Investovať do koženej sedačky sa vyplatí. Ako si ju dobre vybrať?

24.09.2023, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Investovať do koženej sedačky sa vyplatí. Prečo by ste si však mali vybrať práve tú? Koža je symbolom elegancie a luxusu, kožený materiál vyniká odolnosťou a pevnosťou, nebojí sa ani ohňa. Ocenia ho aj alergici, keďže sa na ňom neusádza prach a ľahko sa ošetruje.

Sedacka-kozena-1-X.jpg


Ako si správne vyberať sedaciu súpravu

Pri výbere koženej sedacej súpravy odporúčame zamerať sa na jej dizajn a pohodlie, dôležité sú aj rozmery a farba poťahu. Pamätajte si, že platíte nielen za kvalitu, ale aj za značku. Kožené sedačky a ich cena závisí od hrúbky kože.

Ak si ceníte kvalitu, vyhnite sa ekokoži. Tá je v podstate len imitáciou kože. Môže síce mať niektoré výhody oproti pravej koži, ale s tou ju nemožno porovnávať. Umelá koža je zhotovená zo 100-percentného polyuretánu a má bavlnenú výplň. Nábytok z tohto materiálu je cenovo dostupnejší, približne o polovicu lacnejší ako kúsky z pravej kože.

V ponuke nájdete rozmanité typy sedačiek vrátane obľúbených rohových súprav, rozličných troj- a dvomiestnych sedačiek a kresiel či pohoviek, chaise longue a sedadiel. Veľmi populárne sú jednofarebné sedacie súpravy, existujú však aj kombinované varianty s drevenými alebo chrómovanými doplnkami.


Sedačka ako miesto relaxu

Sedačka vám poslúži na usadenie návštevy, člena rodiny alebo na odpočinok po náročnom dni. Moderné súpravy majú často tvar veľkého štvorca alebo úzkeho obdĺžnika. Aby vám kožená sedačka vydržala čo najdlhšie, nedávajte ju na slnečné miesto, pretože farba by mohla vyblednúť. Neumiestňujte ju ani príliš blízko radiátorov.

Správna starostlivosť je nevyhnutná! Ak sedačku ošetrujete špeciálnymi prípravkami, môže vám vydržať až štyrikrát dlhšie než čalúnená súprava. Kožu treba chrániť pred vlhkosťou a prachom. Pri čistení používajte jemnú bavlnenú handričku, ktorú zľahka namočíte do vody zmiešanej so špeciálnym prípravkom na kožený materiál. Ak sa sedačka zašpiní, ihneď ju očistite.

Pozor na alkohol a kávu, tie môžu na koži zanechať škvrny. Ak káva alebo víno predsa len skončia na sedačke, nechajte najprv preniknúť tekutinu do hubky a vzápätí postihnuté miesto vyčistite špeciálnym prípravkom určeným na kožený materiál.

Nezabudnite ani na ochranu vzhľadu kože. Na trhu sú rozmanité prípravky od rozličných výrobcov a v rôznych cenových reláciách. Raz ročne použite špeciálne mlieko na kožený materiál, aby si koža udržala prirodzenú vlhkosť. Ak sa o sedačku správne staráte, odmení vás dlhou životnosťou.


Zvrásnenie kože na sedačke

Zvrásnenie kože je bežný problém. Jeho veľkosť závisí od kvality kože, jej hrúbky a konštrukcie výplne. Niektoré typy sedačiek majú zvrásnenie zámerne, iné ho ukážu po niekoľkých mesiacoch používania. Ak hľadáte kvalitnú sedačku, vyberte si takú, ktorá má kvalitné kovové pružiny v dvoch vrstvách nad sebou. Nezanedbateľná je aj kvalita peny. Dôležitým faktorom je veľkosť plochy sedacej súpravy, pričom väčšia plocha nesie väčšie zaťaženie.

Sedacka-kozena-2-X.jpg


Kožená sedačka v kancelárii

Keď si predstavíte kanceláriu, možno vám napadnú obrázky stoličiek, stola a porozhadzovaných papierov. Avšak moderná kancelária môže byť oveľa viac. Ak chcete v nej mať dosť miesta a zamýšľate tu viesť i neformálne rozhovory, určite si zadovážte aj sedačku.

Kožená sedacia súprava je ideálna voľba, ktorá vyjadruje váš osobitý štýl. Okrem toho koža pôsobí v kancelárii jedinečne a luxusne. Táto sedačka ponúka skvelú relaxáciu a uvoľní váš chrbát po náročnom dni. Môžete sem aj usadiť klientov alebo kolegov počas neformálnych rozhovorov.


Akú súpravu si dať do kancelárie?

Treba začať tým, aké máte očakávania. Kožená sedačka je zárukou dlhej životnosti, ak sa o ňu správne staráte. Pri kúpe si všimnite, či opierka chrbta a sedák nie sú prešité, aby ste predišli preležaninám na koži. Dôležitá je aj kvalitná polyuretánová výplň.

Ak chcete, aby vaša kancelária vyzerala klasicky alebo dokonca aristokraticky, zvoľte si sedačku s drevenými vyrezávanými prvkami. Tieto súpravy sú obvykle v tmavších a tlmených farbách. Ak preferujete moderné odtiene, môžete sa rozhodnúť pre sedačku výraznejších farieb.

Pokiaľ ide o vzhľad, moderné sedačky majú obvykle zaoblené tvary. Ak dávate prednosť nadčasovému štýlu, siahnite po jednoduchých liniách a jednoduchých farbách. Takáto sedačka skvele ukáže v každom interiéri.

Foto: Albero, Canva

Podobné články