Moderné zabezpečenie urobí z vášho domova nedobytný hrad

09.02.2017, Monika Klemšová | Materiály, technológie, konštrukcie

Akým smerom sa uberá moderné zabezpečenie príbytkov a domácností? Čo je v kurze a ktoré novinky sa ľuďom najviac osvedčili? Veľa nových funkcií majú samotné cylindrické vložky, ale zaobstarať si možno aj viaceré doplnky, ktoré z domova vytvoria nedobytný hrad.

 Fab-zamka-1-X.jpg

1. Kam sa posunula cylindrická vložka?

Cylindrická vložka, ktorá býva vo vchodových dverách, je v princípe rovnaká už vyše 90 rokov. Čo sa však týka materiálu alebo nových funkcií, prešla za ten čas obrovským vývojom. "Vložky sú vyrobené z kvalitných zliatin a sú v nich zabudované prvky, ktoré komplikujú prácu zlodejom," hovorí Daniel Gregor, bezpečnostný odborník spoločnosti Assa Abloy, ktorá vlastní značku FAB. Vložky sú odolné proti zlodejským metódam, ako je planžetovanie alebo bumping, ale aj voči hrubému násiliu, ktoré zlodeji stále používajú.


2. Dva kľúče pre jednu vložku

Máte v rodine niekoho, kto občas stratí kľúč? Aby ste nemuseli zakaždým meniť vložku, existuje rýchlejšie riešenie. So špeciálnou cylindrickou vložkou 2v1 sa dodáva ešte jedna súprava kľúčov, úplne iná ako tá pôvodná. "Po strate kľúča stačí použiť nový kľúč, stavidlá vo vložke sa prenastavia a pôvodný kľúč je tým znehodnotený. Do takto zmenenej vložky už nebude pasovať," vysvetľuje D. Gregor.


3. Kľúč z druhej strany zámky? Nič sa nedeje

Čoraz obľúbenejšia je dnes vložka s tzv. prestupovou spojkou. Tú oceňujú najmä rodiny s deťmi. Stáva sa vám, že sa vraciate domov, dvere sú zamknuté a z druhej strany dverí je kľúč? Doma sa zamklo dieťa so slúchadlami na ušiach a vy sa teraz nemáte ako dostať dnu. Potom je prestupová spojka to pravé, čo potrebujete. "Táto spojka je vymyslená tak, že sa vložka z jednej strany dá odomknúť, hoci je z druhej strany v zámke zasunutý a pootočený kľúč," pokračuje D. Gregor.

Fab-zamka-2-X.jpg


4. Kľúč jedine s bezpečnostnou kartou

Kľúče vo vyšších bezpečnostných triedach sa dnes dodávajú s bezpečnostnou kartou. "Ide vlastne o taký rodokmeň kľúča. Ak si ku kľúču chcete dať vyrobiť jeho kópiu, žiadny zámočník vám ju bez bezpečnostnej karty neurobí. Vy tak máte kľúče pod kontrolou a nemusíte sa báť toho, že ich niekto skopíruje a potom príde k vám domov kradnúť," pokračuje bezpečnostný expert z Assa Abloy.


5. Digitálny priezor vidí aj v noci

Digitálny priezor ocenia nielen seniori, ale aj všetci tí, ktorí chcú vedieť, čo sa deje pred ich dverami, a to nielen v okamihu, keď k nim ide niekto na návštevu. "Veľkou výhodou tohto zariadenia je fakt, že z chodby nikto nevie, že takúto vychytávku máte, tvári sa to ako obyčajný priezorník. Ibaže vy doma máte aj obrazovku, na ktorej vidíte celý výrez pred vašimi dverami. Nikto sa neschová ani vedľa dverí, kam obyčajným priezorom nevidíte," pokračuje D. Gregor. Podľa neho vie digitálny priezor pohyb pred dverami aj nahrávať. Vy tak vidíte, kto sa pri vašich dverách pohyboval, keď ste neboli doma. A výborne funguje aj v noci. Je vybavený infračervenou kamerou, takže pohyb sníma aj keď je na chodbe úplná tma.


6. Ktorý kľúč a kedy môže odomykať? Je to na vás

Systém, v ktorom úplne nezáleží na profile kľúča a je vhodný skôr pre firmy. Ale stále viac ho využívajú aj domácnosti. Ide o FAB +CLIQ, v ktorom je kľúč so zámkou prepojený elektronicky. Tento systém dokáže rozpoznať, ktorý kľúč sa snaží zámku otvoriť. "Vy si môžete jednoducho nastaviť, kto a kedy môže dvere odomykať. Máte celkový prehľad o tom, kto sa vo vašej firme alebo u vás doma pohybuje," hovorí D. Gregor. Vlastný kľúč môže mať napríklad upratovačka, ktorá sa do vnútra dostane iba v konkrétny deň a konkrétnu hodinu. "FAB +CLIQ zaznamenáva, či daný kľúč zamkol, toto potom môžete použiť vo chvíli, keď je váš byt alebo dom neustále odomknutý, ale nikto z rodiny sa k tomu nechce priznať," dodáva.


7. Otvoríte dvere odtlačkom prsta

Čoraz populárnejšie sú systémy, pri ktorých žiadne kľúče netreba. To je prípad motorickej bezdrôtovej zámky FAB ENTR. "Ocení ju každý, kto neustále po vreckách alebo v kabelke hľadá a nemôže nájsť kľúče od domu. Tu totiž žiadne kľúče nepotrebujete, stačí sa dotknúť prstom a je odomknuté," popisuje D. Gregor. Okrem toho je možné túto zámku odomykať i diaľkovým ovládaním alebo smartfónom. Jednoduchou aplikáciou navyše môžete poslať prístupový kód, odomkne si tak každý, komu to povolíte.


8. Zabezpečenie vybavujte komplexne

Trendom je vybaviť zabezpečenie tak, aby sa na nič nezabudlo. Pretože zlodeji používajú tak hrubú silu, ako aj sofistikovanejšie metódy. Nestačí mať iba kvalitnú cylindrickú vložku. "Máte tú najlepšiu cylindrickú vložku, ale inštalovali ste ju do starých papundeklových dverí? Pre zlodejov žiadna prekážka, proste dvere vyrazia. Preto je potrebné mať kvalitné dvere, kvalitnú vložku a tiež bezpečnostné kovanie," dodáva D. Gregor. Bezpečnostné dvere sú vystužené a navyše sa osádzajú do špeciálnych zárubní vylievaných betónom. A tu žiadna hrubá sila nezaberie. Kvalitná cylindrická vložka s kovaním a prekrytím zasa zaručí, že k vám domov to nepôjde ani tadiaľto.

Foto: Assa Abloy

Podobné články