Fakty a súvislosti, ktoré by ste mali vedieť, keď si vyberáte terasu

22.07.2022, Veronika Szabová | Materiály, technológie, konštrukcie

Ak ide o terasu, každý má svoju predstavu. Niekomu sa páčia výrazné farby, ktoré robia terasu extravagantnou, iný zasa dáva prednosť jemnej bledej elegancii alebo tmavej decentnosti.

To isté platí aj pri voľbe materiálu. Môžete si vybrať drevo, dlažbu či kompozitné terasové dosky. Každý typ materiálu má aj svoje plusy, aj mínusy. Ani vzhľad terasy nie je to jediné, čo by vás pri výbere a inštalácii malo presvedčiť.

Terasa-2-X.jpg


Čo rozhoduje pri voľbe materiálu?

Podstatné je najmä to, kde bude terasa umiestnená a čo na nej chcete mať. Ak ju zamýšľate uložiť pri bazéne či na chate pri jazere, dôležité je, aby bola vodeodolná a mala protišmykový povrch. Oba faktory spĺňajú kompozitné terasové dosky, pričom drevo a dlažba sú síce vodeodolné, nie však protišmykové – samozrejme, závisí od typu dlažby.

Ak mienite po terase chodiť bosí, nemenej dôležitá je aj teplota v lete: ideálna je v prípade dreva, kým kompozitný materiál i dlažba bývajú v páľavách veľmi horúce. Ak vám záleží na farbe podlahy, treba vedieť, že drevený povrch časom vybledne, hoci v tom je aj jeho výhoda – olejovaním môžete odtieň zmeniť, čo sa pri dlažbe nedá.

Terasa-4-X.jpg


Ako mať s terasou čo najmenej starostí

Hlavným faktorom pri výbere materiálu je životnosť, bezúdržbovosť a odolnosť, aby ste s terasou mali čo najmenej starostí. V týchto parametroch sú najvhodnejšie kompozitné terasové dosky, ktoré majú záruku 15-25 rokov (v závislosti od použitých surovín), čo pri iných materiáloch nie je zaručené.

Údržba ide ruka v ruke s cenou. Kompozitný materiál kúpite a nemusíte už do terasy investovať ďalšie peniaze či sa o ňu starať – stačí ju iba pravidelne umývať. Naopak, drevo treba pravidelne chemicky ošetrovať, čo stojí peniaze aj čas.

Pokiaľ ide o odolnosť, na dlažbe i na dreve môžu zostať fľaky či škrabance, kým niektoré typy kompozitných terasových dosiek sú odolnejšie. Rovnako je to aj pri poveternostných podmienkach: kompozitné terasové dosky sú odolné voči všetkých vplyvom počasia, pričom drevo na slnku stráca farbu a dlažbe v zime môže ublížiť mráz.

Terasa-5-X.jpg


Aký podklad je najvhodnejší?

"Výber a úpravu podkladu treba vždy riešiť individuálne na základe konkrétnej situácie a stavebnej pripravenosti v mieste realizácie, s ohľadom na parametre geologického prostredia," hovorí odborník Martin Kovačič zo spoločnosti DLH Slovakia. Medzi najvhodnejšie typy podkladového povrchu podľa neho patrí betónová doska alebo zhutnené štrkové lôžko. Najideálnejšie je štrkové lôžko z makadamu, pod ktorým by mala byť netkaná textília, aby sa cez ňu netlačili rastliny.

Konštrukčné hranoly terasy M. Kovačič odporúča klásť na betónové bloky, obrubníky a čokoľvek dostupné zo stavby, čo sa berie ako postačujúci materiál, ktorý unesie záťaž. Podklad treba zhutniť žabovaním, až potom možno klásť betónové bloky. Nevhodný ako podklad je napríklad riečny kameň, keďže je nestabilný - kamienky sú okrúhle, a tak sa podlaha môže hýbať.

Terasa-8-X.jpg


Čo treba ešte vedieť

Pri inštalácii si treba dať pozor na veľkosť škár medzi jednotlivými doskami, pretože drevo, rovnako ako aj kompozit, stále pracuje. Osobitne dôležité je to pri niektorých typoch dreva, ktoré majú väčší rozsah zosychania (z exotických drevín je to Massaranduba). Môže sa stať, že drevo sa pri kontakte s vodou napučí a keď sa nebude mať kam pohnúť, môže v lepšom prípade dôjsť k odtrhnutiu spojovacieho materiálu, v horšom sa môže terasa zdvihnúť či dokonca poškodiť stenu domu.

M. Kovačič to ilustruje aj na príklade z minulosti: "Ľudia si občas neuvedomujú, že drevo má naozaj obrovskú silu. Trebárs už dávni baníci, keď potrebovali rozbiť kameň, natĺkli doň agátové koly, ktoré polievali. Tým, že agát napučal, tak roztrhol kameň."

A na záver ešte dôležitá informácia: pri úprave podkladu treba urobiť spád smerom od domu, aby sa dažďová voda nehromadila pod nehnuteľnosťou a nespôsobovala tak v budúcnosti problémy.

Terasa-1-X.jpg

Foto: dlhslovakia.sk

Podobné články