba voliť na základe konkrétneho stupňa znečistenia plášťa nehnuteľnosti, jeho veľkosti a použitého aplikačného náradia. Väčšie rozsahy je dobré čistiť ručným alebo tlakovým rozprašovačom. Pri menších objektoch môžete zvoliť aj kefu s jemnými štetinami.

Nanesený roztok nechajte na fasáde pôsobiť podľa odporúčaní na obale výrobku, obvykle je to najviac 20 minút. Prípravok nesmie zaschnúť a je potrebné ho po stanovenom čase dôkladne opláchnuť vodou s vysokým tlakom. Teplota vody by mala byť pre dobrý výsledok čistenia 70 až 80 °C, ešte lepší efekt má horúca para s teplotou do 130 °C.


Univerzálny a kvalitný čistič zámkovej dlažby

Okrem fasády je dôležité venovať pozornosť i zámkovej dlažbe, ktorá môže stratiť svoj pôvodný vzhľad vinou viacerých faktorov vrátane trávy, machu a mastnoty. Aj v tomto prípade pôsobia na povrch vonkajšej dlažby rovnaké podmienky, pričom povrch je na čistenie náročnejší, pretože nánosy rozličných usadenín sa tlakom z chôdze, ťažkého snehu, ľadu alebo dopravných prostriedkov na ploche akoby konzervujú.

Cistenie-fasada-dlazba-2-X.jpg

Aj s takýmto znečistením a znehodnotením si však dokáže správne zvolený a kvalitný čistič zámkovej dlažby poradiť. Jeho výhody spočívajú v tom, že dokáže účinne odstrániť z dlažby nevzhľadné škvrny od oleja, mastnoty a rôznych organických nečistôt.

Ide o silný dvojzložkový koncentrát, vhodný pre rozmanité druhy zámkovej dlažby bez poškodenia jej povrchu. Napomáha oživeniu farieb čisteného povrchu a dodáva mu tak nový nádych, ktorý dlažbu a jej okolie rozjasní.


Postup čistenia s prípravkom

Pred čistením dlažby treba z jej povrchu odstrániť všetky drobné nečistoty, na čo je ideálny silný prúd vody, prípadne metla alebo špeciálny exteriérový vysávač.

Prípravok možno na povrch nanášať rozprašovačom alebo penovým nadstavcom, dôležité je dôkladné rozmiešanie pripravovanej zmesi. Tá by sa následne mala nechať na dlažbe pôsobiť päť až 15 minút a rovnako ako fasáda potom opláchnuť vodou.

Na záver je dôležité vyzdvihnúť i význam pravidelného čistenia fasády a zámkovej dlažby, aby ste si estetický vzhľad týchto častí zachovali na čo najdlhší čas a predišli ich poškodeniu a znehodnoteniu konštrukcie nehnuteľnosti.

Foto: Ingrid Balabanova / Shutterstock.com, Ekaterina Vidiasova / Shutterstock.com

Podobné články