Krb do domácnosti a v interiéri: ako si dobre vybrať ten správny?
Domov si zariaďujeme aj doplnkami. Niektoré sú len dekoratívne, iné majú aj praktickú funkciu. Patrí sem i krb, ktorý interiéru dáva príjemné teplo a pohodlie. Pozrime sa na jeho výhody v závislosti od typu zariadenia a miestnosti.
Typy interiérových krbov
Existujú štyri typy krbov: tradičné, elektrické, plynové a biokrby. Tie prvé potrebujú na svoju prevádzku palivové drevo. Druhý beží na elektrinu, tretí na plyn a posledný ocení kvapalné palivo.
Váš výber konkrétneho krbu závisí od osobných preferencií, miesta a rozpočtu. Zároveň si môžete vybrať krb do akejkoľvek miestnosti: od veľkej obývacej izby vo vidieckom dome až po menší priestor v mestskom byte.
Ohnisko sa už dávno nespája len s prísnymi klasickými interiérmi či tradičným rustikálnym štýlom. Vybrať si môžete rozličné modely krbov do každej miestnosti, ba dokonca aj malá high-tech spálňa sa môže pýšiť krbom. Kov s tepelne odolným sklom, s rohovými a so zavesenými konštrukciami sa pokojne zmestí aj do interiéru mestského bytu.
Klasický kozub
Pre veľké domy je vhodný masívny typ zdobený nádherným obkladom okolo krbu, ktorý zaberá značnú časť steny. V tomto prípade sa dizajn stáva ideálnym doplnkom luxusu. Krb by mal tiež kontrastovať so stenou, do ktorej je zabudovaný, vďaka čomu sa potom stáva centrom miestnosti.
Elektrický komfort
Klasický krb z tehál, ktorého obklad môžu nielen v tomto sviatočnom období zdobiť aj štýlové doplnky s originálnou potlačou na hrnčeky, sme si stručne predstavili. Inštalácia elektrického modelu je však oproti tým tradičným oveľa menej namáhavá. Elektrický krb nepotrebuje ani komín či ventilačný systém. Dôležitá je len elektrická zásuvka a vhodné miesto.
Umelé elektrické krby fungujú v tichej prevádzke. Výrobcovia ponúkajú modely so simulovaným dymom, s osvetlením pre 3D efekt a funkciou čistenia vzduchu. Elektrické krby si však pýtajú dosť energie a oheň v nich sa vizuálne líši od toho skutočného. Napriek tomu šíria okolo seba útulnosť a vyhrejú priestor až 20 m². No a silu "plameňa" možno nastaviť diaľkovým ovládačom.
Plynové teplo
Na inštaláciu takéhoto krbu vo vidieckom dome budete potrebovať povolenie plynárenskej služby. Metán, propán či bután sa dodáva z hlavného systému. Krb môžete napojiť na plyn vo fľašiach, ale na ich uskladnenie musí byť v interiéri vyčlenená osobitná miestnosť.
Intenzita ohňa sa reguluje ako na sporáku. Montáž však vždy vykonávajú iba odborníci. Materiály pre plynový krb môžu byť menej odolné voči teplu ako tie tradičné, pretože teplota horenia v ňom je nižšia.
Moderný biokrb
Hlavnou výhodou biokrbov oproti tradičným zariadeniam je efekt skutočného ohňa a absencia potreby digestora. Sú bez dymu, sadzí a zápachu. Ohnisko je zvyčajne vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ako palivo sa používa etylalkohol. Horením vzniká jasný oheň, ktorý priestor trochu aj ohrieva a nevyžaruje škodlivé látky.
Biokrby sú veľké aj miniatúrne, dokonca i stolové. Sú stacionárne a nevyžadujú si inštaláciu, takže sa dajú zapáliť aj v malom byte. Ktorý z nich si vyberiete, to záleží na vás a výhodách, aké od tohto moderného a funkčného doplnku očakávate. Obmedzovať sa ale vďaka širokej ponuke vôbec nemusíte.
Foto: brizmaker/Shutterstock.com