Kradne sa stále, terčom sú aj garáže. Ako ich zabezpečiť čo najlepšie?

22.02.2023, Martin Svoboda | Materiály, technológie, konštrukcie

Nikoho neláka predstava, že ho môžu vykradnúť. Odborníci tvrdia, že zlodeji sa zameriavajú najmä na ľahké ciele ako pivničné kóje či garáže. Tie lákajú nielen autami alebo motorkami, ale napríklad aj bicyklami, pneumatikami či elektrickým náradím a záhradnou technikou.

Za rok 2022 slovenská polícia zaznamenala vyše 3 500 prípadov krádeží vlámaním. To je viac ako predvlani. Lákadlom pre zlodejov bývajú nezabezpečené okná, balkónové dvere či garáže. Podľa odborníkov ide najmä o radové alebo voľne stojace garáže. Často v nich totiž nájdu lepšie speňažiteľné veci, napríklad elektrické náradie, pneumatiky či dokonca elektrobicykle a autá.

Zlodej-1-X.jpg


Kombinácia viacerých prvkov

Garáž by vždy mala mať kombináciu viacerých bezpečnostných prvkov. Prevenciou pred násilným otvorením pri starších garážových vrátach môže byť napríklad doplnková zámka alebo blokovacia zarážka, ktorá zabraňuje ich vypáčeniu. Ako poistku ľudia môžu používať aj mreže, prípadne cennejšie predmety schovať niekam do uzamykateľných boxov.

Ak sa rozhodnete investovať do nových vrát, zásadná pri výbere by mala byť bezpečnostná trieda, ktorá maximálne sťaží ich mechanické prelomenie. "Pre priemernú domácnosť sa všeobecne odporúča bezpečnostná trieda aspoň číslo 3. Ak má majiteľ v garáži cenné predmety, volil by som triedu RC2. Tá zaručuje vyššiu odolnosť a základné prelomové skúšky pre prípad pokusu o vlámanie," hovorí Petr Přichystal, marketingový manažér českej firmy Lomax, ktorá vyrába garážové brány, vonkajšie rolety a žalúzie.

O krok ďalej posúvajú bezpečnosť garážové vráta s automatickým otváraním. "V tých je prevodovka motorizovaného pohonu konštruovaná tak, že nemôže dôjsť k mechanickému vypáčeniu vrát. A to ani v prípade, ak vypadne elektrina," spresňuje P. Přichystal. Aj vráta na elektrický pohon sa dajú kombinovať s mechanickými prvkami zabezpečenia, trebárs s bezpečnostnou zámkou, ktorá sa inštaluje priamo k vodiacim koľajniciam.

Garaz-zlodej-1-X.jpg


Inteligentné technológie

Moderné garážové vráta možno zakomponovať do systému inteligentnej domácnosti, vďaka ktorej môže používateľ svoj príbytok ovládať prakticky odkiaľkoľvek. Smart technológie tak prispievajú nielen k väčšiemu komfortu, keďže používateľ môže zatvárať či otvárať vráta bez toho, aby musel vystúpiť z auta, ale aj k väčšiemu bezpečiu. Automaticky sa totiž dá ovládať aj osvetlenie či systém vonkajšieho tienenia.

"To je výhoda napríklad počas dovolenky, keď majiteľ stavby môže vyvolať dojem, že je doma a potenciálneho zlodeja tak odradiť. Nehovoriac o tom, že vonkajšie rolety samy osebe slúžia ako ďalšia ochranná bariéra okien," dodáva P. Přichystal.

Smart technológia dokáže človeka ihneď upozorniť aj na to, ak sa v dome alebo v priľahlej garáži deje niečo neobvyklé, povedzme sa dovnútra niekto vlámal. O to isté sa postará aj alarm s pohybovým snímačom. Vhodné je alarm prepojiť priamo s bezpečnostnou agentúrou. V okamihu, keď sa výstraha spustí, na miesto vyrazí vyškolený personál, ktorý spolu s políciou zlodeja zaistí.


Bezpečnostné prvky

Majiteľ garáže by mal okrem iného myslieť aj na bezpečnosť iného druhu, a to predovšetkým keď má malé deti alebo zvieratá, ktoré môžu vráta nechtiac pribuchnúť. Najmä pri vrátach, ktoré sa zasúvajú pod strop, je dôležitým bezpečnostným prvkom poistka proti prasknutiu pružín. Pri bráne s elektrickým pohonom je to zasa poistka motora. Vďaka nej sa vráta dokážu automaticky zastaviť a vrátiť do pôvodnej polohy, keď narazia na neočakávanú prekážku.

Foto: Assa Abloy, Lomax

Podobné články